אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
20 מדינות בארה"ב תובעות את טבע, מיילן ונוספות בטענה לתיאום מחירי תרופות צילום: צביקה טישלר

20 מדינות בארה"ב תובעות את טבע, מיילן ונוספות בטענה לתיאום מחירי תרופות

בתגובה לתביעה שיגרה מיילן הכחשה גורפת ואמרה כי עד מועד זה עוד לא הוצגה אף ראייה לכך שמיילן היתה מעורבת בתיאום מחירים. טבע הגיבה כי החברה קיבלה את כתבי התביעה והיא בוחנת אותם

15.12.2016, 19:02 | גיל קליאן

פרשת תיאום מחירי התרופות הגנריות לכאורה מסתעפת. היום הגישו 20 מדיניות בארה"ב תביעות נגד טבע, מיילן, ו-4 חברות תרופות נוספות בטענה כי החברות תיאמו מחירים תרופות. התביעה מגיעה בהמשך לחקירה פדרלית בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

בתגובה לתביעה שיגרה מיילן הכחשה גורפת ואמרה כי עד מועד זה עוד לא הוצגה אף ראייה לכך שמיילן היתה מעורבת בתיאום מחירים. טבע הגיבה כי החברה קיבלה את כתבי התביעה והיא בוחנת אותם.

בתביעות נטען כי התבצעו בין 6 החברות פעולות של תיאום מחירים, בין אם באמצעות תקשורת ישירה או סמויה בין החברות ובין אם באמצעות הקצאת "טריטוריות" של פעילות בין החברות. נטען כי תיאום המחירים התבצע במספר תרופות, בהם אנטיביוטיקה, ותרופה לסכרת.

אתמול הוגשו כתבי אישום ראשונים בפרשה. על פי מסמכים שהוגשו לבית המשפט בפילדלפיה הבכירים שנגדם הוגש כתב האישום הם ג'פרי גלזר, המנכ"ל לשעבר וג'ייסון מאלק, הנשיא לשעבר של חברת Heritage Pharmaceuticals. חקירת ההגבלים העסקים היא בגין קנוניה של החברות לגבי 20 תרופות גנריות שונות שפעלו בתאום בכדי להעלות את מחירי התרופות. טבע ומיילן כבר קיבלו זימונים להעיד בנושא מול חבר משובעים בארה"ב.

תיאום שכזה יכול להיות רווחי מאוד הן לחברה שמחזיקה את הזכויות על תרופת המקור - והן לחברה הגנרית, שאמורה להכניס תחרות לתרופת המקור ולהוריד את מחירה לצרכן. 

מבחינת טבע מדובר בתקופה עמוסה בבעיות - בתחילת החודש פרש במפתיע סיגורדור (סיגי) אולפסון כשתהליך האינטגרציה עם אקטביס, שהחל לפני כארבעה חודשים, נמצא רק בראשית דרכו. אולפסון היה קרדינלי מאוד לתהליך השילוב בין שתי החברות, מאחר שבתפקידיו הקודמים כיהן כמנכ"ל, כסגן נשיא וכנשיא אקטביס טרם מכירתה לטבע. אולפסון עצמו נימק את פרישתו בעומס הרב ובפעילות האינטנסיבית שלו בטבע. אך בשוק מדברים על כמה סוגיות מהותיות ובהן הפרשה נוכחית. 

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, צילום: אוראל כהן ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע | צילום: אוראל כהן ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות