אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כאוס בוונצואלה לאחר ששטר ה-100 בוליבר הוצא מהמחזור צילום: רויטרס

כאוס בוונצואלה לאחר ששטר ה-100 בוליבר הוצא מהמחזור

תורים ארוכים בבנקים, ביזה של חנויות, חסימות כבישים, והתפרעויות. הממשלה הוציאה את השטר מהמחזור - אך השטרות החדשים עדיין אינם זמינים והאזרחים זועמים. דיווח על פצועים והרוגים

17.12.2016, 09:46 | שירות כלכליסט

שטר הכסף בעל הערך הנקוב הגבוה בוונצואלה, 100 בוליבר, הוצא מהמחזור במדינה - והמהלך גורם לכאוס ברחובות. גל המחאות נגד המהלך הוביל עד כה למעשי ביזה בחלקים שונים של המדינה, לאחר שחנויות הותקפו וכבישים נחסמו. לפי דיווח ברויטרס, שלושה אנשים נהרגו במהומות.

קראו עוד בכלכליסט

ביום חמישי מכשירי משיכת הכספים עדיין הפיקו את שטרות ה-100 בוליבר הישנים, שעות מעטות בלבד לפני שפג תוקפם. הנשיא ניקולאס מדורו אמר ששטרות חדשים, בעלי ערך נקוב גבוה יותר, יוכנסו למחזור בינואר.

מדורו אף סגר את הגבולות עם ברזיל ועם קולומביה כדי למנוע מ"מאפיות", לדבריו, לאגור את המטבע מעבר לגבול. המהלך הצית זעם בקרב אזרחי המדינה ולהתנגשויות עם המשטרה בערים ברחבי המדינה אתמול. סוכנות AP מדווחת כי לדברי הרשויות, 32 איש נעצרו ואדם אחד נפצע במהלך המהומות.

תחושת התסכול בקרב אזרחי המדינה מועצמת בשל העובדה כי לא ניתן הסבר רשמי מצד הרשויות, מדוע לבנקים הגדולים במדינה אין עדיין את השטר החדש האמור להחליף את שטר ה-100 בוליבר. האופוזיציה בממשלה טוענת כי המהלך הוא סימן נוסף לכך שמדורו הורס את הכלכלה במו ידיו ושיש להדיחו.

תור בכניסה למרכול בוונצואלה (ארכיון), צילום: רויטרס תור בכניסה למרכול בוונצואלה (ארכיון) | צילום: רויטרס תור בכניסה למרכול בוונצואלה (ארכיון), צילום: רויטרס

בינתיים, אזרחי וונצואלה עומדים בלית ברירה בתורים ארוכים שנדמים כאינסופיים מחוץ לבנקים, לאחר שהוקצבו להם 72 שעות בלבד להחליף את שטרות ה-100 בוליבר שבידיהם בשטרות אחרים. רבים קיבלו שטרות 100 בוליבר כאשר משכו כסף ממכשירי כספומט ברחבי המדינה ונאלצו לאחר מכן להתייצב בתורים הארוכים כדי להחליפם בתוך הזמן הקצוב.

"לא הבנתי את הבדיחה. אתה מושך כסף מהכספומט ומקבל שטרות של 100 בוליבר - אבל אתה לא יכול לקבל את החדשים בבנקים", אמר ל-AP אזרח המתגורר בבירה קראקס.

בראיון טלוויזיוני בשבוע שעבר, שיבח הנשיא מדורו את אזרחי המדינה על ההבנה שהם מגלים. "זהו מאמץ אדיר שאנו עושים כדי להתמודד עם רעות חולות ושחיתויות. אנו שורפים את ידי המאפיה", אמר. הוא הוסיף כי השטרות החדשים כבר הוכנסו למחזור ועד ינואר ישולבו באופן מלא במשק. אולם שטרות אלו טרם נראו ברחובותיה של המדינה.

שוויו הנוכחי של שטר ה-100 בוליבר הוא 2 סנטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות