אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש: מבקשי מקלט יקבלו נקודות זיכוי במס כמו תושבים צילום: תומריקו

ביהמ"ש: מבקשי מקלט יקבלו נקודות זיכוי במס כמו תושבים

השופט מגן אלטוביה קבע כי החלטת הממשלה שלא לפעול נגד מעסיקי מבקשי מקלט מהווה "אישור עבודה קבוצתי". רשות המסים תערער לעליון

11.12.2016, 08:01 | עמרי מילמן

בית המשפט המחוזי קבע בשתי פסיקות בחודשים האחרונים כי מבקשי מקלט מאריתריאה ומחבל דארפור שבסודן יזכו לאותן נקודות זיכוי שמקבלים תושבי ישראל מתוקף היותם תושבים. זאת בניגוד לטענת רשות המסים, שלפיה הם לא זכאים להטבת מס משום שהעסקתם אינה חוקית.

בפסיקה המשמעותית יותר קבע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב מגן אלטוביה כי מאחר שלכל אדם יש זכות יסודית לעבוד לפרנסתו, ניתן לראות בהחלטת הממשלה מ־2011, שלפיה לא יינקטו פעולות אכיפה נגד מעסיקי עובדים מסודן ומאריתריאה, מעין "אישור קבוצתי זמני" לעבוד בישראל כדין, "ולו לצורך פרשנות כללי מס הכנסה ובחינת זכאותם של אלו לנקודות זיכוי", לשון השופט.

  , צילום: תומריקו צילום: תומריקו   , צילום: תומריקו

בימים הקרובים צפוי פקיד שומה תל אביב, שנגדו הוגשה העתירה שהובילה לפסיקתו של אלטוביה, לערער לבית המשפט העליון באמצעות הפרקליטות ולטעון שההחלטה סותרת החלטה קודמת שנתן בית המשפט המחוזי בבאר שבע.

ההחלטה שהתקבלה תקפה אמנם רק למגישת העתירה, חברת עומר הנדסה בע"מ שיוצגה על ידי עו"ד אלכס שפירא, אבל עשויות להיות לה השלכות רוחב משמעותיות.

לפי חוקי מס הכנסה, גבר תושב ישראל מקבל 2.25 נקודות זיכוי שמתורגמות לכ־480 שקל בחודש ואשה תושבת ישראל מקבלת 2.75 נקודות זיכוי שמתורגמות לכ־600 שקל בחודש — אלו התנאים שיחולו לפי הפסיקה גם על מבקשי המקלט המועסקים בעומר הנדסה בע"מ.

רשות המסים מכירה בעובדים מאריתריאה ומסודן כתושבי חוץ, ואלה מקבלים נקודות זיכוי זהות לתושבים כל עוד שהייתם ועבודתם חוקית וכל עוד אינם נחשבים למרצים אורחים או למומחי חוץ. מאחר שאיש אינו טוען שהעסקת מבקשי המקלט נעשית במסגרת של מרצה אורח או מומחה חוץ, הרי שהמחלוקת היא סביב חוקיות העסקתם. אלטוביה, כאמור, פסק לטובת החוקיות, אך ברשות המסים טוענים כי החלטת הממשלה אינה בגדר דין ולכן אי אפשר לגזור ממנה כי ההעסקה מותרת בדין. ברשות חוששים שפסק הדין יפגע בהכנסות המדינה משום שבסופו של דבר ירחיב את נקודות הזיכוי לכלל מבקשי המקלט. לפי הערכות, מדובר בעשרות אלפי עובדים ובאובדן הכנסות של מיליוני שקלים בשנה.

לדברי עו"ד רני שורץ, המייצג את איגוד המסעדות בישראל "לפסקי הדין הללו יש משמעות כלכלית עצומה עבור מאות בתי עסק שנערכו להם השומות בסוגיית נקודות הזיכוי שנזקפו לאורך שנים למועסקים מאריתריאה ודרפור. פסיקתו של השופט מגן עומדת בניגוד לפסק דין של בית המשפט המחוזי בבאר שבע, כך שבית המשפט העליון יידרש בקרוב להכריע בין שתי העמדות הסותרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
שוב מכבסת מילים בסגנון השמאל הישראלי והאמריקני
מתי יגיע סוף סוף הטראמפ שלנו? קוראים להם מסתננים!!!! ושוב פעם - מסתננים !!! לא "מבקשי..." ולא כלום . מסתננים מוסלמים מקבלים מהמדינה הטבות מס . לאן הגענו? יש לבחור בדחיפות שופטים לבית המשפט העליון המחוברים לקרקע המציאות . להחזיר אותם כלעומת שבאו למצרים הגיעו . יש לנו מספיק צרות גם בלעדיהם .
ראובן  |  11.12.16
לכל התגובות