אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוזון יגלה בעוד שבוע את היקף הערובה לגיוס אג"ח צילום: אוראל כהן

לוזון יגלה בעוד שבוע את היקף הערובה לגיוס אג"ח

דוראד, שאת מניותיה מתכנן לוזון לשעבד, תספוג פגיעה ברווחים אם רשות החשמל תחליט להוריד את תעריף הייצור. ההכרעה תתקבל בשבוע הבא

08.12.2016, 08:25 | ליאור גוטמן

עמוס לוזון צפוי לגלות בשבוע הבא אם דוראד, שאותה הוא מתכוון לשעבד בגיוס אג"ח, תסבול מפגיעה משמעותית ברווחיה בשל ירידה בתעריף הייצור. רשות החשמל החדשה, הרגולטורית הישירה על תחנות הכוח בישראל, סיימה ביום שני האחרון את קבלת החומרים לשימוע על תעריף החשמל שהיא עושה לתחנות הכוח הפרטיות. הרשות מעוניינת להפחית את תעריף הייצור של התחנות בכ־8%, דבר שיביא לפגיעה ברווחיהן. ל"כלכליסט" נודע כי מליאת רשות החשמל עשויה לקבל החלטה כבר בשבוע הבא.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", השימוע אף עשוי לפרק את יכולת המימון של תחנות כוח. הפועלים ודויטשה בנק, שמעניקים מימון להקמות תחנות, כבר הודיעו שהם יפסיקו לממן פרויקטים חדשים בשל הפגיעה ברווחי תחנות הכוח. בנוסף, דוראד עצמה התייחסה לכך בדו"חות הרבעון השלישי של השנה, שפורסם לפני כשבוע. תחנת הכוח ציינה כי הפחתת התעריף תגרור "השפעה שלילית מהותית על תזרימי המזומנים של החברה, הרווחים שלה ויחסי הכיסוי שלה. החל מתחילת 2017 היא עשויה שלא לעמוד ביחסי הכיסוי לחלוקה".

אדלקום מתנגדת לשעבוד מניות דוראד

קבוצת לוזון, בשליטת עמוס לוזון, מחזיקה עם אלומי קפיטל בדורי אנרגיה, שלה 19% מתחנת הכוח דוראד. קבוצת לוזון פרסמה זה מכבר על כוונתה לבצע גיוס חוב של כ־70 מיליון שקל, זאת עבור מטרות תפעוליות שונות. לפי קבוצת לוזון הערובה לגיוס תהיה בין השאר שעבוד של חלקה הישיר (9.4%) בדוראד. אך האפשרות שדוראד תספוג פגיעה משמעותיות ברווחים כבר בתחילת 2017, מעלה תהיה לגבי היכולות של הקבוצה להשתמש בתחנת הכוח כשעבוד.

תחנת כוח דוראד , צילום: בני מור תחנת כוח דוראד | צילום: בני מור תחנת כוח דוראד , צילום: בני מור

בנוסף, קבוצת לוזון דיווחה השבוע שהיא קיבלה מכתב מאדלקום, שמחזיקה ב־18.75% בדוראד, שבו נטען ש"יצירת שעבוד על מלוא האחזקות בדורי אנרגיה להבטחת פירעון אג"ח מפעילה לכאורה את זכות הסירוב הראשונה המוקנית לבעלי המניות בדוראד, בזיקה להעברת מניות דוראד, מכוח הסכם בעלי המניות ותקנון דוראד. בהתאם בכוונתה של אדלקום לממש את זכות הסירוב שמוקנית לה". קבוצת לוזון דחתה את הטענות של אדלקום. עם זאת, לפני שתחליט לצאת להנפקה קבוצת לוזון תצטרך להתמודד עם ההתנגדות ולהמתין שבוע כדי לראות מה עלה בגורל השימוע התעריפי.

הרווח הנקי של דוראד עלה ב־6.8% ברבעון

תחנת דוראד הפרטית מתחרה על הלקוחות של חברת חשמל על ידי הענקת הנחה, שנעה על פי הערכות בין 6% ל־9%, על תעריף החשמל הרשמי. התחנה פועלת ממאי 2014 ומספקת כ־850 מגה וואט, שהם כ־6.25% מכוח הייצור של חברת החשמל. התחנה מוחזקת על ידי קצא"א (37%), זורלו הטורקית (25%), אדלטק (18.75%) ודורי אנרגיה (18.75%).

דוראד סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 31.8 מיליון שקל, עלייה של 6.8% לעומת הרבעון המקביל. הכנסות החברה ירדו ב־8.9% והסתכמו ב־613 מיליון שקל, אך במקביל מחיר הגז של התחנה ירד ועלויות האנרגיה הצטמצמו ב־28% ל־134 אלף שקל. אלו הובילו לרישום רווח תפעולי של כ־114.2 מיליון שקל, עלייה של 3.5% לעומת הרבעון המקביל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות