אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חכמות על חלשים: התעשיות הביטחוניות הגדולות מונעות הטבות מס מהקטנות

בלעדי לכלכליסט

חכמות על חלשים: התעשיות הביטחוניות הגדולות מונעות הטבות מס מהקטנות

במכתב ששלח מנהל מרכז ההשקעות נחום איצקוביץ' למנכ"לי התעשייה האווירית, תעש ורפאל הוא טוען כי אלה מקשים על חברות קטנות לקבל אישור שיקנה להן מס מופחת - שניתן ליצואניות גדולות. זאת אף שאלה משמשות כספקי משנה לרכיבים שהם מייצאים

21.12.2016, 07:12 | עמרי מילמן ואסנת ניר

התעשיות הביטחוניות הגדולות בישראל מקשות על התעשיות הביטחוניות הקטנות לקבל הטבות מס במסגרת החוק לעידוד השקעות הון - כך עולה ממכתב שהגיע לידי "כלכליסט". במכתב, ששלח מנהל מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה נחום איצקוביץ' לשלוש החברות הביטחוניות הגדולות, התעשייה האווירית, תעש ורפאל, הוא מעלה "סוגיה כואבת ובעייתית" כלשונו.

במסגרת החוק לעידוד השקעות הון זכאיות היום חברות שמייצאות לפחות 25% מפעילותן למס חברות מופחת. ואולם, אותן חברות גדולות רוכשות חלק גדול מהרכיבים שלהן מהחברות הביטחוניות הקטנות, שפועלות כמעין ספקי משנה, כך שגם הפעילות שלהן היא יצוא. כדי שאותן חברות יקבלו גם הן את הטבת המס עליהן לקבל אישור מרואי החשבון של התעשיות הגדולות, שקובעים את הזכאות על פי היקף הרכיבים המיוצאים שהן משווקות להן.

קראו עוד בכלכליסט

על פי המכתב שהפנה איצקוביץ' למנכ"ל תע"א יוסי וייס, מנכ"ל תעש אבי פלדר ומנכ"ל רפאל יואב הר אבן, אף שבפועל מייצאות התעשיות הגדולות מוצרים שכוללים את רכיבי ספקי המשנה, הן אינן משתפות פעולה איתן ומונעות מהן את הטבות המס. לדבריו, "במצב הקיים חברות מתקשות לקבל את האישורים הנדרשים לצורך עמידה בתנאי היצוא המצויים בחוק, נפגעות כלכלית וחוששות להתעמת עמכם כדי לא להפסיד עסקים. זה מצב בלתי אפשרי שיש לתקנו ומחייב אתכם לשנות גישתכם לחברות המהוות קבלני משנה לפעילות הייצור ליצוא שלכם".

איצקוביץ איצקוביץ'. "החברות הקטנות חוששות להתעמת" איצקוביץ

החוק לעידוד השקעות הון מעניק היום מס חברות מופחת של 16% במרכז ו־9% בפריפריה (שיירד בשנה הבאה ל־7.5%), זאת במקום מס של 25% (שיירד בשנתיים הקרובות ל־23%) — שנאלצות לשלם היום החברות הקטנות שאינן מקבלות את האישור מהתעשייה הביטחונית הגדולה שהן משווקות לה רכיבים ליצוא. תיקון החוק לעידוד השקעות הון בחוק ההסדרים הנוכחי בא לפתור סוגיה זו ולחייב את החברות הגדולות במתן אישור.

נושא הטבות המס קרוב ללבן של החברות הביטחוניות הגדולות. עד 2011 אלה נהנו ממס חברות מופחת, אולם בתיקוני חקיקה הוחלט שהחברות הממשלתיות לא יהיו זכאיות להטבה, שכן מטרתה למשוך חברות לארץ, וחברות ממשלתיות ממילא לא יעבירו את פעילותן לחו"ל.

בתעש מסרו בתגובה: "תעש מערכות תסייע לכל ספק משנה שיפנה לחברה. עד כה לא התקבלו פניות בנושא". מרפאל נמסר: "אנו פועלים בהתאם לכללים ולהנחיות ובשיתוף פעולה עם הספקים".

בתעשייה האווירית טוענים: "כחברה ממשלתית שהוחרגה בשנת 2011 מהחוק לעידוד השקעות הון אף ש־80% ממכירותיה הן ליצוא אנו מבינים את חשיבות הנושא עבור קבלני המשנה ומטפלים בפניותיהם באופן מהיר ובחפץ לב".

ממשרד הכלכלה נמסר: "בתעשייה האווירית כבר הרימו את הכפפה והודיעו כי יבדקו את הנושא. אנו מצפים כי גם הגופים הרלבנטיים האחרים ייתנו מענה לבעיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות