אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורמת מוכרת הטבות מס ירוקות תמורת 83 מיליון דולר צילום: צביקה טישלר

אורמת מוכרת הטבות מס ירוקות תמורת 83 מיליון דולר

במסגרת העסקה תקים חברת האנרגיה שותפות מוגבלת חדשה לתוכה היא תכניס חמש תחנות גיאותרמיות. המשקיע החיצוני ירכוש אחזקות בשותפות

20.12.2016, 07:17 | דרור רייך

שתי חברות־בת של אורמת טכנולוגיות, אורמת נבדה (100%) ו־ORPD (מוחזקת בשיעור 62.3%) התקשרו באמצעות חברה־בת משותפת חדשה בהסכם שותפות עם משקיע כדי לנצל הטבות מס פדראליות בחמש תחנות גאותרמיות במזרח נבדה.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת העסקה, חמשת התחנות הועברו לשותפות מוגבלת חדשה בשם Opal Geo שבה רכש המשקיע אחזקות תמורת תשלום ראשון של 62.1 מיליון דולר ותשלומים נוספים של עד 21 מיליון דולר נוספים עד לשנת 2022. הסכם השותפות כולל את תחנות מקגיניס הילס, Tuscarora וג'רזי ואלי שטרם העסקה הוחזקו במלואן על ידי אורמת נבדה וכן את השלב השני בתחנת דון קמפבל שטרם העסקה הוחזקה בשותפות עם ORPD.

מתקן גיאו תרמי של אורמת מתקן גיאו תרמי של אורמת מתקן גיאו תרמי של אורמת

תחנות גיאותרמיות בארה"ב המייצרות אנרגיה ירוקה, כמו אלו שבידי אורמת, זכאיות להטבת מס של 2.3 סנט לכל חשמל בהיקף של קילו וואט לשעה. לאורמת צבר הטבות מס מסיבות אחרותוהיא אינה יכולה לנצל גם את הטבות המס הפדרליות. מאידך, לשותף העסקי יש רווחים ללא כל הקלות במס. כך למעשה אורמת סוחרת (או מוכרת) למשקיע את הטבות מס אלו באמצעות הקמתה של חברה שלישית. אין זו עסקת המס הראשונה של אורמת טכנולוגיות. החברה, המנוהלת על ידי יצחק אנג'ל, ביצעה ב־2011 עסקה ראשונה מסוג זה וב־ 2013 עסקה שנייה.

ברבעון השלישי של השנה רשמה אורמת טכנולוגיות הכנסות בהיקף 184.6 מיליון דולר, זאת לעומת 162.9 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי הסתכם ב־12.1 מיליון דולר, זאת בהשוואה לרווח של 72.1 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. הפער נובע מהטבת מס חד־פעמית של 49 מיליון דולר שנרשמה בשנה שעברה. המחזיקה הגדולה (14%) באורמת טכנולוגיות היא קרן פימי בניהולו של ישי דוידי. מניית החברה זינקה ב־40% מתחילת השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות