אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת בני שטיינמץ: המשטרה עצרה חשוד נוסף צילום: שירלי גבאי אילוז

פרשת בני שטיינמץ: המשטרה עצרה חשוד נוסף

על פי החשד, פעל החשוד יחד עם בני שטיינמץ שנחקר אמש ושוחרר למעצר בית, ולקח חלק במתן שוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בכירים בגינאה

20.12.2016, 10:47 | נעמי צורף
המשטרה עצרה הבוקר חשוד נוסף בחשד למעורבותו בפרשת השוחד לנשיא גינאה שנחשפה אמש. על פי החשד, פעל החשוד יחד עם בני שטיינמץ שנחקר אמש ושוחרר למעצר בית, ולקח חלק במתן שוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בכירים בגינאה בתמורה לקידום ענייניהם העסקיים שם.

קראו עוד בכלכליסט

"לאור החשד למעורבות ישראלים ולהיבטים הנגזרים מפעולתם הפלילית לכאורה בחו"ל ונוגעים לישראל, ניהלה משטרת ישראל בתיאום עם הרשיות בחו"ל חקירה סמויה אשר ביססה את החשדות, זאת בהמשך לחקירה הגלויה שנוהלה בחו"ל ולממצאי שורת פעולות חקירה שבוצעו במסגרתה", נכתב בהודעת המשטרה.

עוד נמסר, כי החקירה הגלויה בהקשר הישראלי בראשיתה וכי צפויים נחקרים נוספים.

החקירה בישראל נפתחת כחמש שנים לאחר שהתעורר בגינאה חשד לפיו שטיינמץ קיבל זיכיונות לכריית ברזל במדינה בתמורה לתשלומי שוחד לנשיא המדינה לשעבר ולאישתו. ישראל למעשה מצטרפות לחקירה הבינלאומית של הפרשה, חקירה שבה מעורבות כיום גם רשויות האכיפה בשוויץ ובארה"ב, אשר חוקרות מצדן עבירות של אזרחים שלהן סביב הענקת זיכיונות הכרייה בגינאה.

על פי הודעת המשטרה אתמול, לאור החשד למעורבות ישראלים ובהם שטיינמץ בעבירות השוחד בגינאה, היא ניהלה בתיאום עם רשויות האכיפה בחו"ל חקירה סמויה. זאת בהמשך לחקירה הגלויה שמנהלות גינאה, שוויץ וארה"ב בנושא, וכן לממצאי חקירה שבוצעו בישראל במסגרתה. לאחר שהתבסס החשד גם בישראל לפיו שטיינמץ היה מעורב בתשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים, דבר המהווה עבירה על החוק גם בישראל, הוחלט לפתוח נגדו בחקירה גם בארץ.

בני שטיינמץ , צילום: אוראל כהן בני שטיינמץ | צילום: אוראל כהן בני שטיינמץ , צילום: אוראל כהן

על פי החשד, את כספי השוחד העבירו שטיינמץ וישראלים נוספים המתגוררים בחו"ל בין השנים 2006 ל-2012, לנשיא גינאה נסאנה קונטה שנפטר, וכן לאשתו ממאדי טור. השוחד ניתן בתמורה לקידום האינטרסים של חברת הכרייה BSGR שבשליטת שטיינמץ, ולעיתים באמצעות ישראלים נוספים המתגוררים בחו"ל. על פי פרסומים זרים, תשלומי השוחד כללו בין היתר מכונית פורמולה 1 עשויה זהב ויהלומים ושעון זהב טהור. זיכיונות הכרייה שקיבל שטיינמץ, כך טוענת המשטרה, הניבו לו רווח של מאות מיליוני דולרים.

אתמול בשעות הצהריים הובא שטיינמץ לדיון שחרור בערבות בבית משפט השלום בראשל"צ. השופט עמית מיכלס שחרר אותו למעצר בית של 14 יום, והורה לו להפקיד ערבות של 100 מיליון שקל: 50 מיליון שקלים כסף מזומן ועוד 50 מיליון שקל ערבות מגובה בנכסים. שטיינמץ הורחק בנוסף ממשרדי החברה בהרצליה פיתוח למשך 30 יום, ונאסר עליו לצאת מהארץ למשך 180 יום. דרכוניו הישראלי והצרפתי הופקדו במשטרה.

כאמור החשד נגד שטיינמץ נוגע לעסקה למכירת זכויות כריה של עפרות ברזל בגיניאה. הוא התעורר לאחר שחברת BSGR של שטיינמץ קיבלה לידיה בשנת 2008 את השליטה במכרה גדול בגיניאה בשם סימנדאו בכ-160 מיליון דולר. בהמשך BSGR מכרה את הזכויות במכרה בעסקה בשווי 2.5 מיליארד דולר לחברת הכרייה הברזילאית וייל (Vale), היצואנית הגדולה בעולם של רכיבים לייצור פלדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות