אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השחרורים החליטה על שחרור מוקדם למשה קצב צילום: גדי קבלו

ועדת השחרורים החליטה על שחרור מוקדם למשה קצב

הנשיא לשעבר הורשע בעבירות מין ואונס, נידון ל-7 שנות מאסר וריצה עד כה 5 שנים מעונשו. חברי הוועדה: "אנו מגיעים למסקנה כי בשלה השעה להורות על שחרורו של האסיר"

18.12.2016, 14:35 | נעמי צורף

ועדת השחרורים של בתי הסוהר אישרה היום (א') את בקשתו של הנשיא לשעבר והאנס המורשע משה קצב, לשחרור מוקדם. קצב, הורשע בעבירות מין ואונס ונידון ל-7 שנות מאסר, נכון להיום ריצה כבר 5 שנים מעונשו בכלא מעשיהו שברמלה. הפרקליטות הודיעה שתשקול ערעור על ההחלטה ולכן עוכב השחרור ב-7 ימים.

קראו עוד בכלכליסט

להחלטה במלואה לחץ כאן

ועדת השחרורים הודיעה: "לאחר שחברי הוועדה בחנו את כלל הטענות שנטענו בפניהם, את כל המסמכים שהוגשו בפניהם ושבו ועברו על הפרוטוקולים וההחלטות שניתנו בעניינו של האסיר, אנו מגיעים למסקנה כי בשלה השעה להורות על שחרורו של האסיר וכי תוכנית רש"א יש בכוחה לאיין את מסוכנותו ויש לראות בה משום המשך להליך הטיפולי הנוסף שעבר האסיר בכלא, וזאת לאחר שהתרשמו מכנות דבריו של האסיר בפניהם, ולאחר שעמד בציפיות שתלו בו חברי הוועדה בהחלטה השנייה. חברי הוועדה מודים לשב"ס שיישם את מסקנות ההחלטה השניה בדרך הטיפול שהעניק לאסיר על ידי העו"ס מטעמו".

תנאי השיקום כוללים השתלבות בקבוצה טיפולית תורנית בתדירות של אחת לשבוע, וטיפול פסיכו סוציאלי פרטני. חל עליו איסור להתראיין.

שחרורו של קצב מותנה בהימצאו במעצר בית בכל יום מהשעה 22:00 ועד לשעה 6:00 למחרת, עיכוב יציאה מהארץ לשנתיים ובכל מקרה יוכל לצאת לחו"ל רק באישור הוועדה. בנוסף, תנאי השיקום כוללים השתלבות בקבוצה טיפולית תורנית בתדירות של אחת לשבוע, וטיפול פסיכו סוציאלי פרטני. חל עליו איסור להתראיין ולעסוק בכל תפקיד בו יימצא ביחסי מרות וכפיפות עם נשים.

משה קצב (ארכיון)
משה קצב (ארכיון) צילום: גדי קבלו

על פי החלטת הוועדה, בא כוחו של קצב, עו"ד ציון אמיר טען בפניה בשבוע שעבר כי "יהיה בכוחה של תכנית השיקום המוצעת על ידי הרשות לשיקום האסיר לאיין את מסוכנתו". עו"ד מירי ביטון הראל מפרקליטות מחוז מרכז טענה כי "לדעת המשיבה האסיר איננו עומד בתנאים שנקבעו בחוק שחרור על תנאי ממאסרו, לא די בהליך שהוא עבר כדי להצדיק את שחרורו ואין בהליך הזה כדי להרים את הנטל המוטל עליו". עוד טענה עו"ד ביטון הראל כי "האסיר עומד בהכחשתו על ביצוע העבירה".

בהחלטת הוועדה נכתב כי קצב עצמו דיבר אל חברי הועדה ונשאל שאלות רבות על ידי חברה הוועדה ביחס לנסיבות העבירה, יחסו לקורבנות והבנתו לגבי מעשיו ותוצאותיהם. "אין כל ספק בלב חברי הועדה כי האסיר עבר שינוי וזאת נוכח דבריו שהביע בפני חברי הועדה בדיון הנוכחי בשונה מהדברים אותם אמר בשני הדיונים הקודמים".

בחודש אוגוסט האחרון נדחתה בפעם השנייה בקשתו של הנשיא לשעבר לשחרור מוקדם. אז נכתב בהחלטת הוועדה כי "בדבריו של האסיר בפנינו ניכרו ניצנים ראשונים ואולם לדעת חברי הועדה עדיין לא הושלם התהליך מבחינתו והוא נזקק לחידוד והעמקה של עניין זה". עוד נכתב כי במידה וקצב ימשיך בהליך טיפולי תוך כדי מאסר הוא יוכל להתייצב לפני ועדת השחרורים בתוך חצי שנה. 

בתגובה נמסר ממפלגת מרצ: "היום נפלה החלטה פחדנית ונגועה של ועדת השחרורים, שנכנעה למניפולציות, והחליטה לקצר את העונש של קצב ולאפשר לו תכנית שיקום בדיונית שנתפרה במיוחד בשבילו מחוץ לכלא. קצב השתמש בכוח הפוליטי שלו כדי לאנוס ועכשיו ניצל את אותו כוח פוליטי כדי לזכות בשחרור מוקדם. ועדת השחרורים התעלמה היום מהאינטרס הציבורי ומהמסר הנורא שהיא מעבירה בהחלטה הזו: שאפשר לאנוס נשים ולצאת מזה בזול, בעיקר אם אתה מקושר. הנשים בהן קצב התעלל יוסיפו לשלם את המחיר של המעשים שביצע בהן, את מחיר הרדיפה, השקרים והאיומים שהגיעו בעקבות התלונות שלהן".

שדולת הנשים בישראל מסרה בתגובה: "לא ייתכן שאדם שפגע בנשים רבות לאורך שנים, תוך ניצול סמכותו ומעמדו ולא הביע מעולם חרטה על מעשיו, יקבל פרס על מעשיו החמורים בדמות שחרור מוקדם. שחרורו של קצב מעביר מסר קשה לנפגעות עבירות מין באשר הן. אנחנו קוראות לפרקליטות לעמוד לצד הקרבנות של קצב ולערער באופן מיידי על ההחלטה השערורייתית של ועדת השחרורים".

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל: "יום שחור לנשים בישראל. צר לנו על החלטת וועדת השחרורים, שהנימוק לשחרורו של קצב הינו שביב הכרה בצער שהסב לנשים, תוך עיוורון מערכתי לכך שבפועל לא לקח אחריות בפה מלא ולא התנצל בפני הנשים בהן פגע. ניכוי בעונשו הוא בלתי נסבל כלפי מאות אלפי קרבנות תקיפה מינית אשר סובלות כל חייהן מבלי שמנוכה מהן שליש או אפילו שעה מהסבל המלווה אותן מרגע האונס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה