אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חגיגת התשלומים הפוליטיים נחשפת: 80 מיליון שקל לגפני, 43 מיליון לביטן צילומים: אלכס קולומויסקי, יובל חן

חגיגת התשלומים הפוליטיים נחשפת: 80 מיליון שקל לגפני, 43 מיליון לביטן

הסכומים ניתנים לח"כים על סיועם לקידום אישור התקציב; אורן חזן, נאוה בוקר ומיקי זוהר יקבלו בשנתיים הקרובות עשרות מיליוני שקלים - ללא ייעוד ברור

19.12.2016, 21:36 | עמרי מילמן ושחר אילן

התשלומים הפוליטיים נחשפים: מסמך שהעביר משרד האוצר לוועדת הכספים היום מפרט את הכספים שהועברו לחברי כנסת "כחלק מקידום הפעילות בשלבים השונים של חקיקת התקציב" - 235 מיליון שקל לשנים 2017-2018.

הנהנים העיקריים מהכספים עומדים בצמתים המרכזיים ובמוקדי הכוח בקואליציה שתמיכתם הכרחית לאישור התקציב. הכסף יופנה ברובו לחיזוק גופים (בעיקר בתחום החינוך) בעלי אופי דתי, ולתמיכה בהתנחלויות. במשרד האוצר החליטו בשנה שעברה לחשוף את הסיכומים, כחלק מהנסיון להגדיל את השקיפות.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני יקבל בשנתיים הבאות 80 מיליון שקל, 40 מיליון לכל שנה. גפני יקבל יותר מכל פוליטיקאי אחר. לדבריו, בסכום כלולות ם בקשות של חברי ועדה אחרים. יו"ר הקואליציה דוד ביטן קיבל 43 מיליון (מתוכם 38 מיליון ב-2017). יו"ר ועדת הכנסת, יואב קיש, מהליכוד קיבל 32 מיליון, ויו"ר ועדת הפנים, דודי אמסלם, קיבל 20 מיליון. אצל גפני בולטות הקצבות למטרות מוסדות תורניים וחונכות בחינוך העצמאי של אגודת ישראל (16 מיליון). ביטן, קיש ואמסלם העבירו סכומים גדולים לרשויות מקומיות ולפריפריה.

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד יקבל מתקציב המדינה לשנתיים הקרובות 40 מיליון שקל למטרות הנראות לו, 20 מיליון לכל שנה. הח"כים אורן חזן ונאוה בוקר יקבלו 10 מיליון כל אחד. הסכומים לשלושת חברי הכנסת האמורים ניתנו ללא יעוד ברור - מה שעורר ביקורת קשה בוועדת הכספים.

הסכומים האמורים כוללים גם העברות המיועדות למוסדות ספיציפיים - ואשר יינתנו רק לאחר בדיקה משפטית. כך למשל ביקש ביטן להעביר 3 מיליון שקל להסתדרות הציונית עבור שליחים בחו"ל, וחצי מיליון שקל למענקים מוניציפליים ביטחוניים לרשויות ביהודה ושומרון. גפני ביקש 1.6 מיליון שקל לתגבור שירותי חינוך בעיר לוד, ועידוד הגשמה במוסדות ציוניים במוסדות ציוניים בתפוצות ב-800 אלף שקל .

חבר ועדת הכספים ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר בתגובה: "זה נראה כמו שוחד. זה מריח כמו שוחד. זה שוחד פוליטי בלי ייעוד. אין לזה תקדים". ח"כ אורלי לוי אבקסיס אמרה ש"זו קניית קולות. יכולים להתמש בכסף להימורים. זה ביזיון".

בישיבת ועדת הכספים בבוקר עוד תקף חזן בחריפות את זוהר על הכספים שקיבל. הוא אמר לחזן "מכרתם את הציבור. עד עכשיו אני מנסה להבין בכמה כסף קנו אותך. סוגרים דילים בחדרי חרדים". זוהר אמר לחזן: "אתה בושה למפלגה. אני גאה לומר שהשגתי כספים לפריפריה".

 

על אף שלכולם ברור כי התקציב יאושר בסופו של דבר, חברי הקואליציה הרבו להקשות על האוצר הן לגבי חוק ההסדרים והן לגבי התקציב עצמו. הרמזים הראשונים ניתנו כבר באישור התקציב בממשלה, אז נדרש שר האוצר משה כחלון לפרוץ את מסגרות התקציב במטרה לענות על דרישות השרים. גם הליך החקיקה בכנסת בשבועות האחרונים היה רווי קשיים - חברי הכנסת ממפלגות הקואליציה הרבו להקשות על פקידי האוצר לקדם את החוקים שאושרו בממשלה במסגרת חוק ההסדרים כמו למשל סביב אישור החוק מס על דירה שלישית או מס על כספי פיצויי הפיטורים בהם נעשו שינויים רבים לדרישת חברי הכנסת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות