אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקואליציה נסוגה: קצא"א תפוצל מחוק ההסדרים צילום: עומר מסינגר

הקואליציה נסוגה: קצא"א תפוצל מחוק ההסדרים

ועדת החוץ והביטחון לא תספיק ככל הנראה להשלים את הדיון בחוק שנועד להחליף את החברה החשאית בחברה ממשלתית

14.12.2016, 07:33 | שחר אילן ועמרי מילמן

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת עומדת לפצל את חוק קצא"א (קו צינור הנפט אילת־אשקלון) מחוק ההסדרים ולדון בו בנפרד בשנה הבאה. פיצול החוק עוד לא הוכרע סופית אבל בכנסת אמרו אתמול שהאפשרות שהוועדה תספיק להכין את החוק לקריאות שנייה ושלישית במסגרת הזמן הקיים נראית חסר סיכוי. ועדת הפנים כבר פיצלה אתמול את הרפורמה ברישוי עסקים מחוק ההסדרים. בכנסת מסבירים את הוצאת החוקים מחוק ההסדרים בגודלם ובמורכבות שלהם.

חוק קצא"א מיועד להחליף את הזיכיון של חברת קו צינור הנפט אילת־אשקלון שיסתיים ב־25 במרץ 2017. החברה פועלת מכוח חוק הזיכיון שנחקק במיוחד בשבילה, פטר אותה מחובת דיווח והטיל עליה איפול של הצנזורה. החוק החדש אמור לאזרח את החברה החשאית ולהחליף אותה בחברה ממשלתית שתהיה כפופה לחוקי התכנון והבניה ותשלם מסים. יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אבי דיכטר (הליכוד) מסר בתגובה כי "אין לוועדה יכולת לעסוק בחוק המורכב ללא תמיכה משמעותית של הייעוץ המשפטי של הכנסת שעסוק כל כולו בהכנת החוקים מחוק ההסדרים לקראת הבאתם למליאה בשבוע הבא". יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן טען לעומת זאת אתמול כי אחד הדברים שמעכבים את אישור החוק הם חילוקי דעות על ניסוחים בין משרדי הממשלה.

יו"ר הקואליציה דוד ביטן, צילום: אוהד צויגנברג יו"ר הקואליציה דוד ביטן | צילום: אוהד צויגנברג יו"ר הקואליציה דוד ביטן, צילום: אוהד צויגנברג

האורך והמורכבות של החוק הם גם ההסבר שנתנה ועדת הפנים לפיצול הרפורמה ברישוי עסקים. במסגרת הרפורמה אמורים לקום מכוני בקרה שיוסמכו על ידי משרדי הממשלה השונים להנפיק אישורים בתחומי הגנת הסביבה, בריאות ועוד, במקום המשרד הממשלתי. יו"ר ועדת הפנים של הכנסת ח"כ דודי אמסלם התחייב כי "הוועדה תסיים את הליך החקיקה עד תחילת פברואר".

ועדת הכספים אישרה אתמול העברת 2 מיליארד שקל מרשות שדות התעופה לקופת האוצר, וכן חקיקה שנועדה להסדיר את השימוש בחברות ארנק, עם הסתייגות. לפי ההצעה שאושרה, רשות המסים תוכל לחייב חברות לשלם מס דיבידנד על 50% מהרווחים הצבורים מעל 5 שנים. לשכות רואי החשבון ועוה"ד באמצעות רו"ח ג'ק בלנגה ועו"ד יוסי אלישע דורשות מרשות המסים להעניק להן בשנה הבאה הטבה שתפחית את מס הדיבידנד מ־33% ל־25% כפיצוי על החלת המס על כל הרווחים שנצברו עד כה. משרד האוצר מתנגד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות