אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נסיון למנוע את השביתה: נציגי האוצר והרשויות המקומיות זומנו למשרד רה"מ למו"מ לילי צילום: איתמר סיידא

נסיון למנוע את השביתה: נציגי האוצר והרשויות המקומיות זומנו למשרד רה"מ למו"מ לילי

זאת לאחר שהמגעים בין הצדדים למניעת השביתה הכללית המתוכננת ברשויות המקומיות הגיעו למבוי סתום

20.12.2016, 23:34 | שחר אילן

עדכון - 23:35: המשא ומתן בין האוצר לרשויות המקומיות יתחדש בזמן הקרוב. שני הצדדים, נציגי הרשויות המקומיות ומשרד האוצר, זומנו למשרד ראש הממשלה למשא ומתן לילי כדי למנוע את השביתה בבוקר.

קראו עוד בכלכליסט

בשעה 22:00 בערב דווח, כי המגעים למניעת השביתה הכללית ברשויות המקומיות לא מתקדמים. מהאוצר נמסר כי "אין משא ומן וגם לא יהיה. התקציב לא יפתח. כל פתיחה של התקציב תדחה את אישורו ב-48 שעות. שום משרד לא הוחרג אבל ביבס רוצה החרגה. הוא משבית את המשק על שטויות".

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אמר ש"נכון לעכשיו אין שום סיכום לפתרון המשבר של תקציבי האיזון שבמעשה עורמה קוצצו מהרשויות המקומיות. מדובר מתקציבים בסיסיים המהווים את הלחם והחמאה של הרשויות בבניית התקציבים העירוניים. כל זמן שמשרד האוצר לא יעמיד את התקציב הנדרש השביתה תחל כמתוכנן".

כפי שפורסם מוקדם יותר הערב, אם לא יושג הלילה הסדר בסכסוך בין האוצר למרכז השילטון המקומי, החל ממחר (ד'), כל השירותים העירוניים יושבתו. לא תהיה קבלת קהל במוסדות העירייה, ולא יסופקו שירותים לאזרח לרבות מחלקות הרוווחה. לא יסופקו שירותי תברואה, פינוי אשפה ניקיון רחובות ופיקוח. כל עובדי החינוך שמועסקים על ידי הרשויות לא יתייצבו במקומות העבודה וכן עובדי ארגון המורים.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: ענר גרין חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי | צילום: ענר גרין חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: ענר גרין

המשמעות היא השבתה מלאה של החינוך העל יסודי העירוני ושיבושים בחטיבת הביניים בגלל שביתת ארגון המורים שחלק מהמורים בחטיבות משתייכים אליו. גני הילדים העירוניים לא יפעלו. הלימודים בבתי הספר היסודיים יתקיימו ללא שירותי מזכירות, תברואה ואבות הבית. גם מערך הסעות התלמידים יושבת. מערכת החינוך המיוחד תפעל כסדרה. עובדי הרשויות יקבלו שכר מלא בגין ההשבתה.

הרקע לשביתה הוא החלטת הממשלה לקיצוץ של 5.75% במענקי האיזון ב-2017 במסגרת הקיצוץ הרוחבי. ראשי הרשויות דורשים מראש הממשלה להעביר ב-2017 ו-2018 מענקי איזון מלאים לרשות בהיקף של 1.55 מיליארד שקל כל חצי שנה. כן הם דורשים להחזיר סכומים נוספים שהוחלט לקצץ במסגרת הקיצוץ הרוחבי. בסך הכל מדובר על פי חישוביהם ב-230 מיליון שקל.

למעשה, 5.75% זה מה שקוצץ בסך הכול מתחילת בניית התקציב ועד היום. אולם השלטון המקומי לא הציג התנגדות לתקציב עד לרגע האחרון. זאת לאחר שאתמול (ב') הוחלט על קיצוץ של 1.25% מהתקציב. יתר הקיצוץ -4.5% אושר כבר מזמן בממשלה, אולם השלטון המקומי החליט רק עכשיו להשמיע קול זעקה, רגע לפני אישור התקציב בכנסת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות