אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כדורגלן בן 17 תובע את פיפ"א: "מנעה ממני להתקדם בקריירה" צילום: אי פי איי

כדורגלן בן 17 תובע את פיפ"א: "מנעה ממני להתקדם בקריירה"

התביעה הוגשה לאחר שפיפ"א הטילה על פדרציית הכדורגל הספרדית קנס של 216 אלף דולר מכיוון שאפשרה לריאל מדריד ואתלטיקו מדריד להחתים שחקנים קטינים

04.12.2016, 19:08 | שירות כלכליסט

שחקן כדורגל בן 17 תובע את פיפ"א, בטענה שהארגון מונע ממנו להתקדם בקריירה שלו.

קראו עוד בכלכליסט

ילדים משחקים כדורגל באפריקה. לפי התובע, הוא "ומשפחתו פספסו הזדמנות ייחודית להתקדמות מקצועית וחברתית", כך לפי ההצהרה לעיתונות שפרסמו עורכי הדין השוויצרים המייצגים את השחקן, צילום: אי פי איי ילדים משחקים כדורגל באפריקה. לפי התובע, הוא "ומשפחתו פספסו הזדמנות ייחודית להתקדמות מקצועית וחברתית", כך לפי ההצהרה לעיתונות שפרסמו עורכי הדין השוויצרים המייצגים את השחקן | צילום: אי פי איי ילדים משחקים כדורגל באפריקה. לפי התובע, הוא "ומשפחתו פספסו הזדמנות ייחודית להתקדמות מקצועית וחברתית", כך לפי ההצהרה לעיתונות שפרסמו עורכי הדין השוויצרים המייצגים את השחקן, צילום: אי פי איי

הצעד המשפטי מגיע חודש לאחר שבפיפ"א הטילו על פדרציית הכדורגל הספרדית קנס של 216 אלף דולר מכיוון שאפשרה לשתיים מהקבוצות הידועות במדינה – ריאל מדריד ואתלטיקו מדריד – להחתים שחקנים קטינים.

החוקים של פיפ"א בקשר להעסקת קטינים אמורים להגן על השחקנים הצעירים. כך למשל בשנה שעברה החמירו את הרגולציות על ידי שינוי הגיל המחייב תעודה להעברה (International Transfer Certificate) מ-12 ל-10. מרבית השחקנים האלה לא ישחקו בצורה מקצועית בשל התחרות העזה.

ואולם לפי התובע, הוא "ומשפחתו פספסו הזדמנות ייחודית להתקדמות מקצועית וחברתית", כך לפי ההצהרה לעיתונות שפרסמו עורכי הדין השוויצרים המייצגים את השחקן.

עורכי הדין סרבו לנקוב בשמו של השחקן או במדינת המוצא שלו, אך ציינו כי "שיחק בנבחרת הנוער של ארצו מספר פעמים".

"פיפ"א אישרו את החוקים האלה על בסיס ההנחה שחייבים להגן על שחקנים צעירים כמו התובע", נכתב בהצהרה. "אולם בפועל, החוקים האלה גורמים לאפליה של שחקנים ממדינות עולם שלישי מחוץ לאיחוד האירופי". התביעה "מבוססת ברובה על חוק הקרטל השוויצרי וחוק התחרותיות של האיחוד האירופי", והיא הוגשה בשבוע שעבר בבית המשפט בציריך.

דובר של פיפ"א סירב להגיב בטענה ש"הארגון לא קיבל הודעה רשמית על התביעה".

לפי החוקים הנוכחיים, העברות בין מדינות של שחקנים מתחת לגיל 18 אינן מותרות, אלא אם הורי אותו השחקן עוברים איתו למדינה שבה משחקת הקבוצה מסיבות "שאינן קשורות לכדורגל". מותרת העברה של שחקן בגילאי 16-18 בתוך האיחוד האירופי אם השחקן גר במרחק של 50 ק"מ ופחות מהגבול הבינלאומי והמועדון אליו הוא עובר שוכן במרחק של 50 ק"מ מאותו הגבול.

"האבסורדיות של הגבלת ההעברות הופכת ברורה יותר אם מביאים בחשבון שהוריו הצרפתיים של שחקן צעיר שגר בקדיס יכולים לעבור לברצלונה, המרוחקת 1,200 ק"מ מקדיס, כדי לאפשר לבנם להצטרף ללה מאסיה. לעומת זאת, הורים צרפתיים שגרים בפרפיניאן לא מורשים לעשות זאת, אף שהמרחק בין הערים הוא 200 ק"מ", נכתב בהודעת עורכי הדין.

ברצלונה עצמה נענשה ב-2014 ונאסר עליה לרכוש שחקנים בשני חלונות העברה, לאחר שנמצא שהיא הפרה את החוקים הנוגעים להחתמת שחקנים מתחת לגיל 18. עונש דומה הוטל השנה גם על ריאל ואתלטיקו מדריד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות