אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנסים לנפח את לווייתן מחדש: דלק, נובל ורציו אישרו קידוח חדש במאגר הגז צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

מנסים לנפח את לווייתן מחדש: דלק, נובל ורציו אישרו קידוח חדש במאגר הגז

לאחר שיעוץ חיצוני קבע שנפח הגז במאגר הוא 500 מיליארד מ"ק, מכוון הקידוח לאישוש ההערכה שהציגו השותפויות לפיה עומד הנפח על 620 מיליארד מ"ק

18.12.2016, 09:37 | ליאור גוטמן

שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר ורציו, בשיתוף חברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג'י, אישרו ביום חמישי האחרון קידוח חדש במאגר לווייתן. הקידוח יתווסף לארבעת הקידוחים שבוצעו בעבר.  

קראו עוד בכלכליסט

כפי שפורסם ביולי האחרון ב"כלכליסט", מדובר בקידוח אימות בשטח החיפוש הימי של מאגר לווייתן, שמטרתו לאושש את הדיווחים הבורסאיים השונים של דלק, רציו ונובל אנרג'י על כך שנפח הגז במאגר הוא כ־620 מיליארד מ"ק.

ביוני האחרון הודיע משרד האנרגיה שייעוץ חיצוני של חברת RPS האנגלית קבע שנפח הגז במאגר לווייתן לא עולה על 500 מיליארד מ"ק, פער של 20% ביחס לדיווחי החברות. בהודעת משרד האנרגיה נקבע שככל שיבוצעו קידוחי אימות חדשים במאגר, שיוכיחו שההשערות הגאולוגיות של דלק נובל ורציו נכונות, משרד האנרגיה ישקול להעלות חזרה את נפח הגז שקיים שם.

לפיכך, שותפויות הגז מחדדות שזהו "קידוח הערכה שתכליתו לאשש את הערכות המפעילה והשותפות לגבי המאגר וטיבו, ואשר מתוכנן לשמש בעתיד גם כקידוח הפקה". הכוונה היא שאם וכאשר ייכנס פיתוח לווייתן לשלב רשמי ואופרטיבי (שכולל קבלת החלטת השקעה רשמית) אזי הפעולות שיבוצעו יכולות לשמש גם כחלק ממערך ההפקה העתידי.

עלות הקידוח נאמדת בכ-77 מיליון דולר והוא יבוצע בעומק של כ-5.2 ק"מ, מתוכם כ-1.74 ק"מ קידוח עומד מים. מי שיבצע את הקידוח היא אותה אסדה שעובדת בימים אלו על קידוח באר שישי במאגר "תמר".

ביני זומר, מנהל ארצי נובל אנרג'י ישראל, אמר היום ש"קידוח באר לוויתן 5 מהווה נדבך נוסף בקידום הפרויקט, ומשקף שוב את מחויבותה של נובל אנרג׳י לעמידה בלוח הזמנים של הבאת הגז לישראל לפני תום 2019".

מאגר לווייתן, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר   מאגר לווייתן | צילום: אלבטרוס צילומי אוויר מאגר לווייתן, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות