אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרכז המחקר של הכנסת: השכירות צפויה להתייקר בגלל המס על בעלי דירה שלישית צילום: שאול גולן

מרכז המחקר של הכנסת: השכירות צפויה להתייקר בגלל המס על בעלי דירה שלישית

על פי נתונים שהוגשו לוועדת הכספים, המשקיעים עשויים לנסות לגלגל את המס המוצע, או לפחות את חלקו, על השוכרים ולהעלות את שכר הדירה. במחקר עולה חשש כי החוק לא ישיג את תכליתו אם משקיעים לא יזדרזו למכור את דירתם

14.12.2016, 08:18 | עמרי מילמן

מרכז המחקר והמידע של הכנסת הגיש אמש לוועדת הכספים מחקר הבוחן את מס ריבוי הדירות שמקדם כחלון (מס שלוש דירות). במחקר מפרטים תמיר אגמון ונטע משה כי המשקיעים עשויים לנסות "לגלגל" את המס המוצע, או לפחות את חלקו, על השוכרים ולהעלות את שכר הדירה. במקביל גם צפוי להצטמצם מלאי הדירות בבעלות משקיעים, דרי הדירות להשכרה, צמצום שיקטין את היצע הדירות להשכרה ועל כן עשוי לתרום לעלייה בשכר הדירה".

במחקר מתייחסים לכך שרק חלק מהדירות בשוק מוחזקות על ידי בעלי 3 דירות אך מניחים כי המחיר של דירות אלו ושל דירות להשקעה של מי שמחזיק רק 2 דירות יגיע לאיזון במחיר השכירות - כלפי מעלה.

דירה להשכרה , צילום: אוראל כהן דירה להשכרה | צילום: אוראל כהן דירה להשכרה , צילום: אוראל כהן

בקשיים העולים מהחוק, כותבי המחקר מציינים כי ישנו חשש לפגיעה בשוק השכירות במידה והחוק יאושר וכן מתייחסים לכך שהחוק מיטיב עם בעלי נכסים יקרים, שכן תקרת המס שאמור להיות עד 1% משווי הנכס בשנה היא 18 אלף שקל מביאה לכך שדירות יקרות לא ישלמו מס גבוה יותר מדירות זולות יחסית.

באגף התקציבים של האוצר, העריכו כי צפוי "תרחיש מתון לפיו יהיו מקרים בהם שכר הדירה יעלה בשל המס, אך ברמה הארצית לא יחול שינוי משמעותי כיוון שהמס מוטל על שיעור קטן מספיק מהדירות המושכרות".

עוד מתייחסים לכך ש"אדם שלו שלוש דירות או יותר באזורי פריפריה יידרש לשלם מס על פי הצעת החוק, בניגוד לאדם שלו רק שתי דירות במרכז שלא יישלם עליהן מס, גם אם מדובר בדירות ששוויון המצטבר גבוה בהרבה.

במחקר גם עולה חשש כי החוק לא ישיג את תכליתו אם משקיעים לא יזדרזו למכור את דירתם.

עוד עולה מהניתוח, כי התשואה השנתית משכר דירה עקב הטלת המס תרד עבור מי שמשלם את המס בממוצע על 32% מ-3.1% ל-2.1%. בירושלים תרד התשואה ב-36% (מ-2.7% ל-1.7%) ואילו בתל אביב ב-27.2% (מ-2.4% ל-1.8%) הירידה הגדולה ביותר המוערכת היא בחיפה ירידה של 37.6%.

במחקר מצוין כי "למס המוצע צפויה השפעה שלילית על התשואה מהשכרת דירות בהיקף של עשרות אחוזים. לעובדה זאת השפעה על הבחירה של הפרט להחזקת דירות להשקעה, יחד עם גורמים חיצוניים (כגון תשואה חלופית בשוק ההון)"

.

עוד מציינים במחקר כי "מכירת הדירה השלישית צפויה להגדיל את תקבולי מס השבח, להגדיל במקביל את היצע הדירות בשוק הדירות בבעלות ועל ידי כך מחיר הדיור צפויים לרדת. יחד עם זאת שיעור התשואה על דירות בעקבות יישום הצעת החוק עדיין יהיה גבוה יותר לעומת תשואות חלופיות, ובהינתן גורמים משפיעים אחרים, בעיקר העדפות של הציבור הישראלי לאחזקות נדל"ן וציפיות להמשך עליית ערך, קשה לדעת את ההשפעה הסופית".

להערכות האוצר המס החדש צפוי להגדיל את הכנסות המדינה ב-900 מיליון שקל בשנה, וזאת בהנחה שיימכרו בעקבות המס החדש בין 16-20 אלף דירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
ניקח את הכסף ונשקיע בחו"ל (יחד איתנו וילדינו)
נמכור הכל כי זה מה שהכנתי לפנסיה כנראה לא אוכל לסמוך עליו בישראל נעביר הכל להשקעה בנדל"ן מניב בארצות הברית ב8 אחוז נשב שם עם ילדינו ונכדינו שלא יחזרו כבר לארץ כי יבינו שכאן עובדים על האנשים ומרמים אותם ונסתכל על כחלון וחבריו וכל מי שהצביע לטימטום הזה ונאמר: מגיע לכם
שלמה  |  15.12.16
13.
המס על דירה שלישית - רעיון חלמאי שיפגע בשוכרים
נראה שהוגה החוק חי בכוכב אחר. כל הרעיונות שהעלו ממשלות ישראל גרמו להעלאת מחירי הדירות והשכירות. רבים מהעניים יושלכו לרחובות כי לא יעמדו בשכ"ד מוגדל. המדינה צריכה להקצות קרקעות, לבנות עליהן בעצמה 100000 דירות בשנה, תוך פיקוח קפדני על איכות הבנייה, למכירה ולהשכרה, במחירים שיותירו רווח סביר בידי הקבלנים המקומיים ואם הם לא יסתפקו בזה, לייבא לחמש שנים צבא פועלים סינים שייעשה את העבודה בזול.
בר בניו  |  14.12.16
לכל התגובות