אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ בצלאל סמוטריץ': אני יוזם חוק להגבלת סמכויות מבקר המדינה צילום: עומר מסינגר

ח"כ בצלאל סמוטריץ': אני יוזם חוק להגבלת סמכויות מבקר המדינה

לדברי סמוטריץ', "אני רואה פעלתנות יתר אצל המבקר בשנים האחרונות. יש אקטיביזם ביקורתי מוגזם ולא נכון". המבקר יוסף שפירא: "אתם רוצים לסגור גם את בית המשפט העליון"

14.12.2016, 11:47 | שחר אילן

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי יחד עם גורמים נוספים בקואליציה יוזמים חוק לצמצום סמכויותיו ועצמאותו של מבקר המדינה, כך אמר סמוטריץ' בדיון על החלת סמכויות המבקר על קק"ל ואמר ש"ככל שזה תלוי בי נעשה הכל כדי לא להרחיב את סמכויות המבקר אלא לצמצמם". לדברי סמוטריץ', "אני רואה את המבקר מתערב יותר ויותר בתהליכים תוך כדי התרחשות והוא עושה את זה בעיני בחוסר סמכות מוחלט. זו חציית קו שמשנה דרמטית את מוסד הביקורת. הוא גורם נזק גדול למדינה ולסמכויות הרשות המבצעת".

עוד אמר סמוטריץ', "אני רואה פעלתנות יתר אצל המבקר בשנים האחרונות. יש אקטיביזם ביקורתי מוגזם ולא נכון. אני עובד על חוק שיגיד שאם המבקר חלק מהמשחק הוא לא עצמאי. יש הרבה מאוד חברים בקואליציה ששותפים לדעתי". סמוטריץ' תקף את המבקר גם על כך ש"התערב בחקיקה שלי בכנסת ושלח מכתב לעצור חוק שלי תוך כדי שאני מחוקק. לא היתה דריסת רגל בוטה ושוברת מוסמכות מהניסיון הזה של אדוני להתערב בחקיקה של כנסת. איזה מן דבר זה? מי הסמיך את אדוני להתערב בהליכי חקיקה"?

בצלאל סמוטריץ בצלאל סמוטריץ' | צילום: עומר מסינגר בצלאל סמוטריץ

לדבריו, התוצאה של הדו"חות הרבים של המבקר היא ש"האזרח שומע בכל שני וחמישי על דוחות דרמטיים וכשלים. מי שיעקוב אחרי דוחות המבקר התמונה שתצטייר לו זה שהמדינה היא כישלון מוחלט. כל שבוע דו"ח. אני מכיר מדינה מצוינת מפעל לאומי שאף עם לא עשה. אני לא שותף לתפיסה שישראל כולה פצע וחבורה".

מבקר המדינה יוסף שפירא אמר בתגובה ש"אני לא היחיד שאתם רוצים לסגור. גם את בית המשפט העליון אתם רוצים לסגור". יובל חיון מנהל חטיבה במשרד מבקר המדינה אמר בתגובה שתהליך ההתערבות בארועים בשעת התרחשות נמשך כבר 15 שנה. הוא ציין ש"אנחנו חוטפים מלא מעט כיוונים. אומרים גם שאנחנו לא מספיק נשכניים". לדבריו, המצב בו המבקר מבקש מהממשלה להמתין עם קבלת החלטות לפרסום דו"ח הוא "הכי ראוי. יש מקור סמכות".

שפירא גילה בדיון שתורמים של הקרן הקיימת התלוננו בפניו שתרומות שלהם לא הגיעו למטרות שאליהן תרמו. שפירא אמר את הדברים בדיון בוועדה לביקורת המדינה בנושא החלת הביקורת על כל קק"ל. הדיון נערך בעקבות המנעות הממשלה לפני שבועיים מאישור ההסכם להחלת הביקורת על קק"ל וההחלטה להקים ועדת שרים שתבדוק את ההסכם. שפירא אמר ש"כל עיכוב בהחלת הביקורת גורם נזק לקק"ל". עם זאת ציין שיש אגפים בקקל"ל שמבוקרים".

יו"ר הוועדה קארין אלהרר טענה שהחלטת הממשלה לא לאשר את הסכם הביקורת עם קק"ל היא "ציניות וזלזול. הגענו למצב שכולם תמימי דעים שהחלת הביקורת צריכה לקרות והנה בכל זאת זה לא קורה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות