אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוזקת כופר חדשה מעודדת משתמשים להדביק את חבריהם בשביל לא לשלם צילום: pixabay

נוזקת כופר חדשה מעודדת משתמשים להדביק את חבריהם בשביל לא לשלם

עברייני סייבר מצאו דרך הרסנית במיוחד להפיץ נוזקות כופר והם מציעים לוותר לקורבנותיהם על התשלום אם ידביקו שני משתמשים נוספים

12.12.2016, 18:04 | רפאל קאהאן

נוזקות כופר הפכו מזמן למטרד בקנה מידה עולמי, אבל אם עד עכשיו החשש העיקרי של משתמשים היה להידבק באחת, כעת עברייני הסייבר מצאו דרך הרסנית אפילו יותר להפצתן. חוקרי חברת אבטחת מידע שבדקו סוג חדש של נוזקת כופר בשם פופקורן טיים (אין קשר לאפליקציית הטורנטים הפיראטית) מצאו לתדהמתם שהנוזקה מאפשרת לקורבן לחסוך את תשלום הכופר אם יוכיח שהדביק שני משתמשים נוספים. 

קראו עוד בכלכליסט

התעלול המלוכלך הזה עשוי להוביל להגדלת ההפצה של נוזקות כופר באופן אקספוננציאלי. הכופר בעבור שחרור מחשב נגוע עומד כיום על ביטקוין אחד (כ-770 דולר). המוטיבציה לחסוך את התשלום הופכת את התמריץ להפיץ את הנוזקה הלאה למשתלמת מאוד. במקביל להודעת הכופר כללו המפתחים גם מנגנון שמאפשר להפיץ את הנוזקה ולהעביר הוכחה על כך.  

להדביק חברים ולוותר על הכופר להדביק חברים ולוותר על הכופר להדביק חברים ולוותר על הכופר

מפיצי הנוזקה טוענים שהכופר שישולם ישמש לסיוע לפליטים מסוריה. התקווה היחידה היא שמדובר בנוזקה שנמאת עדיין בשלבי פיתוח ושעדיין לא זכתה להפצה מלאה. החוקרים, שנתקלו בגרסת בטא שלה, טוענים שהם יוכלו להציע מנגנון לפתיחת מחשבים נגועים בעתיד הקרוב. מומחים רבים מסכימים שרוב הנוזקות הפעילות כיום כבר לא מהוות סכנה כמו לפני שנה-שנתיים ושלרובם ניתן למצוא פתרון פיענוח הצפנה. 

העלייה התלולה בשימוש בנוזקות כופר בידי עברייני סייבר נובעת בעיקר מהתשואה האדירה שהן מספקות למפעילים. השקעה של כ-6,000 דולר במערכת הפצת נוזקות כופר תחזיר בממוצע כ-85 אלף דולר בחודש להאקרים - רווח תפעולי אדיר של יותר מ-1,425%, כך על פי מחקר של חברת הסייבר TrustWave. מספרים שכל בעל עסק היה מוכן לחתום עליהם בכל עת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות