אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותר לפרסום: החשוד השני שנעצר בפרשת שטיינמץ - אשר אבידן, נשיא BSGR צילום: שירלי גבאי אילוז

הותר לפרסום: החשוד השני שנעצר בפרשת שטיינמץ - אשר אבידן, נשיא BSGR

אבידן עובד בחברת הכרייה של בני שטיינמץ זה 10 שנים. לפני כן עבד במשרד החוץ במשך 22 שנים, ובתפקידו האחרון הוא היה ראש המחלקה האחראית על הקשר עם השגרירויות באפריקה

20.12.2016, 14:53 | תומר גנון ונעמי צורף

הותר לפרסום: המשטרה עצרה הבוקר (ג') את אשר אבידן, נשיא חברת הכרייה BSGR של בני שטיינמץ, בחשד למעורבות בהעברת כספי שוחד לאישתו של נשיא גינאה לשעבר.

קראו עוד בכלכליסט

עורכי דינו של אבידן, איתן מעוז ודניאל עינב, סיכמו עם המשטרה על שחרורו למעצר בית של 14 יום, תוך הפקדת ערבות של מיליון שקל. שופט בית משפט השלום בראשל"צ, עמית מיכלס, אישר את ההסכמות.

מעצרו של אבידן, בכיר לשעבר במשרד החוץ, הוא במסגרת החקירה שנפתחה אתמול נגד שטיינמץ, בחשד למתך שוחד בהיקף של עשרות מילוני דולרים לנשיא גינאה שנפטר, נסאנה קונטה, ולאשתו. שטיינמץ שנעצר אתמול שוהה במעצר בית של 14 יום, לאחר שהפקיד ערבות גבוה מאוד של 100 מיליון שקל - 50 מיליון מתוכם במזומן.

בני שטיינמץ. במעצר בית של 14 יום בני שטיינמץ. במעצר בית של 14 יום בני שטיינמץ. במעצר בית של 14 יום

החשד בפרשה נוגע לקבלת זכויות כרייה של עפרות ברזל בגיניאה. הוא התעורר לאחר שחברת BSGR של שטיינמץ קיבלה לידיה ב-2008 את השליטה במכרה גדול בגיניאה בשם סימנדאו, שהופקעו מענקית הכריה ריו טינטו. BSGR השקיעה בפיתוחו כ-160 מיליון דולר, ובהמשך מכרה חלק מהזכויות בו בעסקה בשווי 2.5 מיליארד

דולר לחברת הכרייה הברזילאית וייל (Vale), היצואנית הגדולה בעולם של רכיבים לייצור פלדה.

על פי החשד נגד אבידן, הוא העביר כספי שוחד בהיקף של מיליוני דולרים מ-BSGR לאשת הנשיא המנוח. זאת בתמורה לסיוע שהעניקה לכאורה לחברה של שטיינמץ לקבל את הזיכיונות לכריית ברזל בסימנדאו. על פי המשטרה הזיכיון הניב ל-BSGR רווחים של מאות מיליוני דולרים.

אבידן שנעצר היום עובד ב-BSGR משנת 2006. הוא עבד במשרד החוץ במשך 22 שנים, ובתפקידו האחרון הוא היה ראש המחלקה האחראית על הקשר עם השגרירויות באפריקה, במזרח התיכון ובאירופה. בגיל 46 פרש למגזר הפרטי, והצטרף ל-BSGR של שטיינמץ. הוא עבר להתגורר בגיניאה והיה אחראי מטעמה על פרויקט המכרות בסימנדאו.

מ-BSGR נמסר: "ההליך הנוכחי הינו מיחזור של הליך ישן שמובילה ממשלת גינאה מאז עלייתו לשלטון של נשיאה המושחת אלפא קונדה במטרה להפקיע שלא כדין את זכויות הכריה של BSGR. מדובר בניסיונות מתמשכים וחסרי בסיס המיועדים להסוות את מעשי השחיתות שמטרתם הפקעת הנכסים שלא כדין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות