אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החלטת הריבית אמש: שלב נוסף במאבק בין הפד לטראמפ צילום: בלומברג, גטי אימג'ס

החלטת הריבית אמש: שלב נוסף במאבק בין הפד לטראמפ

באפסילון טוענים כי תחזית של הבנק המרכזי לפיה הריבית תועלה 3 פעמים במהלך 2017 משמשת כאיתות לטראמפ לנהוג באופן שקול ולא בפזרנות. מנגד טוענים בפסגות, שהעלאות ריבית יתתממשו רק אם טראמפ אכן יוציא לפועל הרחבה פיסקאלית משמעותית

15.12.2016, 10:47 | אמיר רוזנבאום

"הודעת הריבית אתמול (ד') היוותה למעשה שלב נוסף במאבק הכוחות בין הפד לממשל טראמפ. התחזית של הפד לפיה הריבית תועלה שלוש פעמים במהלך 2017 משמשת כאיתות לטראמפ לנהוג במדיניות פיסקלית שקולה ולא פזרנית", כך אומר עידן אזולאי, מנכ"ל קרנות הנאמנות של אפסילון.

קראו עוד בכלכליסט

יש לשים לב שלצד התחזית המפתיעה לגבי הריבית מציין אזולאי, הפד כמעט ולא שינה את תחזיות הצמיחה והאינפלציה. "אם תחזיות אלו אינן משתנות, מדוע אם כך עלתה התחזית למספר העלאות הריבית?" הוסיף.

מנכ"ל קרנות הנאמנות מעריך כי המשך התחזקותו של הדולר תפגע ביצוא האמריקאי ותתמוך דווקא ביצואניות האירופאיות והיפניות. "מעבר לתחזית האגרסיבית של הפד נראה שמסתתרת מדיניות מחושבת שנועדה למתן את פעילותו הפיסקלית של ממשל טראמפ. לאור זאת, אני מתקשה לראות את הפד מעלה את הריבית שלוש פעמים במהלך 2017", אמר.

דונלד טראמפ וג דונלד טראמפ וג'נט ילן | צילום: בלומברג, גטי אימג'ס דונלד טראמפ וג

יו"ר הבנק המרכזי האמריקאי, ג'נט ילן אמרה אמש במסיבת העיתונאים שלאחר הודעת הריבית כי להערכתה אין צורך ברור לשנות את המדיניות הפיסקאלית הנוכחית כדי להחזיר את ארה"ב למצב של תעסוקה מלאה. אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות טוען שלמרות האופטימיות של ילן, התחזית ל-3 העלאות ריבית תתממש רק אם טראמפ אכן יוציא לפועל הרחבה פיסקאלית משמעותית שתייצר לחצים אינפלציוניים משמעותיים (מדד הליבה מעל 2.5%).

לדבריו זהו תרחיש אפשרי אבל פחות סביר. מנגד הוא מציין, "כך או כך הגורמים המבניים הבעיתיים בארה"ב לא השתנו ולכן הריבית בטווח הארוך תהיה נמוכה כך שעליית התשואות החדה בחלק הארוך של העקומים נראית מוגזמת ואלו חזרו להיות מעניינים להשקעה".

"הסיכונים המרכזיים לתחזית זו הם מגמה שלילית בשווקים כתוצאה מגורמים חיצוניים כמו אירופה או סין (טוב לאג"ח ורע למניות) או לחצים אינפלציוניים בשל מדיניות מרחיבה מהצפוי של הנשיא הנבחר והעלאות ריבית מהירות יותר (רע לאג"ח ורע למניות)", אומר הכלכלן. 

העלאות הריבית טובות לשוק ההון

ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב אומר שברמות האלה העלאות הריבית טובות לשוק ההון בכלל וגם לשוק המניות בפרט. לדבריו, "ההיסטוריה מלמדת שקיים פער של שנתיים בין השינויים בריבית לבין ההשפעה שלהם על שוק המניות כך שגם במקרה של השפעה שלילית של העלאות הריבית על שוק המניות, היא לא תגיע בשנה הקרובה".

"מעבר לכך, שוק ההון איננו אוהב את הריבית האפסית שגורמת בין השאר לתנודתיות מאוד גדולה במניות עצמן, והעלאת ריבית מחצי אחוז לאחוז ורבע עשויה להיחשב לחיובית עבור שוק המניות, כפי שביפן בה יש ריבית אפסית כבר מספר עשורים, לריבית מתאם חיובי לשוק המניות והעלאות ריבית גוררות עליות בשוק המניות". סיכם

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות