אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פורום ה-15 והשלטון המקומי ממליצים לרשויות: עצרו דיונים בתוכניות בנייה והעריכו סיכונים צילום: ינאי יחיאל

פורום ה-15 והשלטון המקומי ממליצים לרשויות: עצרו דיונים בתוכניות בנייה והעריכו סיכונים

בשבוע שעבר פסק העליון כי הרשויות המקומיות לא יוכלו לדרוש מיזמים לחתום על כתב שיפוי כתנאי למתן היתר בנייה. שני הגופים ממליצים לבדוק את גובה החשיפה לתביעות בכל תוכנית שעומדת לפני אישור

20.12.2016, 14:36 | דותן לוי

פורום 15 הערים הגדולות ומרכז השלטון המקומי ימליצו לחברות הפורום להקפיא את הדיון השוטף בתוכניות הבנייה ולבחון את החשיפה של אותה רשות לתביעות בשל אישורה של תוכנית כזו או אחרת. זאת, לאחר שבשבוע שעבר פסק ביהמ"ש העליון כי הרשויות המקומיות לא יוכלו לדרוש מיזמים לחתום על כתב שיפוי כתנאי למתן היתר בנייה.

פורום ה-15 הוא ארגון המאגד את 15 "ערים עצמאיות", כלומר שאינן מקבלות מענקים מהממשלה, כגון מענקי איזון או מענקי פיתוח והן מנוהלות כמשק סגור. הצפונית ביניהן היא חיפה, והדרומית היא באר שבע. 

איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, צילום: ינאי יחיאל איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15 | צילום: ינאי יחיאל איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, צילום: ינאי יחיאל

בשני הארגונים בחנו את הפסיקה והגיעו למסקנה כי היא חלה גם על תמ"א 38 ועל התיקון החדש (3/א), וזאת למרות שבתיקון נכתב בפירוש כי קיימת לרשויות הזכות לדרוש כתב שיפוי כזה מהיזמים.

כמו כן בכוונת שני הגופים להגיש בקשה לדיון חוזר וכן עיכוב פסק הדין. במידה ובקשותיהם לא יתקבלו המשמעות היא שמרבית תוכניות הבנייה בישראל יוקפאו, עד להתערבות של הממשלה ובהמשך חקיקה בנושא.

מימין: רון חולדאי ראש עיריית ת"א וחיים ביבס ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: יובל חן, ענר גרין מימין: רון חולדאי ראש עיריית ת"א וחיים ביבס ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי | צילום: יובל חן, ענר גרין מימין: רון חולדאי ראש עיריית ת"א וחיים ביבס ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: יובל חן, ענר גרין

יחד עם זאת, עד שהנושא יובהר באחת מהאפשרויות הללו צפוי לצאת מכתב הנחיה לכל הרשויות המקומיות בארץ שבו ימליצו להן על בחינה מחודשת של כל התוכניות שנמצאות בתהליך בוועדות המקומיות והמחוזיות:

א. בדיקת היקף האיום הכלכלי/כספי של התביעות האפשריות.

ב. האם הוועדה המקומית מסוגלת לעמוד בהיקף האיום הכלכלי הזה.

ג. אם הוועדה המקומית מסוגלת לעמוד בזה, היא צריכה לבדוק אם קיימת הצדקה ציבורית במקרה של התכנית הספציפית להקריב את הסכום התקציבי הזה מתוך כספי הציבור של העיר והוועדה המקומית.

דרישה של כתב שיפוי היא הליך שהשתרש בין הרשויות ליזמים אשר נועד להגן על הרשות המקומית מפני תביעות כספיות בשל סעיף 197. מדובר בתביעות בשל ירידת ערך נכס בעקבות אישורה של תוכנית כזו או אחרת. כך למשל בניין שמולו עומד להיבנות מבנה שיסתיר את הנוף, או יחסום את האוויר יכול לתבוע את הרשות המקומית בשל פגיעה זו.

החשיפה הכספית אליה חשופות הרשויות בשל תוכניות בנייה הוערכה בפעם האחרונה ב־2007 במסגרת בדיקה שערך פורום 15 הערים, והיא נאמדה אז ב־6 מיליארד שקל. כיום ההערכה היא כי הסיכון עובר את רף ה־10 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות