אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כנס החינוך

"כדי להתגבר על האלימות בחברה הערבית צריך לשלב בין התגייסות המדינה לבין חינוך לערכים וסובלנות"

כך לדברי ג'ידא רינאווי זועבי, מנכ"לית מרכז אינג'אז לקידום השלטון המקומי בחברה הערבית. לדבריה, "ישובים ערבים מתחילים להבין שהשקעה בחינוך יכולה להיות מנוף של בלימה לקריסה הטוטלית של החינוך"

07.12.2016, 14:15 | אלירן מלכי

"אני חושבת שבקרב החברה הערבית והרשויות המקומיות, נושאים על חינוך וחינוך לערכים, הם נושאים שכאילו אנחנו נמצאים בפלנטה אחרת", אמרה מנכ"לית מרכז אינג'אז לקידום השלטון המקומי בחברה הערבית ג'ידא רינאווי זועבי בכנס לחינוך שותפות ודמוקרטיה של פורום דב לאוטמן בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה, קרן לאוטמן והאוניברסיטה הפתוחה. זועבי התייחסה למחקר שהוצג בכנס לפיו ראשי ערים יהודים וערבים מפחדים להשקיע יותר בחינוך לערכים ודמוקרטיה ואמרה "בניגוד למחקר שהוצג פה, אני יודעת שרוב הרשויות הערביות כן רוצים לקדם תוכניות של קידום ערכים ושותפות. זה גם מצטלם טוב במשרדי הממשלה ויש בזה גם משהו עמוק יותר".

זועבי אמרה כי "בשנים האחרונות, החברה הערבית מתמודדת עם תופעות אלימות. כמעט כל שבוע נער או נערה נהרגים בחברה הערבית כתוצאה מנשק ואלימות. אנחנו חווים את התפוררות החברה הערבית שאנחנו גדלנו בה". זועבי אומרת כי בכדי להתגבר על תופעת האלימות צריך לשלב בין התגייסות המדינה לבין חינוך לערכים וסובלנות בחברה הערבית.

ג ג'ידא רינאווי זועבי | צילום: נמרוד גליקמן ג

זועבי אמרה "אני מזהה מגמה שיותר ויותר ישובים ערבים מתחילים להבין שהשקעה בחינוך יכולה להיות מנוף של בלימה לקריסה הטוטלית של החינוך" אומרת זועבי ומדגישה כי הבעיה היא תקציב. זועבי אומרת שכאשר הרשויות נדרשות לתת את עמדתם בנוגע לסוגיות לגבי חינוך ודמוקרטיה, משרדי הממשלה נותנים תשובה חלקית בלבד.

"כאשר הדברים מתחילים להשתנות והמדינה מתחילה להבין שהשקעה מסיבית בחינוך בתוך החברה הערבית יכול להביא לה תוצאות, יש תקצוב" אומרת זועבי ומוסיפה "אבל בחינוך הבלתי פורמלי, כאשר משרד החינוך כבר מתקצב את הרשויות ב-130 מיליון שקל, משרד החינוך נותן שבוע אחד בלבד לכל הרשויות המקומיות הערביות לעשות עבודה של חודשים בשבוע אחד".

זועבי מסכמת ואומרת כי "בקרב בחברה הערבית והצעירים הערבים חל שינוי אדיר בגישה שלנו כלפי האזרחות והמדינה בה אנו חיים. יותר צעירים ערבים מבינים שהמפתח לשינוי נמצא אצלם ואף אחד לא יפתח עבורם את הדלת. אני רוצה להיות שותפה בשינוי הזה ומזמינה אתכם להשתתף גם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות