אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל"מ נרי ירקוני על העיכוב בהגעת מטוסי F-35: "זלזול באלפי אנשים" צילום: איל פישא

אל"מ נרי ירקוני על העיכוב בהגעת מטוסי F-35: "זלזול באלפי אנשים"

ירקוני, מוותיקי טייסת "נשר הזהב" וראש מינהל התעופה האזרחית לשעבר, היה בין 5,000 המוזמנים שהגיעו לבסיס נבטים בדרום כדי לקבל את מטוסי ה-F-35. אלא, שלטענתו אף אחד לא יידע את המוזמנים שהטקס מתעכב, בשל דחייה בהמראת המטוסים. "מזג האוויר הקשה באיטליה, כמו גם גילו הצעיר של הטייס היו ידועים מבעוד מועד, אבל החליט מי שהחליט, ש'יהיה בסדר'"

13.12.2016, 18:30 | שירות כלכליסט

אל"מ במיל' נרי ירקוני, מוותיקי טייסת "נשר הזהב" הוזמן אמש להגיע לבסיס נבטים לטקס החגיגי לקבלת שני מטוסי האף 35. אלא שגם לו, כמו לעוד מאות מוזמנים אחרים, נשבר להמתין שעות להגעת המטוסים מאיטליה (שהמריאו באיחור בשל "תנאי מזג אוויר קשים") ובסופו של דבר עזבו מרביתם את הבסיס, הרבה לפני נחיתת מטוסי הקרב החדישים.

קראו עוד בכלכליסט

"נסענו אתמול, כיקירי טייסת 'נשר הזהב' לקבל את פני האדיר. איתנו עוד כ-5,000 איש מכל רחבי הארץ", טוען ירקוני. "הטקס תוכנן לשעה 14:00. סגירת שערים 13:15 (כנראה לטובת בטחונו של ראש ממשלתנו באזור עוין במיוחד). זה אומר יציאה ממרכז הארץ ב-11:00 לערך.

מטוס קרב F35, צילום: U.S. Navy מטוס קרב F35 | צילום: U.S. Navy מטוס קרב F35, צילום: U.S. Navy

"מזג האוויר הקשה באיטליה, כמו גם גילו הצעיר של הטייס היו ידועים מבעוד מועד, אבל החליט מי שהחליט, ש'יהיה בסדר'. זה שבסופו של דבר, ממש לא היה בסדר, בלי קשר לבושה שבאי המראת מטוס שכזה בגלל ערפל (מה שניתן היה אגב לעשות עם כל המטוסים שעמדו בצד כתפאורה 'מוזיאונית'), ידוע כבר לכולם, אבל לא בזאת עסקינן.

"עובדתית - על מנת לקיים את הטקס בשעה 14:00 צריך היה המטוס להמריא כבר ב-10:30. ומכאן – עוד לפני יציאת רוב המוזמנים מביתם/עבודתם, עוד לפני נסיעת כ-2,500 כלי רכב (בהנחה שלא כולם נסעו, כדרכם, לבד) מרחק של מאות קילומטר, ניתן היה להודיע באמצעי התקשורת שהטקס לא יתקיים במועדו, והודעה על מועד קיומו תימסר כשהמטוסים ימריאו – ובלי לחץ, בהתראה של לפחות שלוש וחצי שעות!

"זה לא נעשה!! למה? אין לי מושג...

"זה מאד לא מתאים לחיל האוויר ש'יברח' לו משהו כזה. אולי היו לו שיקולים כבדי משקל שאיני מודע להם. ובכל זאת - אני מתקשה להאמין, שבמדינת ישראל של 2016, מדובר סתם בזלזול באלפי אנשים, זמנם, הדלק שלהם וכו', או שמא רחמנא ליצלן בשיקולים 'אחרים' כבדי משקל...

"אגב, אכן ב-16:30, לאחר המראת המטוסים הודיעו שהטקס יתקיים ב-19:30 (אבל לא התחשק לנו, כמו לאלפים האחרים, לנסוע שוב...).

"נראה, כי מחיאות הכפיים לנאום ראש הממשלה הגיעו מאחת האפשרויות הבאות: אלפי חיילי הבסיס שנדרשו לשבת בקור ולחכות; הבדואים מהסביבה שהורשו להיכנס סוף-סוף לבסיס בנסיבות העניין (וממילא רגילים לקור); או שמא הקלטה (באדיבות "גב האומה")".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

29 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
סחבק לא מכיר נהלי בטיחות לטיסה מנהלתית?
כמובן שלא, נהלי בטיחות זה לצעירים ולכוסיות- לא לאל"מ גבר גבר ירקוני. בחיאת בנאדם, אתה יודע יפה מאוד שהמערכת רוחות(לא ערפל) שהגיעה לכאן שלשום הייתה מול איטליה בזמן שהמטוסים חנו שם. אתה יודע יפה מאוד שבהעדר סיבה מבצעית או בטיחותית- המטוס לא ממריא עד שהנתיב שלו פנוי לחלוטין מתופעות מז"א בגלל שזו טיסה מנהלתית! לגבי חה"א לא מודיע שום דבר, או מודיע באיחור של כמה שעות- ברוך הבא לחה"א של 2016. לא יודע מה היה בתקופתך- היום אלו השטויות שצריך להתמודד איתן.
הג'וקר  |  15.12.16
לכל התגובות