אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכשיו זה רשמי: נחתם הסכם שכר בחברת החשמל, האוצר ויתר על 50% מהחריגות צילום: אלעד גרשגורן

עכשיו זה רשמי: נחתם הסכם שכר בחברת החשמל, האוצר ויתר על 50% מהחריגות

במסגרת ההסכם יפרשו 350 עובדים ותיקים ב-2017, תינתן תוספת של 7.25% לשכר בחמש פעימות, 180 עובדים ארעיים ייקלטו כעובדי קבע וחובת החתמת שעון תיכנס לתוקף בכל משמרת

11.12.2016, 10:29 | ליאור גוטמן

הסתדרות העובדים הכללית וחברי הנהלת חברת החשמל חתמו לפני שעה קלה (א') על הסכם השכר החדש של חברת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

החתימה בוצעה בבית ההסתדרות בתל אביב בנוכחות בכירי חברת החשמל כמו גם נציגי וועד העובדים והיא מסכמת למעשה סאגה שהחלה לפני כשלוש שנים אז התגלו חריגות שכר חדשות בחברת החשמל ובהיקף של כ-150 מיליון שקל שמקורם בתוספות דרגה והוצאות אש"ל שניתנו לעובדים לכאורה ללא אישור. כפי שפורסם ב"כלכליסט" משרד האוצר הסכים לוותר על 40-50% מחריגות השכר בתמורה להגעה להסכם, כאשר החידוש הגדול היה שכל מי שהועמד לקיזוז ממשכורתו יבקש לערוך שימוע מול הממונה על השכר, מה שהיה מעמיד בפני הפקידות מעל ל-10 אנשים שמבקשים לשכנע למה הצעד הזה לא מחויב המציאות.

אז מה כולל ההסכם? חברת החשמל דיווחה בשבוע שעבר על החזרי חריגות שכר בהיקף של 174 מיליון שקל מתוך 300 מיליון שקל שנדרשו במקור; תוספת של 7.25% לשכר בחמש פעימות; מענק של 1,000 שקל כבר במשכורת הקרובה; פרישת 350 עובדים ותיקים באופו מיידי בעלות פרישה של כ-1.5 מיליון שקל לעובד; קליטת 180 עובדים ארעיים במעמד של עובדי קבע ופיצוי לעובדי דור ד' (שנקלטו אחרי 2004), כך שההפרשות שלהם לפנסיה יהיו 90% מהשכר ולא 65% עד היום. האוצר בתמורה יקבל חובת החתמת שעון עבודה בכל משמרת והעלאת תפוקות העבודה ב-30%. בנוסף, על השולחן נמצאת תוכנית נוספת לפרישה מואצת בקצב של 450 איש בשנה מ-2018 ועד להורדת מצבת כוח האדם מ-12.2 אלף עובדים כיום לרף של 8,500 עובדים, וזאת בכפוף לחתימת הרפורמה בחברה הממשלתית. 
עובדי חברת חשמל. סיום של סאגה בת 3 שנים, צילום: יובל חן עובדי חברת חשמל. סיום של סאגה בת 3 שנים | צילום: יובל חן עובדי חברת חשמל. סיום של סאגה בת 3 שנים, צילום: יובל חן

 

סבב שיחות נוסף על הרפורמה בחברת החשמל

בתוך כך, בימים האחרונים שוב נפגשו עובדי חברת החשמל עם משרדי האוצר והאנרגיה בניסיון לגבש רפורמה חדשה בחברה.

כפי שפורסם ב"כלכליסט" המדינה גיבשה את מסגרת העבודה כבר לפני כשבועיים וחצי כאשר בסבב השיחות שהיה הנושאים שוב הוצגו לוועד תוך הבטחה לקדם את המהלך מהר ככל שניתן. הרפורמה החדשה היא למעשה שינוי ארגוני יותר מאשר רפורמה והיא כוללת מחזור של ניירות העבודה שגובשו במשרדי הממשלה בתחילת 2016 עם הוצאה של כלל יחידות הייצור החדשות (כלומר תחנות שפועלות בגז טבעי) מידי חברת החשמל למכירה בשוק הפרטי והשארת ניהול המערכת ומערך ההולכה בידיה כמונופול טבעי. עוד נקבעו לוחות זמנים למכירת תחנות הכוח לעשר שנים קדימה כאשר תחנות הכוח הפחמיות יאוגדו במסגרת חברת בת בבעלות חברת החשמל. העובדים יזכו להגנה על שכר הבסיס שלהם כאשר בשלב זה לא ברור מקור המימון להליך.

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, בירך על ההסכם ואמר ש"בדרך של שיח הוגן ונכון, הצלחנו להגיע להסכם מאוזן שתורם לחיזוק מערכת יחסי העבודה בחברה. הנושאים שהוסדרו בהסכם החדש מהווים צעד חשוב לביסוס האמון בין העובדים לבין ההנהלה, ותורמים לחוסנה של החברה ולייעול השירות שניתן לכלל אזרחי המדינה".

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל הוסיף ש"מדובר בהישג היסטורי שיש לברך עליו. הסדרת חריגות השכר מסירה מעל החברה עננה מכבידה. בנוסף, ההסכם מגלם בתוכו שינוי משמעותי בתרבות הארגונית של החברה, וכולל מרכיבי התייעלות ומיצוי יום עבודה משמעותיים וחשובים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות