אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקה מפתיעה: גלנקור וקטאר קנו נתח של 11 מיליארד דולר בחברת הנפט הגדולה ברוסיה צילום: אי פי איי

עסקה מפתיעה: גלנקור וקטאר קנו נתח של 11 מיליארד דולר בחברת הנפט הגדולה ברוסיה

העסקה, שהיא ההשקעה הזרה הגדולה ביותר ברוסיה מאז המשבר באוקראינה, מגיעה חרף הסנקציות עליה מצד ארה"ב ואירופה. היא אף מסמנת את שובה הלא צפוי של גלנקור לביצוע עסקאות

08.12.2016, 10:45 | שירות כלכליסט

רוסיה מכרה נתח של 11 מיליארד דולר בחברת הנפט הגדולה ביותר שלה רוסנפט לחברת גלנקור ולקרן ההון הריבונית של קטאר. העסקה נחשבת לניצחון עבור נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהודיע על העסקה בערוץ הטלוויזיה הממשלתית.

העסקה הבלתי צפויה, המגיעה חרף הסנקציות על רוסיה מצד ארה"ב ואירופה, מעבירה נתח של 19.5% מ"רוסנפט PJSC" הממשלתית, המפיקה כמעט 5 מיליון חביות נפט ליום.

קראו עוד בכלכליסט

זוהי ההשקעה הזרה הגדולה ביותר ברוסיה מאז המשבר באוקראינה והיא מסמנת את שובה המפתיע של גלנקור לביצוע עסקאות. זאת תחת שרביטו של ראש התאגיד איוון גלנסברג, קצת יותר משנה לאחר שגלנקור נאלצה לצאת לסבב גיוסי הון מבעלי מניות.

מנכ"ל גלנקור איוון גלסנברג , צילום: בלומברג מנכ"ל גלנקור איוון גלסנברג | צילום: בלומברג מנכ"ל גלנקור איוון גלסנברג , צילום: בלומברג

בהודעה רשמית אמרה גלנקור כי תקצה 300 מיליון יורו באקוויטי לעסקה, ואילו היתר יגיע מרשות ההשקעות של קטאר – שבעצמה בעלת המניות המרכזית של גלנקור – וכן ממימון בנקאי. גלנקור אמרה שהעסקה היא בשלבים האחרונים וכפי הנראה תיחתם סופית באמצע החודש. לא ניתן היה לקבל תגובה מהקרן הקטארית.

לדברי פוטין, השווי הכולל של העסקה הוא 10.5 מיליארד יורו אולם לא היה ברור מדוע שווי זה שונה מהסכום שבו נקבה גלנקור.

"העסקה הייתה אפשרית רק בזכות תרומתך" אמר מנכ"ל רוסנפט איגור סצ'ין לפוטין בטלוויזיה הרוסית. החברה ניהלה דיונים עם למעלה מ-30 רוכשות פוטנציאליות באירופה, ארה"ב, אסיה ובמזה"ת, אמר.

פוטין כינה את העסקה "הרכישה הגדולה בעולם ל-2016 בתחום הנפט והגז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות