אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליברמן לא מוותר: יגיש השגה על פסילת מינויו של יאיר שמיר לתפקיד יו"ר תע"א צילום: אוראל כהן, עמית שאבי

ליברמן לא מוותר: יגיש השגה על פסילת מינויו של יאיר שמיר לתפקיד יו"ר תע"א

למרות ששמיר, המכהן גם כיו"ר נת"ע, נפסל על הוועדה לבדיקת מינויים, שר הביטחון יגיש השגה על הפסילה בפני הממשלה בישיבתה הקרובה ביום ראשון

15.12.2016, 20:39 | אסנת ניר

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהצהיר כי דבק במינויו של מקורבו יאיר שמיר ליו"ר תע"א על אף שנפסל על ידי הוועדה לבדיקת מינויים לפני כחודש וחצי, יגיש השגה על החלטה זו בפני הממשלה ביום א' הקרוב. ליברמן, שהביע התנגדות להליך הבחירה הרשמי של רשות החברות שאותו מקדם אורי יוגב, מתעקש כי לשמיר יש את הכישורים המיוחדים לשמש במקביל כיו"ר נת"ע, יו"ר תע"א ולהמשיך לשמש בעסקיו הפרטיים.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה בראשות השופטת בדימוס, בלהה גילאור, פסלה את מינויו של שמיר לדירקטוריון לפני כחודש וחצי בטענה כי לא ניתן לקבוע שתרומתו לתעשייה האווירית צפויה לגבור על הזיקות הפוליטיות החזקות והאינטנסיביות שלו. שמיר, שהיה חבר מפלגת ישראל ביתנו וכיהן כשר חקלאות מטעמה, הצהיר בשאלון שאותו מילא כחלק מהליך מינויו כי יש לו זיקה אישית ופוליטית לשרים ליברמן, חיים כץ וישראל כץ. עוד קבעה הוועדה כי: "לאור כהונתו כיו"ר דירקטוריון נת"ע, מצבה של נת"ע, צרכיה והאתגרים שעומדים בפניה ועיסוקיו הפרטיים והציבוריים מחד ולאור מצבה של התע"א ומורכבות התפקיד מאידך, לא יוכל המועמד להקדיש את מירב זמנו לענייני החברה".

ההשגה על ההחלטה שאותה מעוניין לקדם ליברמן בממשלה מתבססת על הטענה כי הוועדה כבר קבעה ב-2015 כאשר מינתה אותו ליו"ר נת"ע, כי על אף זיקתו האישית והפוליטית של שמיר "יש בכישוריו המיוחדים בכדי להתגבר על זיקה זו, בכך שתרומתו לחברה תהיה משמעותית ביותר להתנהלותה והגשמת היעדים הניצבים בפניה". לדברי ליברמן, כפי שמתבטאים בהשגתו, ניסיונו העשיר של שמיר, שכבר כיהן כיו"ר דירקטוריון תע"א כשתי קדנציות בעבר (2005-2011) וכישוריו המיוחדים לטענתו, מצביעים על טעם מיוחד לבחור דווקא בו לתפקיד, למרות הזיקות האישיות והפוליטיות שלו.

יאיר שמיר. ליברמן רוצה אותו בתע"א, צילום: אוראל כהן יאיר שמיר. ליברמן רוצה אותו בתע"א | צילום: אוראל כהן יאיר שמיר. ליברמן רוצה אותו בתע"א, צילום: אוראל כהן

עוד מציין ליברמן, כי על מנת לתת מענה לבעיית הקדשת הזמן שהועלתה ע"י הוועדה, סוכם ששמיר יתפטר מכהונתו כיו"ר דירקטוריון נת"ע לא יאוחר מאוקטובר 2017, וכי גם כיום הוא אינו מקדיש מעבר ל-40 שעות חודשיות לנת"ע. שר האוצר, משה כחלון, הביע את הסכמתו להשגה זו.

מינוי פוליטי מובהק זה שאותו מקדם ליברמן, לצד מינויים נוספים שאותם קידם בחברות הממשלתיות הביטחוניות האחרות, רפאל ותע"ש, ומאבקו ב"הליך נבחרת הדירקטורים" שמקדם יו"ר רשות החברות, אורי יוגב, בולט על רקע הצהרתו של נתניהו מיום א' בפני הממשלה כי יש לאפשר מאות מינויים פוליטיים במשרדי הממשלה, בדומה לשיטה הנהוגה בארה"ב. רוח דברים אלו תעמוד למבחן בישיבת הממשלה הקרובה.

מרשות החברות נמסר כי: "רשות החברות הממשלתיות מתנגדת להצעת החלטת הממשלה, המערערת על החלטת הוועדה לבדיקת המינויים בראשות השופטת גילאור, אשר פסלה את מינויו של יאיר שמיר לתעשייה אווירית, במקביל להמשך תפקודו כיו"ר נת"ע ובמקביל לפעילותו בעסקיו הפרטיים".

במידה והממשלה תאשר את ההשגה על פסילתו של שמיר לדירקטוריון, ההחלטה תוחזר שוב לוועדה לבחירת מינויים. תע"א מצויה כבר למעלה משלושה חודשים ללא יו"ר מאז פרישתו של רפי מאור.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות