אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשא ומתן הלילי נכשל: שביתה ברשויות המקומיות צילום: ענר גרין

המשא ומתן הלילי נכשל: שביתה ברשויות המקומיות

במשא ומתן שנערך בין נציגי הרשויות המקומיות לאוצר בתיווך משרד ראש הממשלה לא הושגו הבנות. בשעה 6:00 החלה שביתה ברשויות ברחבי הארץ במחאה על הקיצוץ הרוחבי. בין היתר לא יתקיימו לימודים בגנים בתיכונים ולא תפונה אשפה

21.12.2016, 07:03 | שחר אילן
שביתת הרשויות המקומיות החלה היום ב-6:00. המשא ומתן הלילי שנערך בין נציגי הרשויות המקומיות לאוצר בתיווך משרד ראש הממשלה כדי למנוע את השביתה - נכשל. זאת, על רקע סרובה של הממשלה לדון בשינויים בתקציב לפני אישורו היום בכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

בישיבה במשרד ראש הממשלה השתתפו: מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ונציגי השלטון המקומי.

נציגי הרשויות האשימו כי "כל הצדדים באו בידיים נקיות למעט נציגי משרד האוצר, שנציגיו התבצרו בעמדתם ולא הסכימו לקבל שום החלטה שתכליתה לשמור על התקציבים הבסיסיים של למעלה מ-190 רשויות בישראל ולאפשר את הקיום הבסיסי של הרשויות הללו".

ראשי הרשויות יתכנסו בשעה 11:00 בכנסת להחליט על המשך הצעדים במאבק.

באוצר טוענים שנציגי הממשלה "עשו כל מה שניתן בכדי למנוע את השביתה הצפויה ובכדי שילדי ישראל ילכו לבתי הספר ולגנים. עם זאת, ראש הממשלה ושר האוצר לא הסכימו לפריצה של מסגרות התקציב".

מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון "לא היו מוכנים לפריצת מסגרות התקציב. לשלטון המקומי הוצע שמייד עם אישור התקציב יחל משא ומתן שבסיומו הם יהיו מרוצים. לא ניתן לפתוח את התקציב לאחר שוועדת כספים כבר אישרה אותו לקראת הצבעות קריאה שנייה ושלישית. לצערנו, הצדדים לא הגיעו להבנות".

מימין: חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי ושר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל, ענר גרין מימין: חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי ושר האוצר משה כחלון | צילום: עמית שעל, ענר גרין מימין: חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי ושר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל, ענר גרין

החל מ-6:00 בבוקר (ד'), כאמור, כל השירותים העירוניים מושבתים. לא תהיה קבלת קהל במוסדות העירייה, ולא יסופקו שירותים לאזרח לרבות מחלקות הרוווחה. לא יסופקו שירותי תברואה, פינוי אשפה ניקיון רחובות ופיקוח. כל עובדי החינוך שמועסקים על ידי הרשויות לא יתייצבו במקומות העבודה וכן עובדי ארגון המורים.

המשמעות היא השבתה מלאה של החינוך העל יסודי העירוני ושיבושים בחטיבת הביניים בגלל שביתת ארגון המורים שחלק מהמורים בחטיבות משתייכים אליו. גני הילדים העירוניים לא יפעלו. הלימודים בבתי הספר היסודיים יתקיימו ללא שירותי מזכירות, תברואה ואבות הבית. גם מערך הסעות התלמידים יושבת. מערכת החינוך המיוחד תפעל כסדרה. עובדי הרשויות יקבלו שכר מלא בגין ההשבתה.

הרקע לשביתה הוא החלטת הממשלה לקיצוץ של 5.75% במענקי האיזון ב-2017 במסגרת הקיצוץ הרוחבי. ראשי הרשויות דורשים מראש הממשלה להעביר ב-2017 ו-2018 מענקי איזון מלאים לרשות בהיקף של 1.55 מיליארד שקל כל חצי שנה. כן הם דורשים להחזיר סכומים נוספים שהוחלט לקצץ במסגרת הקיצוץ הרוחבי. בסך הכל מדובר על פי חישוביהם ב-230 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות