אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון קבע: ראש עיריית רמת גן לשעבר צבי בר יישלח לשלוש שנות מאסר צילום: עמית שעל

העליון קבע: ראש עיריית רמת גן לשעבר צבי בר יישלח לשלוש שנות מאסר

בית המשפט דחה את רוב הסעיפים בערעורו של בר על הכרעת ביהמ"ש המחוזי וקבע כי הרשעתו על עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון תישאר בעינה. עם זאת עונשו שנקבע קודם על חמש וחצי שנות מאסר קוצר וזואת על פי השופט מפאת גילו המבוגר

11.12.2016, 10:51 | נעמי צורף
ראש עיריית רמת גן לשעבר, צבי בר, יישלח לשלוש שנות מאסר, כך קבע בית המשפט העליון הבוקר (א'). משמעות ההחלטה היא כי ביהמ"ש דחה את רוב הערעור על הכרעת הדין של ביהמ"ש המחוזי וההרשעות על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון נותרו בעינן. במקביל, קוצר עונש מאסרו מחמש וחצי שנות מאסר לשלוש שנות מאסר וסכום הקנס שהוטל עליו הופחת ל-800 אלף שקל מ-1.5 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בספטמבר 2015 הגיש בר את ערעורו לבית המשפט העליון על הרשעתו בעבירות שוחד ועל העונש שהוטל עליו  .

בר שימש ראש עיריית רמת גן במשך 24 שנים עד להגשת כתב האישום בעניינו בינואר 2013. על פי הכרעת הדין של שופט בית המשפט המחוזי, צבי גורפינקל, בר קיבל שני מיליון שקל מקבלנים שהיו להם אינטרסים בעיר. בר הורשע בנוסף בעבירות של הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט, אך זוכה ממספר עבירות של מרמה והפרת אמונים. יחד עם בר הורשעו שלושה יזמים במתן השוחד: חיים גייר, מבעלי פרויקט אנדרומדה וגבעת נפוליאון, דוד לוי מבעלי פרויקט הילקראסט ושאול לגזיאל. 

ערעוריהם של שלוש יזמי הנדל"ן התקבלו באופן חלקי גם כן. במקרה של לגזיאל נותרו הרשעות בעבירת של מתן שוחד והלבנת הון ועונשו הופחת ל-9 חודשי מאסר מ-33 חודשי מאסר שגזר ביה"מ המחוזי. במקרה של גייר נותרו הרשעות בעבירות של מתן שוחד ושיבוש מהלכי משפט, אך הוא זוכה מעבירה של הלבנת הון ועונשו הופחת ל-10 חודשי מאסר, מתוך 11 חודשים שגזר ביה"מ המחוזי. במקרה של לוי סכום השוחד שבו הורשע הופחת ל-345 אלף שקל ועונש מאסרו הופחת גם כן ל-10 חודשי מאסר במקום 22 חודשים שגזר המחוזי.

במסמכים שהוגשו במסגרת הערעור לבית המשפט העליון, טענו עו"ד נבות תל צור והשופטת בדימוס עו"ד שרון קיסר כי, "הכרעת הדין משופעת בממצאים עובדתיים התומכים בגרסת ההגנה". עוד נטען בערעור כי "בית המשפט עשה שימוש נרחב בהנחות, תמיהות, חשדות והשערות, כתחליף לראיות של ממש, באופן שאינו מתיישב עם אמות המידה הנדרשות להוכחת האשמה בפלילים".

בר. 3 שנות מאסר, 800 אלף שקל קנס, צילום: אוראל כהן בר. 3 שנות מאסר, 800 אלף שקל קנס | צילום: אוראל כהן בר. 3 שנות מאסר, 800 אלף שקל קנס, צילום: אוראל כהן

השופט עוזי פוגלמן השווה את הפרשה לפרשת הולילנד וכתב כי, "המקרה שלפנינו דומה לעניינו של מהנדס עיריית ירושלים אורי שטרית, שהורשע בלקיחת שוחד בסכומים דומים לאלה שבהם הורשע בר, וזאת תוך שניצל את תפקידו הציבורי באופן שיטתי להפקת תועלת אישית".

עוד הוסיף, בהתייחסו לגילו ומצבו הבריאותי של בר: "אני מסכים עם הערת בית המשפט המחוזי שלפיה אם לא היה מצבו הרפואי מחייב התייחסות, אם לא היה גילו מבוגר במיוחד (81) – היה מקום להעמיד את עונשו של בר על תקופה קרובה לזו שנגזרה על מהנדס העיר שטרית בפרשת הולילנד – 7 שנות מאסר בפועל. בשני המקרים דובר היה בעובד ציבור בעל סמכויות רחבות שניצל את מעמדו לאורך שנים ובאופן שיטתי על מנת להשיג טובות הנאה כספיות בסכומים גבוהים".

מבאת כוחו של בר, עו"ד שרון קיסר נמסר כי "בית המשפט הפחית את עונשו באופן משמעותי, כמעט מחצית מעונש המאסר והקנס. בנוסף זוכה ממספר עבירות הלבנת הון ומסים. מדובר באדם שתרם תרומה אדירה לביטחון המדינה ולעיר רמת גן. גם ביחס לפרויקטים הרלוונטיים בית המשפט קבע שהפעולות היו לטובת העיר רמת גן ותושביה, שלא הייתה סטייה מהשורה ובמקרים מסוימים בית המשפט חלק שבחים לפעולותיו של בר גם ביחס לפרויקטים האלה. אנחנו קיווינו שבית המשפט יקבל את טענותינו שלא היה שוחד אך בית המשפט לא קיבל את עמדתנו ואנחנו מכבדים את בית המשפט".

מבאי כוחו של לגזיאל, עוה"ד ז'ק חן וירון קוסטליץ נמסר: "בסופו של פסק דין ארוך ומנומק מצא בית המשפט העליון להפחית בצורה דרמטית את עונשו ועל כך אנחנו מברכים".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות