אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המנהל החדש של מכון וולקני בכנס סגור: מתנגד למעבר לצפון צילום: נמרוד גליקמן

המנהל החדש של מכון וולקני בכנס סגור: מתנגד למעבר לצפון

לכלכליסט נודע כי פרופ' אלי פיינרמן שמונה על ידי שר החקלאות למנהל מכון וולקני, כדי לסייע להעברתו לצפון - שינה את דעתו. אמר בטקס כניסתו לתפקיד כי המעבר יפגע קשות במכון

14.12.2016, 08:20 | אסנת ניר

על רקע הכוונה להעביר את מכון וולקני (מנהל המחקר החקלאי) לצפון, שר החקלאות אורי אריאל, ומנכל משרדו שלמה בן אליהו, מינו לאחרונה את פרופ' אלי פיינרמן לעמוד בראשו בניגוד לעמדת העובדים, שחששו שהמינוי יסייע בקידום העתקת המכון לצפון. אלא שביום חמישי שעבר, בקבלת פנים לפיינרמן שנערכה במכון וולקני, בה השתתפו כשלושים מהעובדים, בנוכחות מנכ"ל משרד החקלאות, הצהיר פיינרמן כי לאחר שבחן את הדברים, הוא מתנגד להעתקת המכון לצפון וכי מעבר כזה יפגע קשות במכון ועובדיו.

קראו עוד בכלכליסט

שר החלקאות אורי אריאל, צילום: איתמר סיידא שר החלקאות אורי אריאל | צילום: איתמר סיידא שר החלקאות אורי אריאל, צילום: איתמר סיידא

על אף שעמדותיו של פיינרמן היו ידועות לחלק מהנוכחים באירוע, רבים הופתעו מכך שנאמרו באופן נחרץ בנוכחות המנכ"ל. "ההעתקה היא החלטה מקצועית שאמור להוביל ולבצע ראש המכון וחייב להיות לו סיי בעניין", אמר ל"כלכליסט" גורם בכיר שנכח באירוע. לדבריו, משרד החקלאות מעולם לא התייעץ עם העובדים. "השר עדכן וביקש חוות דעת מגורמים חיצוניים שלא פנו אלינו מעולם ולא ניסו לשמוע את הצד שלנו". משתתף אחר שנכח באירוע ושמע את הדברים מוסיף כי פיינרמן הדגיש שהאיום במעבר כבר פוגע בפועל במכון וולקני. לדבריו של הגורם, אנשים מסתובבים במכון עם הראש באדמה, חוקרים חדשים נמנעים להצטרף, וחוקרים חדשים הודיעו על עזיבתם וציינו במפורש שהדבר נובע מכך שהם רואים את חייהם במרכז. בנוסף, לדברי אותו משתתף אמר פיינרמן, שיש דרכים אחרות לעזור לצפון מלבד מחקר חקלאי. הגורם משוכנע שביצוע המהלך יביא בהכרח לסגירת המכון: "נעשו צעדים בעולם, ובכל מקום שהועבר מכון מחקר חקלאי ממרכז לשוליים הוא נסגר. כך קרה בהולנד, בצרפת, בפינלנד, באוסטרליה ובעוד מדינות", אמר הגורם.

מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, מסר ל"כלכליסט" כי "תמיד כשנעשית העברה ישנה פגיעה, אבל צריך לבדוק האם הפגיעה עולה על התועלת. אם תימצא כי תהיה פגיעה אנושה במכון, דברים אלו יובאו בפני הממשלה".

בן אליהו ציין כי עדיין לא גיבש את עמדתו וכי ישמח לשמוע את דעתם של חוקרי המכון". השר אריאל, בניגוד למנכ"ל, מצהיר בהזדמנויות שונות שהוא נחוש לבצע את המעבר כחלק מתכנית גדולה לפיתוח הגליל והגולן.

ממכון וולקני נמסר כי "ישיבות ההנהלה של מכון וולקני מתקיימות במתכונת סגורה. אנו לא מאשרים מידע אודות הדיונים והדברים הנאמרים במסגרתן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות