אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ההסכם לקיצוץ תפוקות הנפט: באופ"ק ייפגשו עם המדינות שאינן חברות בארגון צילום: בלומברג

אחרי ההסכם לקיצוץ תפוקות הנפט: באופ"ק ייפגשו עם המדינות שאינן חברות בארגון

ביום שבת הבא אמורה להתקיים בוינה פגישה שבה ייעשה ניסיון לשכנע את המדינות שאינן חברות באופ"ק להצטרף לקיצוץ תפוקות הנפט. המטרה: לקצץ ב-600 אלף חביות ליום את היקף הייצור העולמי, מעבר לקיצוץ של 1.2 מיליון חביות ליום שהוסכם על ידי החברות באופ"ק

03.12.2016, 10:29 | שירות כלכליסט

אופ"ק תערוך מפגש עם מדינות שאינן חברות בארגון, על מנת לסכם על הגבלות נוספות על הייצור - גם במדינות אלה. המפגש אמור להיערך בשבת הבא בווינה - כך מסרו גורמים באופ"ק לסוכנות רויטרס. אותם גורמים אמרו מוקדם יותר כי המפגש אמור היה להיערך במוסקבה, אולם מקום המפגש שונה לבסוף. 

קראו עוד בכלכליסט

חברות אופ"ק הסכימו ביניהן השבוע לצמצם את תפוקת הנפט של חברות הארגון בכ-1.2 מיליון חביות ל-32.5 מיליון חביות ביום, החל מתחילת ינואר. זאת במטרה לצמצם את היצע היתר הגלובלי של הזהב השחור ולגרום לעליית מחירים. הארגון מקווה שיצרניות נפט שאינן חברות בארגון יתרמו 600 אלף חביות נוספות ליום למכסת הקיצוץ שלהן. רוסיה אמרה כי תקצץ את תפוקתה בכ-300 אלף חביות ליום.

הכינוס בוינה השבוע, שבו הוחלט על הקיצוץ הדרמטי בתפוקות, צילום: אי פי איי הכינוס בוינה השבוע, שבו הוחלט על הקיצוץ הדרמטי בתפוקות | צילום: אי פי איי הכינוס בוינה השבוע, שבו הוחלט על הקיצוץ הדרמטי בתפוקות, צילום: אי פי איי

ההסכם הושג לאחר ששלוש היצרניות הגדולות בקרטל סעודיה, עיראק ואיראן, הצליחו לפתור את חילוקי הדעות ביניהן בנוגע לאופן החלוקה של הקיצוץ. הסעודים הסכימו שאיראן תעלה את הייצור שלה לרמה של 3.9 מיליון חביות ביום. איראן דרשה תנאים מיוחדים בשל מאמציה להחזיר לעצמה נתח שוק שאיבדה בשל הסנקציות.

ההסכם, והעלאת מחירי הנפט בעקבותיו, יעזרו לשפר את המצב הפיננסי של מדינות כמו ונצואלה ולוב וישיבו את האמון בקרטל, השולט על 40% מכלל הנפט העולמי. להסכם יהיו השלכות גם מחוץ לגוש המדינות באופ"ק, ויעניק דחיפה גם ליצרניות פצלי השמן בארה"ב ולענקיות הנפט הבינלאומיות כמו רויאל דאץ' של, שצמצמו בהוצאות בעקבות ההאטה המתמשכת בתעשייה.

בבנק ההשקעות האמריקאי מורגן סטנלי העריכו כי הסכם יעלה את מחירי נפט ביותר מ-5 דולר לחבית. עם זאת, הוא כנראה לא יספיק כדי לאזן את הביקוש וההיצע – לפי ההערכות של אופ"ק, עליה לשאוב 31.9 מיליון חביות ביום בין ינואר ליוני כדי לאזן את ההיצע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות