אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איום: שביתה ממחר בגני העירייה, בתיכונים ובכל השירותים העירוניים צילום: ענר גרין

איום: שביתה ממחר בגני העירייה, בתיכונים ובכל השירותים העירוניים

אם לא יושג הלילה הסדר בין האוצר למרכז השילטון המקומי, השביתה תצא לפועל. הסיבה: קיצוץ של 5.75% בתקציבי הרשויות במסגרת הקיצוץ הרוחבי. באוצר לא מתרשמים מהאיום

20.12.2016, 20:32 | כתבי כלכליסט

אם לא יושג הלילה הסדר בסכסוך בין האוצר למרכז השילטון המקומי, החל ממחר כל השירותים העירוניים יושבתו. לא תהיה קבלת קהל במוסדות העירייה, ולא יסופקו שירותים לאזרח לרבות מחלקות הרוווחה. לא יסופקו שירותי תברואה, פינוי אשפה ניקיון רחובות ופיקוח. כל עובדי החינוך שמועסקים על ידי הרשויות לא יתייצבו במקומות העבודה וכן עובדי ארגון המורים.

המשמעות היא השבתה מלאה של החינוך העל יסודי העירוני ושיבושים בחטיבת הביניים בגלל שביתת ארגון המורים שחלק מהמורים בחטיבות משתייכים אליו. גני הילדים העירוניים לא יפעלו. הלימודים בבתי הספר היסודיים יתקיימו ללא שירותי מזכירות, תברואה ואבות הבית. גם מערך הסעות התלמידים יושבת. מערכת החינוך המיוחד תפעל כסדרה. עובדי הרשויות יקבלו שכר מלא בגין ההשבתה.

קראו עוד בכלכליסט

גן ילדים (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן גן ילדים (ארכיון) | צילום: נמרוד גליקמן גן ילדים (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן

אתמול התנהל משא ומתן בין ראשי השילטון המקומי לאוצר אך עד שעה זאת טרם הושגה הסכמה. הרקע לשביתה היא החלטת הממשלה הקיצוץ של 5.75% במענקי האיזון ב-2017 במסגרת הקיצוץ הרוחבי. ראשי הרשויות דורשים מראש הממשלה להעביר ב-2017 ו-2018 מענקי איזון מלאים לרשות בהיקף של 1.55 מיליארד שקל כל חצי שנה. כן הם דורשים להחזיר סכומים נוספים שהוחלט לקצץ במסגרת הקיצוץ הרוחבי. בסך הכל מדובר על פי חישוביהם ב-230 מיליון שקל.

למעשה 5.75% זה מה שקוצץ סך הכל מתחילת בניית התקציב ועד היום. אולם השלטון המקומי לא הציג התנגדות לתקציב עד לרגע האחרון. זאת לאחר שאתמול (ב') הוחלט על קיצוץ של 1.25% מהתקציב. יתר הקיצוץ -4.5% אושר כבר מזמן בממשלה, אולם השלטון המקומי החליט רק עכשיו להשמיע קול זעקה, רגע לפני אישור התקציב בכנסת.

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות חיים ביבס אמר ש"אם לא ימצא פיתרון נשבית לאלתר את כלל השירותים של הרשויות המקומיות. לא נאפשר פגיעה דרמטית זו ברוב הרשויות ותושבי המדינה". יו"ר ארגון המורים רן ארז הודיע על הצטרפות ארגון המורים לשביתת השלטון המקומי. גם יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, הודיע על תמיכתו בשביתת הרשויות המקומיות ועל כך שיוציא הנחיה לעובדי השלטון המקומי להצטרף למאבק.

באוצר לא מתרגשים; אין דיונים ישירים בין הצדדים

 

באוצר לא מתרשמים מאיומי השביתה של השלטון המקומי. למעשה מדובר בקיצוץ ממוצע של 180 אלף שקל לרשות. כאשר מדובר בתקציבים של בין עשרות למאות מיליוני שקלים, מדובר בצעד שהרשויות יוכלו להתמודד איתו ללא קושי, לטענתם.

הקיצוץ המדובר מתקציב מענקי האיזון של הרשויות המקומיות (כ-37 מיליון שקל מתוך כמעט 3 מיליארד שקל בשנה) הוא חלק מקיצוץ רוחבי שאמור להפחית את תקציב המשרדים הכולל ביותר ממיליארד שקל. כך שמבחינת האוצר אין כל סיבה לבטל את הקיצוץ המדובר דווקא לרשויות המקומיות כאשר גם משרדי הממשלה כמו משרד הבריאות והחינוך יספגו קיצוץ דומה.

הופצה שמועה על ביטול השביתה; השלטון המקומי: ניסיון שפל של האוצר לפגוע ברשויות החלשות

בזמן שנמשכים הדיונים בין הצדדים, הופצה ברשתות שמועה על ביטול השביתה ברשויות המקומיות מחר. במרכז השלטון המקומי החליטו להוציא בעקבות השמועות הודעה חריפה שבה נאמר כי מדובר ב"עדות נוספת לשפל הגדול של פקידי האוצר ושולחיהם בניסיון להמשיך ולפגוע ברשויות החלשות במדינת ישראל. אין שום סיכום לפתרון המשבר של תקציבי האיזון שבמעשה עורמה קוצצו מהרשויות המקומיות. כל זמן שמשרד האוצר לא יעמיד את התקציב הנדרש השביתה תמשך כמתוכנן".

כתבו: שחר אילן, עמרי מילמן וספי קרופסקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות