אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוצר שלילי באוסטרליה לראשונה מזה 5 שנים - מתקרבת למיתון ראשון ב-25 שנה  צילום: בלומברג

תוצר שלילי באוסטרליה לראשונה מזה 5 שנים - מתקרבת למיתון ראשון ב-25 שנה

הכלכלה האוסטרלית התכווצה ב-0.5% ברבעון השלישי ביחס לרבעון שקדם לו, ונסיגה רבעונית נוספת תחתום רבע מאה שנה של התרחבות - הרצף החיובי הארוך ביותר במדינות המפותחות. שר האוצר: "צריך להוציא את ההון מהמערה"

07.12.2016, 07:48 | מיקי גרינפלד

אוסטרליה רושמת תוצר שלילי ראשון, לראשונה מאז הרבעון הפותח של 2011. התוצר המקומי של מדינת הענק ירד ברבעון השלישי ב-0.5% בהשוואה לרבעון שקדם לו - ובשעה שהתחזיות עמדו על נסיגה של 0.1% בלבד.  

קראו עוד בכלכליסט

בחישוב שנתי עמד שיעור הצמיחה עמד על 1.8%, הקצב החלש מזה שלוש שנים, כאשר גם נתון זה חלש מהתחזיות, שעמדו על עלייה של 2.2%.

על פי ההגדרה המסורתית (שאין עליה הסכמה כוללת), נסיגה חודשית נוספת בתוצר הרבעוני - קרי, שני רבעונים רצופים של נסיגה - תכניס את אוסטרליה למיתון. בכך יסתיים רצף של 25 שנות התרחבות כלכלית באוסטרליה, הארוך ביותר מבין המדינות המתפתחות.

אוסטרליה סובלת בשנים האחרונות מהמשבר החריף במגזר הסחורות, שהוביל חברות מקומיות ובינלאומיות לסגירת מכרות ולצמום פעילות במכרות אחרות, מהלך שהוביל לפיטורי אלפים רבים של עובדים מקומיים.

אף שבעת האחרונה נרשם צמצום בשיעור האבטלה המקומי, חלק גדול מהמשרות החדשות אליהם מופנים המובטלים המגיעים מעולם המכרות הן משרות חלקיות בענפי השירותים המתאפיינות בשכר נמוך. קצב עלייה השכר באוסטרליה הוא הנמוכך ביותר אי פעם, ושיעור ההשתתתפות בעבודה נמצא ברמת שפל של עשור.

על פי הערכות של כלכלנים באוסטרליה, המאמץ שנעשה במדינה לחזק את ההשקעות בתעשיות אחרות, בניסיון לצמצם את השפעת ענף הסחורות על הכלכלה המקומית, אינו מצליח עדיין לתת את אותותיו. "המעבר להשקעות שאינן תלויות מכרות מתקדם בקצב של חילזון", אמרו ב-Capital Economics.  

שר האוצר האוסטרלי סקוט מוריסון (Scott Morrison) אמר כי אי הנכונות של בתי העסק להיכנס להשקעות חדשות עומדת מאחורי הנסיגה הכלכלית. מוריסון קרא לשיתוף פעולה מצד האופוזיציה בחקירה שתעודד השקעות. "אנחנו צריכים להוציא את ההון מהמערה", אמר השר.

מכרה עופרת באוסטרליה , צילום: בלומברג מכרה עופרת באוסטרליה | צילום: בלומברג מכרה עופרת באוסטרליה , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות