אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפד העלה את הריבית ב-0.25%: צופה עוד 3 העלאות ב-2017 צילום: איי אף פי

הפד העלה את הריבית ב-0.25%: צופה עוד 3 העלאות ב-2017

הבנק המרכזי של ארה"ב העלה את הריבית ל-0.50%-0.75%; יו"ר הבנק, ג'נט ילן: "המדיניות הפיסקאלית לא נחוצה כעת"

14.12.2016, 21:00 | אמיר רוזנבאום וליטל סמט

שנה בדיוק לאחר שהעלה את הריבית משפל היסטורי, הודיע היום (ד') הבנק המרכזי של ארה"ב בהנהגת היו"ר ג'נט ילן על העלאה של 0.25% בריבית, כך שתעמוד מעתה בטווח של 0.50%-0.75%.

בהודעה שהתלוותה להחלטה אמר הפד כי בשנת 2017 הריבית צפויה לעלות עוד 3 פעמים לפחות. "הנתונים שקיבלנו מאז הפגישה האחרונה בנובמבר הצביעו על כך ששוק העבודה המשיך להתחזק ושהפעילות הכלכלית התרחבה בקצב מתון מאז אמצע השנה. יצירת מקומות העבודה התקדמה בצורה יציבה בחודשים האחרונים ושיעור האבטלה ירד", נכתב בהודעה.

עוד הוסיפו כי הם מעריכים שההתאוששות תמשיך ותעזור לאינפלציה לעלות ליעד שנקבע. "האינפלציה צפויה לעלות ל-2% בטווח הבינוני, על רקע התפוגגות ההשפעות של הירידות במחירי האנרגיה והתחזקות נוספת בשוק העבודה". כמו כן, הבנק המרכזי צופה כי הצמיחה תעלה ל-2.1% והאבטלה תרד ל-4.5%. 

במסיבת העיתונאים שקיימה לאחר ההודעה הצביעה ילן על השיפור בכלכלה ומציינת כי היא מצפה שהשיפור ימשיך גם בשנה הבאה. הצמיחה התגברה מאז מחצית השנה, היא מדגישה. אולם, מנגד ההשקעות העסקיות עוד חלשות יחסית. "מאז המשבר הפיננסי נוספו מעל 15 מיליון משרות לכלכלה האמריקאית", הדגישה, מתוכן 2.25 מיליון משרות חדשות נוצרו ב-12 החודשים האחרונים. בנוגע לאינפלציה, היא אמנם עלתה אך עדיין לא הגיעה ליעד של 2%. עם זאת, ילן אומרת שלפי הנתונים הכלכליים הנוכחיים ההערכה היא שהאינפלציה תגיע ליעד בתוך שנתיים.

"העלייה בריבית הייתה הולמת לנוכח התקרבות לעמידה ביעדי האינפלציה", ציינה. התחזיות בכל הקשור לצמיחה בתמ"ג, אבטלה ובאינפלציה נותרו כמעט ללא שינוי לעומת התחזיות של ספטמבר, הוסיפה. בכל מקרה היא מציינת כי התחזיות ישתנו בהתאם לשינויים בכלכלה".

המדיניות הפיסקאלית לא נחוצה

"המדיניות אינה על מסלול קבוע מראש", היא אומרת, אלא תותאם למצב בפועל, כולל מדיניות הפיסקאלית שתאומץ - הכוונה פה היא ככל הנראה לממשל החדש שעומד להיכנס לתפקיד בארה"ב. בנוגע לשינויים פיסקאליים שהנשיא הנבחר עלול לבצע כמו הורדת מסים או הגברת הוצאות, אמרה ילן שלהערכתה אין צורך ברור לשנות את המדיניות הפיסקאלית כדי להחזיר את ארה"ב למצב של תעסוקה מלאה.

"לדעתי בשלב זה המדיניות הפיסקאלית לא נחוצה כדי לספק תמריצים לחזור לתעסוקה מלאה". ילן נשאלת על העצמאות של הפד, וההתערבות של טראמפ באמצעות חשבון הטוויטר שלו, לאחר שציוצים שלו בשבוע האחרון גרמה לירידת מחירי המניות של מספר חברות, ביניהן בואינג ולוקהיד מרטין. ילן לא הסכימה להגיב ישירות על טראמפ עצמו, אך הדגישה את חשיבות השמירה על עצמאות הבנק המרכזי. עוד הוסיפה כי היו בקשר עם צוות המעבר של טראמפ כדי לעזור בהעברת השלטון, אך לא שוחחה עם טראמפ עצמו.

העיתונאים ממשיכים לשאול לגבי טראמפ, וילן הודתה כי הם פועלים "תחת ענן של אי ודאות" מאז הבחירות בחודש שעבר. "אני אסכם זאת בפשטות בכך שאומר שכל המשתתפים בוועדת השוק הפתוח של הבנק מודעים לכל שיש לא מעט חוסר ודאות לגבי האופן בו המדינות הכלכלית עשויה להשתנות, והאופן בו תשפיע על הכלכלה", הוסיפה עוד לגבי הנשיא הנבחר.

ילן נשאלה לגבי עתידה בבנק, זאת בהתחשב בכך שטראמפ אמר בעבר כי לא ימנה אותה לכהונה נוספת. היא הסתפקה בלומר שכרגע היא מתכננת להישאר עד סוף הכהונה הנוכחית של ארבע שנים, ואינה יודעת מה יהיה לאחר מכן. בכל מקרה, הוסיפה זו לא הבחירה שלה. לדבריה, אפשרות אחת היא שתכהן בוועדת המושלים לאחר שתסיים את כהונתה כיו"ר.

 

ייקח זמן עד שבנק ישראל יאמץ את הגישה של הפד

אמיר איל, יו"ר קבוצת אינפיניטי מסביר שצעד זה כבר היה מתומחר בשוק מאחר וכל הכלכלנים חזו את ההעלאה ואף חלקם ציפו להעלאה של 0.5%. לדבריו, "מאז המשבר הפיננסי ב-2008 מדובר בהעלאת ריבית השנייה. ההחלטה התקבלה לאור המשך ההתאוששות במשק האמריקאי. בשל הגישה השמרנית של רוב חברי הפד, לא צפוי שינוי במדיניות העלאת הריבית העתידית והיא צפויה להישאר מתונה בדמות שלוש העלאות במהלך 2017. מבחינת ההשפעה על ישראל נראה לנו כי ייקח זמן עד שבנק ישראל יאמץ את הגישה של הפד, זאת נוכח סביבת האינפלציה הנמוכה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות