אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרחי טפחות: "אפשר להירגע, משאל העם באיטליה זה לא הברקזיט" צילום: בלומברג

מזרחי טפחות: "אפשר להירגע, משאל העם באיטליה זה לא הברקזיט"

רונן מנחם, מנהל מחלקת המחקר של הבנק: "היורו ינוע לכיוון של שוויון כנגד הדולר"; מיטב דש: "משאל העם הוא עוד חור לדופן הספינה האירופית"; לאומי שוקי הון: "השווקים נחטפו על ידי הנרטיב הפוליטי"

05.12.2016, 12:39 | אמיר רוזנבאום

"ברקזיט זה לא, ייתכנו מספר ימים של בחינת ההשלכות והתרחישים הנוספים שילוו בתנודתיות מעט גבוהה מהרגיל", כך אומר רונן מנחם, מנהל מחלקת המחר בבנק מזרחי טפחות, בהתייחסותו להחלטת העם האילטקי היום (ב') שלא לבצע רפורמה במבנה הממשל.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "במהלך הימים הקרובים יעדיפו סוחרים להצטייד בנכסים בטוחים נוספים ולהתרחק ממוקדי האירוע – מה שיוליך לדוגמה לעליות נוספות של איגרות החוב של ממשלת איטליה. המבחנים הללו יקשו על המטבע האירופי, היורו, ולכן סביר כי ינוע לכיוון של שוויון כנגד הדולר, בפרט אם הריבית בארה"ב תעלה מהר".

רונן מנחם , מנהל מחלקת המחקר בבנק מזרחי טפחות רונן מנחם , מנהל מחלקת המחקר בבנק מזרחי טפחות רונן מנחם , מנהל מחלקת המחקר בבנק מזרחי טפחות

ליאור פאוסט, מנהל דסק מסחר מט"ח בלאומי שוקי הון אומר ש"למעשה מהברקזיט, השווקים נחטפו על ידי הנרטיב הפוליטי, אם בשנים האחרונות עקבנו אחרי התנהלותם של הבנקים המרכזיים והנתונים הכלכליים אותם קל לנו להבין, בחודשים האחרונים הסיפור הפוליטי הוא המנוע מאחורי תזוזות השוק, ורצון העם וההפתעות הפוליטיות שמגיעות איתו הרבה יותר קשות לחיזוי, כפי שראינו לאחרונה. וזה מגדיל את אי הוודאות והתנודתיות בשווקים".

"עוד חור לדופן הספינה האירופאית"

אלכס זבז'ניסקי, הכלכלן ראשי של מיטב דש מוסיף שהכישלון של משאל העם באיטליה הוא עוד חור לדופן הספינה האירופית. לדבריו, "השווקים מתייחסים בעיקר לתרחיש האופטימי יחסית שלא יתקיימו בחירות מוקדמות באיטליה, אבל אי אפשר לפסול את האפשרות הזאת. כל עוד האי בהירות הפוליטית נמשכת בשבוע-שבועיים הקרובים, אנו עלולים לראות תגובות שליליות בשווקים בעולם".

זבז'נסקי מוסיף ש"צריכים לזכור שאיטליה היא הכלכלה השלישית באירופה שכמעט ולא צומחת. הבנקים באיטליה עמוסי חובות רעים ומחזיקים במאזניהם כרבע מהאג"ח של ממשלת איטליה עצמה. קיים חוסר שקיפות בהתנהלות של הבנק המרכזי האירופי (ECB) והבנק המרכזי של איטליה ביחס לאותם הבנקים. נוסיף לכך גם העובדה שלמפלגה אנטי אירופאית באיטליה יש סיכויים ריאליים להגיע לשלטון".

  , צילום: בלומברג צילום: בלומברג   , צילום: בלומברג

אורי גרינפלד כלכלן ראשי בפסגות אומר ש"ניתן להניח שתוצאות משאל העם והתפטרותו של רנצי יביאו חוסר שקט לשווקים בימים הקרובים, שכן רמת אי הוודאות לגבי איטליה בפרט ואירופה בכלל עלתה. חוסר שקט זה עשוי לבוא לידי בעלייה במרווחי התשואות בין אג"ח של מדינות הפריפריה האירופאיות (איטליה, ספרד, פורטוגל וכו') וירידות בשוקי המניות, בדגש על סקטור הבנקאות".

"מדובר בהשלכות קצרות טווח בלבד שכן למרות שקל כביכול לצייר קו ישיר בין תוצאות משאל העם לבין משבר בגוש היורו, במציאות קו זה עובר בהרבה תחנות ביניים, אשר בהן ההסתברות לכך שמקבלי ההחלטות יצליחו להמנע ממשבר היא גבוהה. גוש היורו לא קורס בקרוב והמשבר הפיננסי אינו עומד בפתח. מה שכן, התוצאות מאמש בהחלט מעלות עוד קצת את רמת הסיכון העומדת מול המשקיע, בהחלט ניתן לצפות לתנודתיות חדה לאחר תוצאות המשאל אבל אין שום סיבה להניח שינוי מגמה בשווקים", סיכם הכלכלן של בית ההשקעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות