אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ במסר מפויס אחרי קמפיין תוקפני צילום: איי פי

טראמפ במסר מפויס אחרי קמפיין תוקפני

אחרי שאיים לפעול נגד חברות הטכנולוגיה, הנשיא הנבחר הבטיח לסייע לתעשייה ולקיים מפגשים סדירים עם ראשיה. בתקשורת האמריקאית כבר מביעים חשש ממערכת יחסים קרובה מדי

15.12.2016, 12:45 | הראל עילם

"אני כאן על מנת לעזור לכם. כל מה שאתם צריכים, תתקשרו לאנשים שלי, תתקשרו אלי, זה לא משנה" כך אמר אמש (ד') הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, במפגש הפסגה שערך עם בכירים בצמרת תעשיית ההייטק האמריקאית.

קראו עוד בכלכליסט

25 איש נכחו במפגש, שכלל בין השאר את רוב בני משפחתו של טראמפ וכן את מנכ"לי אינטל, אורקל, IBM, אפל, מיקרוסופט, אמזון, אלפבית וסיסקו, שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול בפייסבוק ואלון מאסק, היזם והמייסד של טסלה, סולאר סיטי ו-SpaceX, שמונה מספר שעות קודם לכן להיות אחד היועצים הכלכליים של טראמפ. נציג חברת הסטארט-אפ היחיד במפגש היה אלכס קארפ, סמנכ"ל פלנטיר, חברת האבטחה והביון שמוערכת כעת ב-20 מיליארד דולר.

הפגישה כללה גם את ילדיו הבוגרים של טראמפ, צילום:  אף פי הפגישה כללה גם את ילדיו הבוגרים של טראמפ | צילום: אף פי הפגישה כללה גם את ילדיו הבוגרים של טראמפ, צילום:  אף פי

המפגש כמעט ולא דן בשאלות טכנולוגיות או בהשפעה שיש לתעשייה על הכלכלה המודרנית וחיי היום-יום. במקום זאת, טראמפ העלה שאלות בנושא מדיניות ארצות הברית מול סין, וכן על השקעה בחינוך ותשתיות. טראמפ ציין בין השאר כי הוא מעוניין להקל על חברות הטכנולוגיה לפעול מחוץ לארצות הברית, ושאל אותם לגבי הרגולוציות והסכמי הסחר שמגבילים את חופש הפעולה של החברות. "אני רוצה עסקאות סחר הוגנות... יש הרבה מגבלות, הרבה בעיות. אם יש לכם רעיונות לגבי זה, זה יהיה נהדר".

הצוות של טראמפ הגדיר את הפגישה כ"מוצלחת" ואמר שהתכנון הוא שהקבוצה תפגש בתדירות של לפחות פעם ברבעון, לאחר השבעתו של טראמפ כנשיא. גם חלק מהבכירים במפגש סיכמו את הפגישה כהצלחה. ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון, גם אף אמר שהיא הייתה "פרודקטיבית מאוד". "חלקתי עימו את דעתי שחדשנות צריך להיות אחד מעמודי התווך של הממשל הבא. חדשנות יכולה ליצור כמות אדירה של משרות ברחבי המדינה, בכל התעשיות, לא רק בטכנולוגיה – בחקלאות, תשתיות, ויצור" אמר בזוס.

מי הוזמן ומי נשאר בחוץ

המסר שטראמפ שלח בפגישה, בדומה למסרים דומים ששלח במהלך הנאומים והראיונות שנתן מאז פרסום תוצאות הבחירות לפני כחודש, נועד להיות מרגיע. טראמפ שוב נסוג לחלוטין מהעמדות האגרסיביות וההבטחות שלו במהלך קמפיין הבחירות. כך למשל, הוא הבטיח בזמנו "להעניש" את אפל ואמר על חברות הטכנולוגיה בכלל, בעיקר בגלל שרובן סירבו לתמוך בו: "אם אני אבחר, אוהו, יהיו להם בעיות".

אנליסטים ועיתונאים אחדים ציינו בדאגה שטראמפ – שוב – התנהג בצורה לא נשיאותית. כריסטינה וילק, כתבת הבית הלבן מטעם "ההאפינגטון פוסט", כתבה: "אם אתם צריכים משהו, תתקשרו אלי? נשיאים לא אמורים להגיד משהו כזה לחברות ענק".

רבים גם הביעו חשש מבחירת האנשים שהשתתפו במפגש, וחשוב מכך, האנשים שלא הוזמני אליו. הבחירה דווקא בפלנטיר, למשל, כנציגת חברות הסטארט-אפ, חברה שמחזיקה בלא מעט חוזים ממשלתיים ועובדת יחד עם סוכנויות החוק והביון האמריקאיות, יכולה לסמן התחזקות עתידית של רמת הפיקוח והמעקב אחרי אזרחים אמריקאיים. בנוסף, לפי דיווחים לא רשמיים, ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר לא הוזמן, למרות חיבתו של טראמפ לטוויטר, בגלל שהחברה סירבה ליצור אמוג'י משפיל כנגד הילרי קלינטון בזמן קמפיין הבחירות. דוברי צוות המעבר של טראמפ דחו את הטענות ואמרו שטוויטר "קטנה מדי" על מנת להשתתף במפגש, וכי טראמפ ייפגש עם דורסי בעתיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות