אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לעמדת הממשלה: החקיקה להבטחת הכנסה לאברכים וסטודנטים אושרה בוועדת הכספים צילום: אלכס קולומויסקי

בניגוד לעמדת הממשלה: החקיקה להבטחת הכנסה לאברכים וסטודנטים אושרה בוועדת הכספים

לפי הצעת החוק, כל אברך או סטודנט שאין ברשותו דירה, שאשתו מרוויחה פחות מ-1,200 שקל ושיש לו שלושה ילדים - זכאי להבטחת הכנסה של 1,040 שקל בחודש

14.12.2016, 16:05 | עמרי מילמן

ועדת הכספים אישרה את הצעת החוק שמסדירה את תשלום קצבאות האברכים. ההצעה שנוספה הבוקר לדיוני הוועדה באה בעקבות החלטת הממשלה בנושא לפיה כל אברך שאין ברשותו דירה, שאשתו לא מרוויחה יותר מ-1,200 שקל ושיש לו שלושה ילדים יקבל 1,040 שקל. מדובר ב-10,000 אברכים שנהנים מהבטחת הכנסה. החוק צריך לעבור בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

החלטת הממשלה קבעה כי גם סטודנטים שעומדים בקריטריונים דומים יקבלו גם כן קצבה, בהתאם למצבם הסוציו אקונומי מהמל"ג. נכון לעכשיו כ-4,000 סטודנטים מקבלים קצבה דומה. ההחלטה לגבי הסטודנטים הגיעה בעקבות פסיקת בג"ץ לפיה הבטחת ההכנסה לאברכים מהווה אפליה כלפי סטודנטים.

אברכים, צילום: חיים צח אברכים | צילום: חיים צח אברכים, צילום: חיים צח

להחלטה שאושרה כעת בוועדת הכספים התנגדו במל"ג (המועצה להשכלה גבוהה), מתוך חשש לפגיעה בעצמאות האקדמית של הות"ת. (הועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג) שחוששים כי מדובר במדרון חלקלק שיביא לחקיקה נוספת שתתערב בתכני הלימוד ותפגע בחופש האקדמי.

כאמור, למרות התנגדות הממשלה ההצעה אושרה כעת, כתנאי לאישור הסעיפים הפתוחים כעת בחוק ההסדרים.

מוקדם יותר העלה האוצר בקשה לוועדת הכספים לפיה יתבצע קיצוץ רוחבי של 2% בתקציבים שהם כ-2 מיליארד שקל, זאת בהמשך להחלטת הממשלה בליל אישור התקציב בממשלה בחודש אוגוסט. הקיצוץ שנקבע אז נועד לממן את התשלום הרטרואקטיבי של החיסכון לכל ילד, לפיו לכל ילד יופקדו 50 שקלים בחודש בחסכון בבנק או בקופת גמל עד גיל 18.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות