אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש ה"אופס"' והתרומות של אנשי הנפט: ריק פרי מונה לשר האנרגיה צילום: MCT

איש ה"אופס"' והתרומות של אנשי הנפט: ריק פרי מונה לשר האנרגיה

ארבע שנים לאחר שבעימות טלוויזיוני שכח שהוא מעוניין לבטל את משרד האנרגיה, ושנה לאחר כניסתו למועצת המנהלים של חברת נפט מצטרף פרי רשמית לממשלתו של הנשיא הנבחר

14.12.2016, 14:34 | מיקי גרינפלד

לאחר הדיווחים המוקדמים מאתמול, הנשיא הנכנס דונלד טראמפ הודיע רשמית על בחירתו של ריק פרי לתפקיד מזכיר האנרגיה. פרי, לשעבר מושל טקסטס, היה אחד מיריביו של טראמפ בפריימריז הרפובליקנים, לאחר שהתחרה בפרייימריז גם בקמפיין הקודם (שבו ניצח מיט רומני).  

קראו עוד בכלכליסט

"כמושל טקסט מדיניותו של ריק פרי עיצבה אקלים עסקי שייצר מיליוני משרות ומחירי אנרגיה נמוכים. הוא יביא את הגישה הזו לכל המדינה שלנו כמזכיר המדינה", נאמר בהודעת טראמפ.

פרי הצטרף בשנת 2015 למועצת המנהלים של חברת האנרגיה אנרג'י טרנספר (Energy Transfer Partners), הנסחרת בניו יורק בשווי של 18.5 מיליארד דולר -  לאחר שסיים 14 שנות כהונה כמושל טקסס. בחברה אמרו אז כי בחרו בו "בשל הניסיון הרב שלו כחבר בוועדות החשובות ביותר של הממשל, ובשל ההיכרות שלו עם תכנון פיננסי ותקציבי לאורך הקריירה".

יו"ר ומנכ"ל אנרג'י טרנספר קלסי וורן (Kelcy Warren) תרם 5 מיליון דולר לארגון הפוליטי 'הזדמנות וחירות' (Opportunity and Freedom), שתמך במועמדותו של פרי בקמפיין הרפובליקני. לאחר שהחליט לפרוש מהמירוץ הוחזר לקלסי סכום של 4 מיליון דולר. עובדי החברה תרמו לקמפיין של פרי 1.51 מיליון דולר.

צד מעניין נוסף במינויו של פרי לתפקיד שר האנרגיה מחזיר אותנו לאחד הרגעים המשפילים ביותר בתולדות העימותים בארה"ב. בעימות טלוויזיוני בקמפיין 2012, המועמד ריק פרי התכוון לומר שאם ייבחר כנשיא יבטל את משרדי החינוך, המסחר והאנרגיה. ואולם ברגע האמת, לאחר שהזכיר את משרדי החינוך והמסחר, שכח את שמו של המשרד השלישי, והחל למלמל: "איני יכול, את השלישי, איני יכול, אופס". רק כמה דקות מאוחר יותר במהלך העימות ציין כי התכוון למשרד האנרגיה, אך זה היה מאוחר מדי.

על אף שמו, מרבית תקציב משרד האנרגיה האמריקאי מוקדש לתחזוקת ראשי הנפץ הגרעיניים של ארה"ב ולנקיון פסולת גרעינית. לנוכח הצהרות העבר שלו, פרי צפוי לקבלת פנים צוננת בוושינגטון, במיוחד לאחר שצוות המעבר של טראמפ חילק לעובדי המשרד שאלונים שנועדו לברר מי מהם עבד על מדיניות האקלים והגבלת פליטות הפחם של ממשל אובמה.

לאחרונה הביע טראמפ תמיכה באנרג'י טרנספר, במאבקה לפריסת צינור גז. לפני 10 ימים הודיעה חיל ההנדסה האמריקאי כי הוא דוחה בקשה של החברה להקמת צינור גז שנוי במחלוקת, שאמור היה לעבור בצפון דקוטה. ההחלטה הזו מהווה ניצחון לקהילת הילידים המקומית (האינדיאנים) ולפעילים סביבתיים שמוחים כבר חודשים נגד הפרויקט המתוכנן.

ואולם ייתכן שמדובר בניצחון קצר טווח בלבד, שכן הנשיא הנבחר כבר הביע תמיכה פומבית בהקמת הצינור של אנרג'י טרנספר, שאורכו צפוי לעמוד על 1,885 ק"מ. טראמפ יושבע תפקיד ב-20 בינואר, ובאפשרותו להפוך את ההחלטה.

ריק פרי, צילום: MCT ריק פרי | צילום: MCT ריק פרי, צילום: MCT

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות