אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפיקוח הוריד את הביקוש: האטה חדה בשיעור העלייה במכירת דירות בסין צילום: איי פי איי

הפיקוח הוריד את הביקוש: האטה חדה בשיעור העלייה במכירת דירות בסין

היקף מכירת הדירות עלה ב-16% בנובמבר לעומת התקופה המקבילה אשתקד - לעומת עלייה של 38% באוקטובר. זאת על רקע הידוק הפיקוח על רכישת נכסים

13.12.2016, 10:24 | שירות כלכליסט

שיעור העלייה במכירת הדירות בסין האט בחדות בנובמבר נוכח הידוק הפיקוח על רכישת נכסים, מה שעמעם את הביקוש.

היקף מכירת הדירות - במונחי שווי - עלה ב-16.2% בנובמבר, בהשוואה לאותה התקופה אשתקד. זוהי האטה לעומת עלייה של 38.3% באוקטובר. זאת על פי חישובי ה"וול סטריט ג'ורנל", המתבססים על נתונים שפורסמו היום (ג') בידי לשכת הסטטיסטיקה הלאומית של סין.

קראו עוד בכלכליסט

היחלשות המומנטום מגיעה על רקע הידוק בדרישות יחס תשלומי המקדמה וצעדי מדיניות נוספים שהוחלו ביותר מ-20 ערים בסין בתחילת אוקטובר.

בנייה בסין. התחלות בנייה נותרו ללא שינוי, צילום: איי פי איי בנייה בסין. התחלות בנייה נותרו ללא שינוי | צילום: איי פי איי בנייה בסין. התחלות בנייה נותרו ללא שינוי, צילום: איי פי איי

ב-11 החודשים הראשונים של השנה עלו מכירות הבתים ב-39.3% לעומת אותה התקופה אשתקד. זאת בהשוואה לעלייה של 42.6% לעומת אותה התקופה אשתקד במהלך אוקטובר.

התחלות בנייה והשקעות במיזמי נדל"ן עמדו כמעט ללא שינוי חרף הירידה במכירות הבתים. לרוב ניתן לייחס נתון זה לפער בין המכירות על הנייר של המפתחים והמועד שבו עם מתחילים את הבנייה כדי לבנות מלאים, מה שאומר שנתוני התחלות הבנייה באים לידי ביטוי לרוב רק לאחר חודשים מספר. כך על פי כלכלנים.

אחוז ההשקעות בפיתוח נדל"ני עלה ב-6.5% בתקופה של ינואר-נובמבר – נתון יציב למדי לעומת 6.6% ב-10 החודשים הראשונים של השנה.

התחלות בנייה – ובכלל זה נדל"ן לדיור ולשימוש מסחרי – עלו ב-7.6% במהלך נובמבר ל-1.51 מיליארד מטרים רבועים. זאת בהשוואה לעלייה של 8.1% במהלך 10 החודשים הראשונים של השנה.

עודף היצע מתמשך בערים מדרגה 2 ו-3 יוחמר כפי הנראה במהלך ההאטה בשוק במשך השנה. כך לדברי סוכנות הדירוג פיץ' בדו"ח עדכני. חברות דירוג האשראי מעריכות שהמכירות הראשוניות של נדל"ן לדיור עלול לצנוח ב-15% ב-2017 בשל האטה בביקוש כנובע מהידוק מדיניות הנדל"ן, אולם יש להניח כי המחירים ייוותרו יציבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות