אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגדל מציעה לחוסכי מקפת מאות שקלים כדי שלא יעזבו

בלעדי לכלכליסט

מגדל מציעה לחוסכי מקפת מאות שקלים כדי שלא יעזבו

חברת הביטוח מציעה מענק שימור של מאות שקלים ללקוחות שהחליטו לעזוב את קרן מקפת לטובת מתחרה קטנה יותר. בשנים האחרונות מקפת, קרן הפנסיה השנייה בגודלה בישראל, סובלת מביצועים נמוכים ועברו ממנה כ־2 מיליארד שקל למתחרים

11.12.2016, 06:51 | עמיר קורץ ורחלי בינדמן

חברת הביטוח מגדל מעלה הילוך במאמצי השימור האגרסיביים שלה ללקוחות שהחליטו לעזוב את קרן הפנסיה שלה מקפת, השנייה בגודלה בישראל. ל"כלכליסט" נודע כי אנשי השימור של מגדל החלו להציע מענקים של מאות שקלים לחוסכים שהורו על העברת כספי הפנסיה שלהם ממקפת לקרנות מתחרות. היקף המענק, ככל הנראה, הוא סביב גובה דמי הניהול השנתיים מהצבירה. לחוסכים הובהר כי המענק לא מותנה בשום התחייבות ובעוד כחודש הם יוכלו להחליט לעבור קרן ולשמור את המענק. עם זאת, במגדל כמובן מקווים שהחוסכים ייתנו הזדמנות נוספת לביצועי הקרן.

ההצעה של מקפת היא אמצעי שימור חריג בענף

באחת משיחות השימור שהגיעו לידי "כלכליסט" המליץ איש השימור לא לעבור לקרן קטנה של בית השקעות, אם כבר רק לקרן של חברת ביטוח אחרת. לדבריו, זאת בשל היעדר ניסיון לכאורה בתחום הפנסיה של הקרנות הקטנות וחשש מגירעונות אקטואריים כשיצטרפו אליהן חוסכים חדשים (בהתעלמות מקיומו של ביטוח משנה לקרנות הקטנות). בנוסף, הנציג היה נכון להציע דמי ניהול מופחתים.

בעל השליטה במגדל שלמה אליהו, צילום: עמית שעל בעל השליטה במגדל שלמה אליהו | צילום: עמית שעל בעל השליטה במגדל שלמה אליהו, צילום: עמית שעל

ככל הידוע, קרן הפנסיה הגדולה בישראל, מבטחים החדשה של קבוצת מנורה, שקלטה בשנים האחרונות את רוב נוטשי מקפת, לא מנהיגה שיטת מענקים דומה. כך גם קרנות הפנסיה של הראל, כלל ושל הפניקס. מדובר, אם כן, בכלי שימור חריג שנפוץ בשוק הגמל ביחס לגופים הסובלים מפדיונות כבדים שמנסים לשנות את המומנטום, שמטבע הדברים מזין את עצמו.

קראו עוד בכלכליסט

 מקפת, המנוהלת על ידי בצלאל צוקר, איבדה בשנתיים האחרונות יותר מ־2 מיליארד שקל לטובת קרנות מתחרות, בייחוד מבטחים החדשה. המומנטום השלילי שממנו סובלת הקרן טמון בראש ובראשונה בתשואות חלשות בחמש השנים האחרונות, שעומדות על תשואה מצטברת של 37.42%, בהשוואה לממוצע הענפי של 41.45% (נכון לאוקטובר 2016).

נוסף על כך סובלת קרן מקפת מבעיה ניהולית. מגדל מתקשה לנצל את הכוח השיווקי שלה בדמות קבוצה ענקית של סוכנויות ביטוח בבעלות, ובהם הסוכנות הפנסיונית הגדולה בישראל מבטח סימון, כדי לעצור את שטף העזיבות. למנהלי הקרן לא נותרו הרבה ברירות, וכדי לשמר לקוחות הם מנסים לתגמל חוסכים במענקים.

קרנות הפנסיה נגררו להפחית את דמי הניהול

בתחילת נובמבר יצאו לדרך שתי קרנות ברירת המחדל, שזכו במכרז של המדינה לאחר שהתחייבו לדמי ניהול מופחתים לכל מי שיבחר להצטרף אליהן ללא כל תנאי. הזוכות, מיטב דש והלמן אלדובי, שהציעו דמי ניהול השואפים לאפס, טרפו את הקלפים בשוק הפנסיה. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בלחצים של מעסיקים גדולים להוריד דמי ניהול בהסכמים מול קרנות הפנסיה הגדולות, אך גם בפניות עובדים לקרנות הפנסיה הגדולות שבהן הם חוסכים (או שקלו לחסוך). לחצים אלה גררו הצעות להפחתה בדמי הניהול לרמה שלא נודעה בעבר. רפורמה זו, היתה ככל הנראה זרז למהלך של מקפת, שסובלת ממילא מפדיונות.

לרפורמת ברירת המחדל מצטרפת רפורמה נוספת — רפורמת איחוד החשבונות — שהובילה רשות שוק ההון תחת המפקחת דורית סלינגר. הרפורמה קובעת כי עובד שמצטרף למקום עבודה חדש ומתחיל לחסוך בקרן פנסיה חדשה, כספיו הצבורים מקרנות ישנות יאוחדו עם הקרן הפעילה. זאת במטרה להפחית את דמי הניהול, שבקרנות לא פעילות מזנקים למקסימום החוקי. מקפת, כגוף פודה, עלולה להיפגע מאוד מרפורמה זו: לא רק שתאבד לקוחות, כספים נשכחים שנצברו במקפת יימשכו לטובת הקרן הפעילה.

בימים אלה שוכבת טיוטת תקנות של רשות שוק ההון שמטרתן למנוע מגופים לשמר חוסכים שכבר נתנו הוראת מעבר ולמנוע משיחות שימור כאלה להתקיים. חברות הביטוח מפעילות בימים אלה לחצים כבדים כדי לטרפד תקנות אלה, שמשרתות כמובן את הקרנות הקטנות, בייחוד קרנות ברירת המחדל.

ממגדל לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
למי באמת מגדל דואגת (ולמי לא!!)
מגדל אחת החברות הגרועות ביותר מבחינת שירות הלקוחות ועושק הצרכנים לאורך השנים במנגנון עמלות מנופחות! מי הלקוחות האמיתיים שלהם? סוכני הביטוח!, ושלא תתבלבלו רק להם היא דואגת, לא אכפת להם בכלל מהציבור הפשוט שהם פשוט גונבים לו 30% מהפנסיה בעמלות!!! אני באופן אישי הבנתי את זה סופסוף ולא נשאר אצלם יום נוסף! בתהליכי עזיבה וממליץ לכולם לעבור! יש היום אלטרנטיבות בזכות הרפורמה - הציבור צריך להתעוררר כמה שיותר מהר!
לירון  |  14.12.16
12.
רחלי בינדמן
הגברת קמה בבוקר מדליקה מחשב מעלה תמונה של שלמה אליהו עצוב ואומרת איזה רפש אכתוב עליו ועל מגדל היום שינאתה למגדל מעבירה עליה את דעתה נושא המענקים קיים בשוק שנים אצל כולם לצורך שימור גברת בינדמן כותבת רק על מגדל ורק כתבות מכפישות ואגב היא גם כותבת שטויות מחוסר הבנה של התחום כולנו ראינו איך הסבירה לנו בכתבה מוכתבת ברמה של כיתה א איך קרן ברירת המחדל תרוויח כסף כל בר דעת הזעזע מתת הרמה וזאת כתבת כלכלית
אזרח  |  12.12.16
11.
עכשיו אני מבין את הקשר בין חסכון לכל ילד, למצב:
ביבי (המדינה) נותנת לחברות הביטוח מתנה - 50 שקל בחודש לכל ילד. מצד שני, "מגדל" מתגמלת נשארים. מבינים - חברות הביטוח במצב קשה, מיליוני שקלים הלכו לדירה. התוצאה-גירעון שפוגע ברווחים. לכן,ביבי (המדינה), חילק להן את זה,כדי שיהיה להן ממה לחיות. לגבי התשואה של ה"חסכון" - רובה תלך על דמי ניהול, והשקעות כושלות, שיצילו את ההשקעות הכושלות של הקרנות. והילדים יקבלו שיעור חשוב בכלכלה - בעת הגיעם ללימודים באוניברסיטה, הם יכירו מקרוב מה זה חברות ביטוח-אחרי שייראו כמה יישאר להם מהחסכון ,וכמה יצטרכו להוסיף.
-  |  11.12.16
לכל התגובות