אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכשיו זה רשמי: מאגרי הגז כריש ותנין עברו לידי אנרג'יאן היוונית; המוסדיים נכנסו לבעלות על מאגר תמר צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: מאגרי הגז כריש ותנין עברו לידי אנרג'יאן היוונית; המוסדיים נכנסו לבעלות על מאגר תמר

המהלך שאושר הבוקר מייצר שחקן חדש וזר במשק הגז, זאת בנוסף לפעילות של נובל אנרג'י האמריקאית ואדיסון האיטלקית. במקביל, מועצת הנפט אישרה להעביר 3.5% מאחזקותיה של חברת נובל אנרג'י במאגרי הגז תמר ודלית לאוורסט תשתיות

06.12.2016, 15:21 | ליאור גוטמן
מועצת הנפט שבמשרד האנרגיה המליצה באופן רשמי להעביר את זכויות מאגרי הגז "כריש" ו"תנין" לידי אנרג'יאן היוונית. המהלך שאושר הבוקר (ג') מייצר הלכה למעשה שחקן חדש וזר במשק הגז, זאת בנוסף לפעילות של נובל אנרג'י האמריקאית ואדיסון האיטלקית.

אנרג'יאן היוונית רכשה את זכויות הנפט במאגרים עוד באוגוסט האחרון ולאחר תשלום של כ-150 מיליון דולר לקבוצת דלק. מאגרי הגז מכילים על פי האמדנים כ-55 עד 60 מיליארד מ"ק של גז טבעי, כמות ששקולה לצריכה הלאומית לאורך שש שנים רצופות (נתוני 2016). הרכישה בוצעה כחלק מהוראות מתווה הגז הממשלתי שכפה על דלק ונובל אנרג'י למכור את מאגרי כריש ותנין שלחקן חדש, תוך הבטחה שמכסת הגז שם תשורין למשק הישראלי והיא אסורה לייצוא. אנרג'יאן קיוותה לסיים עם ההעברה כבר בחגים ולהעביר תכנית פיתוח עד סוף השנה, אולם בשל העובדה שהאישור הרשמי הגיע רק עכשיו, תוכנית הפיתוח תוגש במהלך המחצית הראשונה של 2017. עלות הפיתוח של המאגרים נאמדת בשלב זה בכ-1 עד 1.5 מיליארד דולר.

"מכירת כריש-תנין לחברת אנרג'יאן היוונית הינה צעד חשוב בדרך לפירוק מונופול הגז על פי לוחות הזמנים, שנקבעו במתווה הגז. כניסה של שחקן נוסף למשק הגז תתרום להגברת התחרות והגיוון, להגדלת הביטחון האנרגטי במשק המקומי, ותומכת ביכולת להחליף את השימוש בפחם בתחנת הכוח הפחמית בחדרה בגז טבעי, לטובת בריאותם ורווחתם של אזרחי ישראל", אמר שר האנרגיה יובל שטייניץ.

מאגר תמר, צילום: יח"צ מאגר תמר | צילום: יח"צ מאגר תמר, צילום: יח"צ

המוסדיים נכנסו לבעלות על מאגר תמר

במקביל, מועצת הנפט אישרה להעביר 3.5% מאחזקותיה של חברת נובל אנרג'י במאגרי הגז תמר ודלית לאוורסט תשתיות – שותפות מוגבלת, היא למעשה הגוף שמורכב מקרן תשתיות ישראל והראל שרכש את חלקה של נובל אנרג'י שם. גם מכירה זו היא חלק ממתווה הגז שכפה על נובל אנרג'י לדלל את חלקה במאגר מ-36% כיום ל-25% תוך שש שנים. עם השלמת המכירה, חלקה של נובל דולל ל-32.5%. הודעת משרד האנרגיה מאששת בין השאר אתהפרסום בכלכליסט לפיו המוסדיים הגדילו את אחזקתם שם בעוד כחצי אחוז.

במקביל, אושרה בקשת רציו לרישום תמלוג ושעבוד על התמלוג לטובת חברת רציו מימון. זאת על מנת לאפשר לחברה לממן את פיתוח לוויתן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות