אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רציו השלימה את גיוס חלקה למימון הפיתוח של לווייתן צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

רציו השלימה את גיוס חלקה למימון הפיתוח של לווייתן

השותפות סיכמה עם הבנקים הזרים HSBC ו־PNB שיעמידו לה מימון של 250 מיליון דולר לפיתוח המאגר. מסגרת המימון עשויה להגיע עד 400 מיליון דולר. רציו שעבדה לטובת ההלוואה את כל זכויותיה בנכסים הקשורים ללווייתן

05.12.2016, 07:25 | ליאור גוטמן

שותפות רציו דיווחה אתמול על השלמת גיוס חלקה היחסי במימון הפיתוח של שדה הגז לווייתן, אחרי שחתמה על הסכם מול שני בנקים זרים – HSBC ו־PNB – לשמש כחתמים במטרה "לארגן ולהעמיד לשותפות מימון פרויקטלי למימון חלקה בפיתוח פרויקט לווייתן, בסכום של 250 מיליון דולר".

רציו העמידה כבטוחה להלוואה את זכויותיה בנכסים הקשורים לפרויקט לווייתן. "ההלוואה תהא מסוג recourse־limited ולמלווים לא תהא זכות חזרה לנכסי השותפות שלא שועבדו לטובתם", נאמר בהודעה. 

קראו עוד בכלכליסט

רציו מחזיקה ב־15% ממאגר לווייתן שעלות המימון הראשונית שלו לכלל השותפים – בהם גם נובל אנרג'י (40%) וקבוצת דלק (45%) – נאמדת ב־3.8 עד 4 מיליארד דולר. לפי רציו ההסכם הנוכחי הוא למעשה שלב ב' מבחינתה בגיוס מקורות המימון, זאת לאחר שרק בחודש שעבר הושלם גיוס חוב בהיקף של כ־700 מיליון שקל באמצעות שלוש סדרות אג"ח, כמו גם יחידות השתתפות ברציו שניתנות להמרה.

לדברי רציו, מסגרת המימון שלה עשויה להגיע עד ל־400 מיליון דולר, וזאת ביחס לדרישות שיעלו בנושא הפיתוח. "קרן ההלוואה תיפרע בתשלום אחד בחלוף 24 חודשים ממועד חתימת הסכם המימון והיא ניתנת להארכה של עד 24 חודשים נוספים בכפוף להסכמת הגופים המממנים", נאמר בהודעה. המדובר בהלוואה דולרית נושאת ריבית משתנה אשר תשולם מידי שלושה חודשים, מחושבת לפי ליבור (Libor) לשלושה חודשים בתוספת מרווח.

ברציו לא אומרים מה יהיה גובה הריבית על ההלוואה אולם ההערכות הן, שמאחר ואחד הבנקים המממנים הוא HSBC, שרק בשבוע שעבר סגר חבילת מימון דומה לדלק (יחד עם ג'י.פי. מורגן), הריבית תנוע סביב 3.5% לשנה.

עם השלמת המימון של רציו הצלע השלישית בבעלות על המאגר, נובל אנרג'י האמריקאית, טרם דיווחה מהיכן תביא כסף למימון חלקה בפיתוח. נובל אמורה לקבל עוד החודש החלטת השקעה (FID) רשמית במאגר, כאשר בדלק ורציו מסבירים שאף אחד מהם לא היה טורח לגייס כל כך הרבה כסף אם היה חשש שהמהלך לא יקרה בפועל. בימים אלו מבצעת שותפות תמר קידוח חדש שאמור להוביל לחיבור באר גז שישית למאגר. עם סיום העבודות ברבעון הראשון של 2017 אמורה האסדה לעבור למאגר לווייתן ולהתחיל רשמית את פיתוח המאגר. לווייתן אמור להפוך למסחרי בסוף 2019, זאת כחלק ממתווה הגז הממשלתי שאושר באמצע השנה.

מאגר לווייתן , צילום: אלבטרוס צילומי אוויר   מאגר לווייתן | צילום: אלבטרוס צילומי אוויר מאגר לווייתן , צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות