אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחלוקת בין האוצר לקק"ל עולה למדינה 400 מיליון שקל צילום: עמית שעל, אלעד גרשגורן

בלעדי לכלכליסט

המחלוקת בין האוצר לקק"ל עולה למדינה 400 מיליון שקל

משרד האוצר יעביר למשרד החינוך 400 מיליון שקל לצורך בניית כיתות חדשות, שאותם תכנן לקחת מתוך הסכומים שהקרן הקיימת התחייבה להעביר למדינה. אך בשל מחלוקת על 400 מיליון שקל למימון פרויקטים של קק"ל בצפון הכספים תקועים

12.12.2016, 06:45 | שחר אילן

סתימת פיות נוסח קק"ל הדירקטורית שאלה שאלות, המנכ"ל פתח במסע הפחדה נעמה שולץ בסך הכל ביקשה לדעת אם בכוונת הארגון לעמוד בהתחייבות ולהעביר מיליארד שקל לתקציב המדינה. מנכ"ל קק"ל לא העריך את "סקרנותה" ושלח לה מייל זועם: "חצית קו אדום" רוני זינגר, 30 תגובותלכתבה המלאה

המדינה תידרש לממן סכום של 400 מיליון שקל לתקציב משרד החינוך מתקציב 2016 במקום קק"ל משום שלא הושגו הבנות על השימוש שייעשה בכסף שהקרן התחייבה להעביר למדינה, ולכן הוא תקוע אצל הנאמן שאליו הועבר הכסף.

לפי הסכם שאליו הגיעה קק"ל עם המדינה, היא תעביר לקופת המדינה 1.2 מיליארד שקל ב־2016 ומיליארד שקל נוספים ב־2017, והכספים ישמשו למימון פרויקטים לאומיים. לפי ההסכם, הכספים יוחזקו בנאמנות וייצאו ממנה רק אם שני הצדדים יסכימו על המטרות. עד היום הסכימו קק"ל והמדינה על שימוש ב־375 מיליון שקל למטרות שונות של איכות הסביבה. לגבי השימוש ביתר הכסף טרם הושגו הסכמות.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי יו"ר קק"ל דני עטר, המחלוקת המרכזית כיום נסבה על 400 מיליון שקל שמיועדים לפרויקטים בביצוע קק"ל בצפון הארץ. בשל אי־ההסכמות, המדינה לא מקבלת לידיה 400 מיליון שקל שאותם תכננה להעביר למשרד החינוך למטרת בניית כיתות. ככל הידוע, האוצר מתכוון לממן בעצמו את הכספים החסרים כך שהם לא יחסרו למשרד. עטר הבהיר שהכסף לא יעבור עד שלא יושגו הבנות לגבי הפרויקטים בצפון. באוצר אמרו אתמול ש"ההערכה היא שהככסף יגיע עד סוף השנה. ככל שלא יגיע, הממשלה תצטרך למצוא מקור אחר".

מימין: יו"ר קק"ל דני עטר ושר האוצר משה כחלון. לא הושגו הסכמות על 1.8 מיליארד שקל, צילום: עמית שעל, אלעד גרשגורן מימין: יו"ר קק"ל דני עטר ושר האוצר משה כחלון. לא הושגו הסכמות על 1.8 מיליארד שקל | צילום: עמית שעל, אלעד גרשגורן מימין: יו"ר קק"ל דני עטר ושר האוצר משה כחלון. לא הושגו הסכמות על 1.8 מיליארד שקל, צילום: עמית שעל, אלעד גרשגורן

בתוך כך, חברת דירקטוריון קק"ל מטעם יש עתיד נעמה שולץ התנצלה אתמול בפני סגן היו"ר ויו"ר ועדת הכספים של הקרן ארנן פלמן על כך שהשתמשה במילים "מצג שווא" כששלחה בחודש מאי שאלות לעטר ולפלמן בנוגע להתנהלות לא תקינה בקק"ל תוך שהיא מכתבת גם את יתר חברי הדירקטוריון. שולץ כתבה אז כי "אשמח לדעת ממה נובע מצג השווא שהוצג לדירקטוריון על ידי המנכ"ל ויו"ר ועדת הכספים". פלמן תבע את שולץ שהסבירה בהתנצלותה כי "הדברים נאמרו על סמך מידע שהיה בידיי באותה עת ואני מתנצלת על שפגעו בתובע. הכוונה היתה להגיע לחקר האמת".

במידה רבה התנצלותה של שולץ מהווה ניצחון לשיטת ההשתקה של דירקטורים בקק"ל באמצעות תביעות. כך למשל, אלון טל, דירקטור לשעבר, נאלץ להתפטר לאחר שהקרן תבעה אותו. טל אמר בעבר כי "במקום להגיד תודה על השיח הבריא ששולץ יוזמת, פוגעים בה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות