אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הביטחון מודה באיחור: ידענו על מעורבות איראן בחברה שמוכרת צוללות לישראל צילום: אלעד גרשגורן

משרד הביטחון מודה באיחור: ידענו על מעורבות איראן בחברה שמוכרת צוללות לישראל

יד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל - לאחר חשיפת "ידיעות אחרונות" אמרו בשבוע שעבר במשרד הביטחון כי אינם מכירים מעורבות איראנית בתאגיד הגרמני טיסנקרופ; היום הם הודו: מכירים זאת כבר מ-2004. ליברמן אמר היום לראשונה בכנסת: "הנושא היה ידוע"

06.12.2016, 18:37 | ynet
ימים ספורים לאחר שממשרד הביטחון נמסר כי הם אינם מכירים מעורבות איראנית בחברה הגרמנית "טיסנקרופ" שמוכרת צוללות וספינות קרב לישראל, הודו היום (ג') במשרד כי כבר ב-2004 הם ידעו שתאגיד איראני מחזיק ב-4.5% מאותה חברה. זאת, שעות לאחר ששר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום לראשונה בכנסת כי "הנושא היה ידוע".

 

קראו עוד בכלכליסט

בשבוע שעבר נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי כסף ישראלי מעסקת הצוללות מול החברה הגרמנית טיסנקרופ יועבר לידיים איראניות. טיסנקרופ מייצרת את הצוללות, וכן את ספינות הסער 6 לחיל הים, באמצעות חברת HDW, השייכת לחטיבה הימית של התאגיד.

בהמשך התברר כי חברה ממשלתית איראנית מחזיקה בקרוב ל-5% ממניותיה של טיסנקרופ. מדובר בחברת השקעות החוץ האיראנית (IFIC), חברה בבעלות ממשלתית שהיא החברה העיקרית שמשקיעה כספי ממשלה איראניים בעולם, השקעות שאותן היא מבצעת בעיקר דרך שתי חברות בת. המעורבות האיראנית העלתה סימני שאלה מדאיגים בנוגע לחשיפה אפשרית של בעלי המניות האיראניים לאחד הפרויקטים המסווגים ביותר של צה"ל.

(ארכיון), צילום: דובר צה"ל (ארכיון) | צילום: דובר צה"ל (ארכיון), צילום: דובר צה"ל

שר הביטחון ליברמן התייחס היום להיבט זה, ואמר בוועדת חוץ וביטחון: "לבי הנושא של האיראנים, אני לא רוצה לדבר פה יותר מדי. הנושא היה ידוע, הרבה מהדברים נחתכו הרבה לפני שהגעתי למשרד הביטחון, אבל בסופו של דבר מי שיעבור על הפרוטוקולים - גם של ישיבות הקבינט והמועצה לביטחון לאומי - יראה שזה לא כצעקתה. המציאות והעובדות רחוקות ממה ששמענו בתקשורת. בכל אופן הנושא היה ידוע ואין לזה שום השפעה". בנוסף, הוא הדגיש כי "לא הייתה שום אלטרנטיבה אחרת למדינת ישראל".

בתחילה העדיפו במשרד הביטחון לא להתייחס לפער בין דברי השר לבין תגובת המשרד בשבוע שעבר, אז נאמר כי הם אינם מכירים מעורבות איראנית בתאגיד הגרמני. אבל מאוחר יותר היום כבר מסרו ממשרד הביטחון תגובה אחרת לחלוטין: "מבדיקה מעמיקה שנערכה במשרד הביטחון בימים האחרונים אל מול הגורמים האמונים על-כך במשרד, עולה כי הנ"ל ידעו משנת 2004 על אחזקה של IFIC ב- 4.5%, נכון לאותה עת, בחברת 'טיסנקרופ' הגרמנית ובהתאם לכך ניתנה המעטפת הביטחונית הנדרשת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות