אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מבקש להגדיל תקציב הביטחון ב־2.5 מיליארד שקל צילום: עומר מסינגר

האוצר מבקש להגדיל תקציב הביטחון ב־2.5 מיליארד שקל

משרד האוצר צפוי להעביר לוועדת הכספים עד סוף השנה בקשות להעברת 10 מיליארד שקל נוספים לטובת הביטחון

08.12.2016, 08:22 | שחר אילן

משרד האוצר מבקש להגדיל את תקציב הביטחון לשנת 2016 ב־2.5 מיליארד שקל. האוצר העביר בשבוע האחרון לוועדת הכספים של הכנסת שלוש בקשות להעברת כספים על פי הסכם כחלון יעלון שמסדיר את תקציב הביטחון.

קראו עוד בכלכליסט

בקשות בהיקף של 10 מיליארד שקל נוספים, מתוכם 6 מיליארד שקל לשימוש עתידי, אמורות להגיע עוד השנה לוועדת הכספים.

הבקשות שכבר מונחות על שולחן הוועדה הן: בקשה להעביר 1.8 מיליארד שקל שמקורם – 1.3 מיליארד שקל מהרזרבות ו־500 מיליון שקל מפעולות שלא בוצעו בתחום התקשורת; 142 מיליון שקל ממשרד החקלאות למשרד הביטחון; ו־550 מיליון שקל מסעיפי תשלום החובות, עמלות וריביות למשרד הביטחון.

ההעברות נעשות בהתאם לסיכומים התקציביים של הסכם כחלון יעלון בנוגע לתקציב הביטחון אבל מטרותיהן אינן מפורטות. בבקשות נאמר רק שפרוט ינתן בוועדה המשותפת של הכנסת לתקציב הביטחון של ועדת הכספים וועדת החוץ והביטחון.

מאתר "מפתח התקציב" של הסדנה לידע ציבורי עולה שבפתח ממתינות עוד שורת בקשות של האוצר להעביר כספים למשרד הביטחון בהיקף של כ־10 מיליארד שקל. בקשות בולטות שבהן: 2.11 מיליארד שקל העברה לתקציב השוטף מהרזרבה הכללית; 2.59 מיליארד שקל העברה של עודפים מ־2015 ו־6.3 מיליארד שקל בהרשאה להתחייב על הוצאות עתידיות. הרשאה להתחייב בעצם מחייבת את תקציבי השנים הבאות.

מימין: אביגדור ליברמן ומשה כחלון , צילום: עומר מסינגר מימין: אביגדור ליברמן ומשה כחלון | צילום: עומר מסינגר מימין: אביגדור ליברמן ומשה כחלון , צילום: עומר מסינגר

היום תדון הוועדה המשותפת לוועדת הכספים וועדת החוץ והביטחון של הכנסת בפרקים החשאיים של תקציב הביטחון לשנים 2017–2018. שלשום אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן בוועדת הכספים כי לאחר אישור התקציב יבקש לפתוח חלק מהסיכומים בהסכם כחלון יעלון. בין הנושאים שליברמן מערער עליהם בהסכם: נושא הפנסיות לאנשי הקבע ונושא קיצור השירות בחודשיים, שניהם נושאים שיאושרו בחוק ההסדרים הקרוב.

כמו כן הוא מתכוון לבקש תקציבים נוספים להיערכות לשעת חירום, נושא שעליו פורסם שלשום דו"ח חמור ביותר של המבקר. לדברי ליברמן, "תקציב החירום לא מספיק. ראינו רק בגל השריפות האחרון כמה כסף זה מחייב וזה היה אירוע מוגבל, יש מצבים כמו רעידת אדמה או מלחמה שהם הרבה יותר גדולים".

בימים האחרונים, כמקובל לקראת סוף שנה, הגיעו ממשרד האוצר פניות רבות לוועדת הכספים לשינויים תקציביים. ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אומר שהם מסתכמים בכ־20 מיליארד שקל. לדברי לוי, "ממשלת ישראל שורפת בימים אלה את כל הרזרבות התקציביות ומחלקת כספים בפזרנות ובחוסר אחריות".

הוא הוסיף כי "זו גם הוכחה שהתקציב הדו שנתי הנדון עכשיו בכנסת הוא תקציב פיקטיבי לחלוטין, שישתנה באלפי העברות תקציביות במהלך השנה הבאה. זהו זלזול בכנסת, בחבריה ובציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות