אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנדלבליט: "חוק ההסדרה אינו מתקבל על הדעת"; שקד: "להחזיר את הרשות השופטת למסלולה" צילום: צביקה טישלר

מנדלבליט: "חוק ההסדרה אינו מתקבל על הדעת"; שקד: "להחזיר את הרשות השופטת למסלולה"

היועמ"ש ושרת המשפטים דיברו בכנס העמותה למשפט ציבורי; נשיאת העליון, מרים נאור, לקראת המינויים החדשים בביהמ"ש: "אין מקום לתיוגם של שופטים"

01.12.2016, 21:30 | משה גורלי

"זוהי חקיקה שאיננה מתקבלת על הדעת", כך הוקיע הערב (ה') היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, את הצעת החוק להסדרת ההתיישבות עמונה שאושרה אתמול לקראת קריאה ראשונה בכנסת. מנדלבליט נשא דברים בכנס העמותה למשפט ציבורי בראשות הנשיאה בדימוס דורית ביניש.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי היועמ"ש, "ההצעה פוגעת באופן קשה בשלטון החוק. ההצעה אינה עולה בקנה אחד עם חובותיה של מדינת ישראל על פי המשפט הבינלאומי ויש לה השלכות מרחיקות לכת בזירה הבינלאומית, הפגיעה בזכות הקניין שנובעת מהצעת החוק איננה מקיימת את התנאים הבסיסיים ביותר שחלים ביחס לנטילה כפויה של זכויות קניין. זוהי חובתי המקצועית להצביע בפני הדרג הנבחר על כלל ההשלכות שצפויות מהליך החקיקה". מנדלבליט התריע על הסכנה ב"ביטול בדיעבד של פסקי דין חלוטים של בית המשפט העליון".

איילת שקד, צילום: דור מנואל איילת שקד | צילום: דור מנואל איילת שקד, צילום: דור מנואל

בהמשך דבריו יצא היועץ להגנת מעמדו בפי הפוליטיקאים שמגדירים אותו כ"פקיד" שהוא "רק יועץ שתפקידו לייעץ". מנדלבליט אמר כי "זוהי אחריותו וחובתו של 'הפקיד' הזה, לייצג את האינטרס הציבורי, לאכוף את הדין, ולבצר את שלטון החוק".

שקד נגד מספידי הדמוקרטיה

שרת המשפטים איילת שקד שמובילה גם את חוק ההסדרה וגם את תפיסת תפקיד היועץ שתפקידו רק לייעץ ביטלה את המספידים את הדמוקרטיה בישראל. לדבריה, "מותה של הדמוקרטיה המוכרז אצלנו חדשות לבקרים, מלווה תמיד במנעד צבעים שנע בין שחור לשחור משחור. בניגוד להרבה מומחים מטעם עצמם שידעו לזהות במדויק את רגע המוות של הדמוקרטיה ופנו להספידה, אני מבקשת לקרוע לגזרים את מודעות האבל עליה. גם ביחס לאבחנה הרפואית המקובלת ביחס לחולה הלכאורה סופנית שלנו יש לי דיאגנוזה שונה לחלוטין: היא בריאה כשור. הדמוקרטיה הישראלית תוססת, חיה נושמת ובועטת וחזקה יותר מכל מבקריה ומכל מספידיה".

שקד התייחסה למתח היהודי-דמוקרטי כחלק מהמתח שמאל-ימין: "הניסיון לייצר חיץ בין הימין והשמאל הפוליטיים בישראל, והרצון לקבוע כי צד אחד מבקש לקדם את ישראל כמדינה יהודית במובנה הרבני וההלכתי, או אפילו כמוטציה לאומנית, בעוד שהצד השני מבקש לקדם תפיסה דמוקרטית, לא יצלח. גם הניסיון להדביק למחנה הפוליטי המבקש לבסס את הדגם הקלאסי של הפרדת הרשויות את התווית של מחריב הדמוקרטיה לא יצלח".

היא סיימה באיום מפורש על בתי המשפט: "רשות שופטת המתערבת בתוצרי הרשות המחוקקת או המבצעת, כשאלה נוצרו כדין ועל פי חוק, אינה פועלת על פי הדגם הדמוקרטי המקובל וחובה להשיבה למסלולה".

נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, התייחסה לסערה סביב המינוי המתקרב של ארבעה שופטים לבית המשפט העליון. היא כיוונה לכוונתה של השרה שקד למנות שופטים בעלי גוון שמרני-ימני. "אין מקום לתיוגם של שופטים", אמרה נאור, "אל לנו, כחברה וכשיטת משפט, לצפות ממועמד לשיפוט או משופט כי יתחייב מראש - במפורש או במשתמע - כי יכריע בצורה זו או אחרת בסוגיה עתידית מסוימת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
סיקריים אמרנו, אם לא אז נאמר עכשיו
זו אחת התוצאות של מינוי שרים הזויים, כשיש מקרים כגון אלה יש להעבירם מתפקידם ללא שהיות ע"מ שלא נגיע למצב אל חזור.... להערכתי האישה הו שייכת לימין ההזוי והמסוכן לדמוקרטיה שלא נאמר חמור מזה..... הרי חברי מפלגתה עושים חדשות לבקרים מעשים שלא יעשו (מניפים (בהבל פה)כפות של טרקטור על בית המשפט העליון, מנסים לחוקק חוקים שיסכסכו אותנו עם כל העולם ובן דודו, חכי"ם מטרידים מינית, ועוד ועוד, מה קרה לנו כעם האם השתגענו לחלוטין
מתניה  |  03.12.16
לכל התגובות