אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה המשמעויות של הסכם העבודה החדש ב-NBA? צילום: רויטרס

ניתוח כלכליסט

מה המשמעויות של הסכם העבודה החדש ב-NBA?

כולם ירוויחו כל כך הרבה כסף בכדורסל האמריקאי, כך שלאף אחד אין אינטרס לא לחתום על הסכם עבודה חדש

16.12.2016, 13:49 | אוריאל דסקל

אמש ליגת הכדורסל של צפון אמריקה (NBA) הגיעה לסיכום עקרוני עם איגוד שחקני ה-NBA לגבי הסכם עבודה חדש (CBA). המשמעות העיקרית היא שלא תהיה השבתה של הליגה. חתימה רשמית תהיה באמצע יוני וכרגע ימשיכו את הדיונים על סעיפים שעדיין מעוררים חילוקי דעות.

קראו עוד בכלכליסט

אדם סילבר, הקומישינר של הליגה ומישל רוברטס, יו"ר האיגוד, מקבלים הרבה קרדיט על הסיכום העקרוני, אבל בגדול המצב הכלכלי והתדמיתי של הליגה לא איפשר לצדדים להגיע למצב של השבתה. אחרי חתימה על הסכמי זכויות שידור לעשור הקרוב בשווי 24 מיליארד דולר, יש כל כך הרבה כסף שמחולק בין הצדדים וגוד פילינג באולמות הקבוצות, שזה יהיה פשוט מטומטם להיכנס לסכסוך עבודה. 

לברון ג לברון ג'יימס | צילום: איי אף פי לברון ג

בעיקרון, אין יותר מדי שינויים מההסכם הקודם. הליגה עדיין תחלק את ההכנסות 50/50 בין השחקנים לקבוצות, נקודת המחלוקת העיקרית שהיתה בהסכם הקודם (אז ירד שיעור ההכנסות של הליגה מ-57% ל-50%).

ההחלטה להמשיך בחלוקת הכספים הנוכחית משמעותית ותוביל לעלייה בשכר הממוצע של השחקנים. מכ-5 מיליון דולר ל-9-10 מיליון דולר.

הסכמה עקרונית נוספת: קבוצות יוכלו להאריך חוזים עם שני שחקנים מנוסים (veterans) לשש שנים. כרגע החוזה המקסימלי הוא לחמש שנים. המשמעות היא שקבוצות תוכלנה להחתים את הכוכבים הגדולים ליותר שנים. בנוסף, יהיה סעיף שיאפשר להן לשלם לכוכב שלהן יותר מאשר היריבות יכולות, מה שיעודד כוכבים, שיעמדו בקריטריונים מסוימים, להישאר בקבוצותיהם ולא לחפש אופציות אחרות לקראת סוף החוזה שלהם. על פי החוזה החדש אפשר יהיה להחתים שחקן שיהיה בן 38 על חוזה לחמש שנים. כרגע מותר להחתים שחקן על חמש שנים רק אם אינו מגיע, בזמן החוזה, לגיל 36.

בנוסף, הוחלט שגם שכר המינימום וגם שכר הרוקים, יהיה צמוד לתקרת השכר ולא קבוע - כך שתהיה העלאת שכר משמעותית לשחקנים שמרוויחים הכי מעט בליגה. לפי ספורטס אילוסטרייטד, השכר המינימלי יעלה ב-45%.

משהו מאוד משמעותי שצפוי לקרות זה שהקבוצות יוכלו לשמור יותר שחקנים שחתומים אצלהן ומשחקים בליגת הפיתוח (D ליג). לפי הדיווחים, קבוצות יוכלו להגדיל את מספר השחקנים המקסימלי ל-17 ולשלם לשחקנים שמשחקים בקבוצות הפיתוח שלהם. ככה יעלה השכר הגבוה של שחקן בליגת הפיתוח מ-25 אלף דולר ל-75 אלף דולר. לפי מארק שטיין מ-ESPN, המשמעות היא ששחקנים שאולי היו מעדיפים להרוויח יותר כסף באירופה, יכולו להיות רשומים כשחקני NBA ולוותר על הצעות מאירופה. זה צפוי לדלל את האיכות המדוללת גם כך של הסגלים באירופה.

עניין נוסף שהוסכם עליו: קדם העונה תחל שבוע מוקדם יותר והעונה תסתיים שבוע מאוחר יותר. המשמעות היא שהעונה עצמה תהיה מרווחת יותר. כלומר, פחות רצף של משחקים לילה אחר לילה (בק טו בק). הליגה הסדירה, ככל הנראה, תמשיך ככל הנראה לכלול 82 משחקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות