אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון שלטון: פיטר ת'יל גוזר קופון צילום: בלובמרג

הון שלטון: פיטר ת'יל גוזר קופון

יזם ההייטק שהצטרף לצוות המעבר של טראמפ הפעיל את השפעתו על מנת לקדם את פעילותן של חברות חלל מסחריות פרטיות דוגמת SpaceX של אלון מאסק, בה הוא אחד המשקיעים

21.12.2016, 12:38 | נמרוד צוק
מיליארדר ההייטק פיטר ת'יל היה בין הבכירים הבודדים בעמק הסיליקון שתמכו בדונלד טראמפ במרוץ לנשיאות, ועתה הוא מתחיל לגזור את הקופון: על פי דיווח של "הוול סטריט ג'ורנל" הצליח ת'יל, מתוקף תפקידו כאחד מחברי המועצה המפקחת של חילופי הממשלים, להשפיע על הרכב צוות המעבר שאחראי על העברת הטיפול בנאס"א מידי ממשל אובמה לממשל החדש, ולדחוף לשילוב אנשים התומכים בצורה מובהקת בפעילותן של חברות חלל מסחריות פרטיות דוגמת SpaceX של אלון מאסק.

קראו עוד בכלכליסט

ת'יל הוא אחד המשקיעים הראשונים בחברה באמצעות קרן ההשקעות פאונדרס פאנד בה הוא שותף, וחבר אישי של מאסק, דבר שגרר ביקורת מצד גורמים אחרים בתעשיית החלל האמריקאית שמספקים שירותים לנאס"א, בטענה כי ת'יל מנצל את תפקידו כדי להפיק רווח כלכלי אישי. פאונדרס פאנד השקיעה סכום של עשרות מיליוני דולרים ב-SpaceX בשלושה סבבי השקעה בהם לקחה חלק, והיא צפויה ליהנות מגידול בערך ההשקעה בעקבות חוזים נוספים בין נאס"א לחברה. מיליארדר הייטק נוסף שעשוי להרוויח מהעברת משאבים וחוזים לידי חברות החלל הפרטיות הוא מייסד אמזון, ג'ף בזוס, שעומד מאחורי חברת החלל בלו אוריג'ין, ועל פי הדיווח היה מעורב בניסיון להשפיע על זהות חברי הצוות דרך ת'יל.

פיטר ת פיטר ת'יל. חבר אישי של מאסק ומשקיע בספייס X | צילום: בלומברג פיטר ת

בין הממונים החדשים לצוות המעבר אפשר למצוא את כריס מילר, בכיר בנאס"א לשעבר ותומך ידוע של החיבור בינה לבין חברות חלל מסחריות שצורף לצוות כיועץ, יו"ר פדרציית החלל המסחרית אלן שטרן, ואלן לינדנמויר, גם הוא בכיר מנאס"א, הנחשב קרוב לעמדותיו של ת'יל. המינויים עדיין אינם סופיים, כאשר הרכב הצוות הסופי צפוי להקבע בשבועות הקרובים.

ת'יל אינו היחיד במועצה שתומך בחיזוק הקולות התומכים בחברות החלל המסחריות, לצדו עומדים גם יו"ר בית הנבחרים ניוט גינגריץ' וחבר הקונגרס הרפובליקני לשעבר רוברט ווקר. מולם ניצבים חברי מועצה אחרים שתומכים במועמדים המזוהים עם מיזמי חלל מסורתיים יותר באופיים, כאלו שפועלים על בסיס ציוד ושירותים שמספקות החברות המבוססות של תעשיית התעופה והחלל האמריקאית, כמו בואינג ולוקהיד מרטין.

המאבק בין השחקניות הוותיקות ל-SpaceX וחברות חלל פרטיות אחרות התלהט בחודשים האחרונים סביב התפוצצות רקטת הפלקון 9 של החברה. אחת הסוגיות שעל הפרק היא כניסתה של החברה לתחום הטיסות המאוישות, עם שיגור ראשון שמתוכנן כעת לאמצע 2018 לאחר שנדחה בעקבות התאונה. ועדת בטיחות של נאס"א טוענת כעת כי שיטת התדלוק של החברה מסכנת את חיי האסטרונאוטים, לעומת טילי שיגור אחרים המשתמשים בטכניקות תדלוק שמרניות יותר. החברה, שבנתה את עצמה במידה רבה באמצעות חוזי שיגור עבור נאס"א בהיקף של 6.5 מיליארד דולר עד כה, מעוניינת בהרחבת הפעילות שהיא מבצעת עבור סוכנות החלל למשימות נוספות כמו שינוע צוותים לתחנת החלל הבינלאומית, בחוזי שיגור עם הפנטון שהיקפם מוערך במאות מיליוני דולרים בשנה ותוכניותיה ארוכות הטווח כוללות גם שיגור חלליות למאדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות