אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השלכות משאל העם: איטליה על סף הלאמה של הבנק השלישי בגודלו במדינה צילום: בלומברג

השלכות משאל העם: איטליה על סף הלאמה של הבנק השלישי בגודלו במדינה

איטליה תרכוש אג"ח של בנק מונטה פסקי די סיינה בהיקף 2 מיליארד יורו ותמיר אותן למניות, מה שיהפוך את המדינה לבעלת השליטה בבנק עם אחזקה של 40% ממניותיו

07.12.2016, 12:02 | שירות כלכליסט

איטליה מתכוונת לרכוש אחזקת שליטה בשווי 2 מיליארד יורו בבנק מוכה החובות מונטה פסקי די סיינה (Monte dei Paschi di Siena), זאת לאחר שתקוות הבנק לזכות בחילוץ ממשקיעים פרטיים נגוזה בעקבות הפסדו של ראש הממשלה מתאו רנצי במשאל העם בתחילת השבוע והתפטרותו.

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה היא כבר עתה בעלת המניות הגדולה ביותר בבנק (מחזיקה 4%), הנחשב לבנק העתיק ביותר הקיים כיום. לפי התוכנית המתגבשת היא תרכוש אג"ח של הבנק ותמיר אותו למניות ובכך תעלה האחזקה שלה ל-40%, כך לפי מקורות המקורבים לנושא. הפיכת הממשלה לבעלת השליטה בבנק, השלישי בגודלו במדינה, תאפשר לה לשלוט בו ובישיבות בעלי המניות.

על פי המקורות, צו ממשלתי שיעניק לה את הסמכות לרכוש את האג"ח ולהמיר אותו למניות, צפוי להתפרסם לכל המוקדם בסוף השבוע הקרוב.

מונטה פסקי חייב לגייס 5 מיליארד יורו (5.4 מיליארד דולר) עד סוף החודש הנוכחי, אך בשל ההתרחשויות השבוע משקיעים אינם מראים נכונות לספק כספים למוסד. קרן ההון של קטאר, שנחשבה כמועמדת הבולטת להזרים הון לבנק, הודיעה כעת כי היא מעדיפה להמתין לראות מה יהיה הרכב הממשלה הבאה של איטליה. הממשלה מקווה שההשקעה של 2 מיליארד יורו מטעמה תעזור לשכנע משקיעים פרטיים להשלים את המיליארדים הנותרים.

"זוהי הלאמה דה פקטו עם נוכחות חזקה מצד הממשלה, שתוכל למשוך משקיעים נוספים ולאפשר את השלמת העסקה", מסר לסוכנות הידיעות רויטרס אחד המקורבים, שביקש להישאר בעילום שם. לדבריו, משרד האוצר ירכוש את האג"ח שבבעלות 40 אלף לקוחות בנקים בשווי הנקוב, ובכך יוודאו שאלה לא יספגו הפסדים בעת חילוץ הבנק.

ממשרד האוצר והבנק סרבו להגיב.

רנצי, שהכריז על התפטרותו ביום שני בבוקר, צפוי לעזוב את התפקיד כבר בימים הקרובים. שר האוצר הוא המועמד המוביל כרגע להחלפתו, אך ההערכות הן שבחירות מוקדמות יתקיימו בשנה הבאה. בכל מקרה הנציבות האירופית תצטרך לאשר את התכנית ולוודא שההתערבות הממשלתית אינה מוגדרת כסיוע לבנק.

בתוך כך, מנכ"ל מונטה פסקי די סיינה מרקו מורלי דן אתמול בפרנקפורט עם נציגי הבנק האירופי המרכזי על ארכה של חודש לתוכנית החילוץ של הבנק. אם הבנק האירופי יסכים לכך, מונטה פסקי יוכל לנסות ולמצוא משקיעים פרטיים עד ה-31 בינואר, במקום עד סוף החודש הנוכחי.

 

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות