אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיתוף הפעולה בין מיקרוסופט לקוואלקום הוא בשורה רעה לאינטל

שיתוף הפעולה בין מיקרוסופט לקוואלקום הוא בשורה רעה לאינטל

מיקרוסופט הודיעה שגרסה חדשה של ווינדוס 10 תרוץ על מחשבים שמצוידים בשבבים של קוואלקום. בכך קוואלקום צפויה לעקוף את אינטל בפריסה של טכניקות יצור

08.12.2016, 12:13 | הראל עילם

חמש שנים לאחר שהכריזה על ווינדוס RT, כשלון מסחרי מהדהד שכמעט והרג את מאמציה לחדור לשוק הטאבלטים, מיקרוסופט מנסה שוב: החברה הכריזה היום (ה') על שיתוף פעולה עם יצרנית השבבים קוואלקום, במסגרתו תפתח גרסה מותאמת של ווינדוס 10 למעבדי ARM. ההכרזה נעשתה בכנס תעשיית השבבים WinHEC שנערכת כעת בשנז'ן.

קראו עוד בכלכליסט

עד כה, כל מערכות ההפעלה של מיקרוסופט הותאמו לארכיטקטורה של מעבדי אינטל – x86. חברות כגון AMD שרצו לייצר מעבדים שיהיו מסוגלים לתמוך במערכות ההפעלה של ווינדוס נאלצו להשתמש בטכנולוגיה ובפטנטים של אינטל. אבל לאחר שהארכיטקטורה המתחרה של חברת ARM הבריטית הפכה לנפוצה בקרב מעבדים המיועדים לסמארטפונים, מיקרוסופט ניסתה להיכנס גם לשוק הזה ולהתאים את מערכת ההפעלה שלה ל-ARM.

גרסה חדשה לווינדוס 10, צילום: מיקרוסופט, יח"צ גרסה חדשה לווינדוס 10 | צילום: מיקרוסופט, יח"צ גרסה חדשה לווינדוס 10, צילום: מיקרוסופט, יח"צ

הפתרון היה ווינדוס RT, גרסה של ווינדוס 8 ייעודית לטאבלטים. ווינדוס RT יכלה לרוץ על מעבדי ARM, אבל בפועל היה מדובר במערכת הפעלה נפרדת – אפליקציות שנכתבו לווינדוס 8 לא יכלו לרוץ על ווינדוס RT. הדבר הוביל לכך שלווינדוס RT היה משמעותית פחות אפליקציות מאשר הגרסה המלאה של ווינדוס, וכן בעיות תאימות.

אבל שם לא נגמרו הבעיות של ווינדוס. סטיב באלמר, המנכ"ל הקודם של החברה, הכניס את מיקרוסופט לשוק החומרה והשיק את סדרת הטאבלטים סרפס. יצרניות המחשבים האחרות, שעד כה התרגלו לראות את מיקרוסופט כשותפה ולא כמתחרה, זעמו – ורובן ביטלו את התוכניות שלהן לייצר מכשירי ווינדוס RT. אט אט ווינדוס RT נעלמה מהשוק ומאז 2015, לא נמכרים יותר מכשירי ווינדוס RT בעולם.

עכשיו מיקרוסופט מנסה שוב, אבל עם פתרון אחר. "ווינדוס 10 עבור קוואלקום" תהיה גרסה מלאה של ווינדוס 10 ותהיה מסוגל להריץ "כמעט כל אפליקציית ווינדוס 10" בשוק. בעוד שבפועל יהיה מדובר בגרסה נפרדת, כמו שווינדוס RT הייתה נפרדת מווינדוס 8, מיקרוסופט תשתמש באמולציה ובכלי הפיתוח האוניברסליים של ווינדוס 10 על מנת להבטיח תאימות.

שיתוף הפעולה ומערכת ההפעלה החדשה יאפשרו ליצרניות מחשבים לפתח טאבלטים שיריצו את ווינדוס 10, אבל עם גישה למעבדים המהירים, הזולים והיעילים הקיימים בשוק הסמארטפונים והטאבלטים, ובמיוחד סדרת מעבדי סנאפדרגון של קוואלקום. הדבר עשוי לאפשר למיקרוסופט לשחזר את סדרת הטאבלטים המוזלים שלה – לאחר שאינטל הפסיקה את הפיתוח של מספר משפחות מעבדים מוזלות, מיקרוסופט נאלצה להפסיק להשיק גרסאות חדשות של טאבלטי הסרפס ונשארה עם סדרת סרפס פרו היקרה בלבד.

 

נכון לרגע זה שיתוף הפעולה בין החברות מוגבל למעבד אחד של קוואלקום – סנאפדרגון 835, שצפוי להגיע לשוק בסוף השנה הבאה. המעבד יכלול 8 ליבות במהירות 2.2 גיגה-הרץ, יתמוך בהטענה אלחוטית מהירה ויהיה מהיר ב-10% מהמעבד המהיר ביותר בשוק כיום, ה-A10 Fusion של האייפון 7 פלוס. הוא גם ייוצר בטכניקת יצור של 10 ננומטר, בדומה לדור הבא של מעבדי אינטל. אם קוואלקום תדאג שהמכשירים הראשונים עם 835 יגיעו לשוק לפני הסדרה הבאה של אינטל, הידועה כקאבי לייק, זאת תהיה הפעם הראשונה שקוואלקום תעקוף את אינטל בפריסה של טכניקות יצור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות