אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיליארדר קרלוס סלים: "ארה"ב מובילה את ההייטק העולמי, אבל ישראל וסין נושפות בעורפה" צילום: בלומברג

המיליארדר קרלוס סלים: "ארה"ב מובילה את ההייטק העולמי, אבל ישראל וסין נושפות בעורפה"

האיש העשיר במכסיקו אמר בראיון לבלומברג: "אם ארה"ב מתכוונת לסגור את הכלכלה - זה רע. הייתי יותר מודאג היום אילו הייתי אמריקאי"

03.12.2016, 11:49 | בלומברג

המיליארדר והאיש העשיר במקסיקו, קרלוס סלים, אמר שלאמריקאים יש יותר ממה לדאוג תחת ממשלתו של טראמפ מאשר למקסיקנים. זאת משום שהנשיא הנבחר עלול לפגוע במעמדה של ארה"ב כמנהיגת העולם. "הייתי יותר מודאג לו הייתי אמריקאי", אמר סלים בראיון לבלומברג. "אם אתם מתכוונים לסגור את הכלכלה – זה רע. טראמפ מסכן את מנהיגותה הבינלאומית של ארה"ב". עוד אמר טראמפ בראיון: "ארה"ב היא מנהיגת הטכנולוגיה בעולם, אולם מדינות אחרות נכנסות לשם – סין, ישראל – וכולם רוצים להשתפר. אני חושב שזוהי סוגיה מרכזית". 

קראו עוד בכלכליסט

סלים אמר כי הוא אינו מכיר את טראמפ ולא שוחח עמו. לדבריו, מקסיקו צפויה להרוויח אם הנשיא הנבחר יעמוד במילתו, יוסיף משרות וישפר את הצמיחה הכלכלית בארה"ב. "מכסיקו, שותפת הסחר הגדולה ביותר של ארה"ב, צריכה להשקיע במיזמי תשתית פרטיים וציבוריים כגון שדות תעופה ונמלים", אמר סלים.

סלים מרגיש על בשרו את ההשפעה שיש לבחירתו של טראמפ על העושר האישי שלו. על פי מדד המיליארדרים של בלומברג, הונו של סלים צנח מ-55 מיליארד דולר לפני הבחירות ל-48.1 מיליארד דולר לאחריהן, כתוצאת מצניחת הפזו המקסיקני מול הדולר.

המיליארדר קרלוס סלים, צילום: בלומברג המיליארדר קרלוס סלים | צילום: בלומברג המיליארדר קרלוס סלים, צילום: בלומברג

"משמעות בחירתו של טראמפ היא שעל מקסיקו לחזור למקסיקו. אנו צריכים כעת להתמקד בכלכלה הפנימית ולנסות לחזור לכלכלה שאותה שכחנו לפני שנים רבות", אמר. סלים התארח בפאנל שנערך בידי מייקל בלומברג, בעל מניית השליטה בחברת האם של בלומברג, "בלומברג ניוז". בלומברג אמר כי שוחח עם טראמפ בטלפון בשבוע שעבר והעניק לו עצות לגבי בחירת האנשים הנכונים לצוותו. סלים בן ה-76, הגיע למפגש רכוב על אופנוע עם נהג לאחר שרכבו נתקע בתנועה הכבדה של מקסיקו סיטי.

למרות שהחלק הארי של הונו של סלים מגיע מפעילותו בתחום הטלקומוניקציה עם חברתו "אמריקה מוביל" (America Movil) הרי שהוא גם מתעניין בפרויקטים של תשתית במקסיקו, באמריקה הלטינית ובספרד, דרך חברות אחרות. על אף שהוא מכיר בכך שטראמפ לא זכה ברוב הקולות, לדבריו הבחירה בטראמפ קשורה לירידה בהיקף משרות הייצור שמשלמים עליהן שכר גבוה בארה"ב - אלה הוחלפו במשרות המצריכות מעט כישורים ומעניקות שכר נמוך. "דברים השתנו. תהיה אבטלה רבה בקרב הצעירים ומחסור בהזדמנויות בשל השינוי בכלכלה המעבירה משרות אל מחוץ לכלכלה, ואנו לא פועלים לפתרון בעיות אלו".

במהלך מסע הבחירות שלו טען טראמפ כי סלים, אחד מבעלי המניות המרכזיים של קבוצת הניו יורק טיימס, עבד בצמידות לקלינטון וסייע להפצת כתבות שליליות עליו. בזמנו אמר דובר מטעם סלים כי המיליארדר מעולם לא פגש את טראמפ ואינו מתעניין בפוליטיקה האמריקאית.

ימים ספורים לפני הבחירות, אמר סלים לכתבים במהלך אירוע במקסיקו סיטי כי טראמפ יהרוס את כלכלת ארה"ב אם יטיל מכסים בגובה 35% כפי שאמר שיעשה לגבי רכבים המיוצרים במקסיקו. עלויות כאלו עלולות להוביל למחירים גבוהים יותר שיביאו לשיבושים, אמר סלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות