אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתיימה השביתה ברשויות המקומיות, הלימודים יחודשו מחר צילום: גדי קבלו

הסתיימה השביתה ברשויות המקומיות, הלימודים יחודשו מחר

המגעים יתחדשו ביום ראשון, לאחר אישור התקציב ובמצב בו יהיה קשה מאוד לחדש את השביתה. על השולחן עומד "מתווה דרעי" שלפיו מענקי האיזון בחצי השנה הראשון של 2017 ימשכו כמו ב-2016

21.12.2016, 16:11 | שחר אילן

שביתת הרשויות המקומיות הסתיימה ופעילות הרשויות ומוסדות החינוך מתחדשת כסדרה. על סיום השביתה מסר סגן שר האוצר יצחק כהן במליאה. על פי הסיכום שהושג "הצדדים יפגוש בנפש חפצה ביום ראשון הבא לפתור המחלוקות". לפיכך השביתה מסתיימת בלי שהרשויות המקומיות יגיעו להישג כלשהו ויהיה קשה מאוד לחדשה.

משרד האוצר מסר ש"האוצר ומרכז השלטון המקומי הגיעו להבנות על סיום השביתה באופן מיידי". זאת, "עקב ההנחיה המשפטית שלא לבצע סיכומים תקציביים 24 שעות לפני ההצבעה על תקציב המדינה". לדברי האוצר, "מתוך רצון למנוע את המשך הפגיעה באזרחים בדגש על הצורך לחזק את השלטון המקומי סוכם כי הצדדים יפגשו ביום ראשון הקרוב במטרה לדון במחלוקות ולהגיע לפתרון לשביעות רצון כל הצדדים. במסגרת זו ייבחנו כלל האפשרויות כולל הצעתו של יו"ר מרכז השלטון המקומי לשינוי הפריסה התקציבית של מענקי האיזון".

על השולחן עומד "מתווה דרעי" שלפיו מענקי האיזון בחצי השנה הראשון של 2017 ימשכו כמו ב-2016. בסיום חצי השנה תערך בדיקה. אם יהיו עודפי תקציב כפי שקורה בשנים האחרונות ימשך התשלום בקצב הזה. אם יהיה גירעון יחזירו הרשויות את הסכום העודף שכבר קיבלו. אלא שבמשרדי האוצר והפנים מדגישים שבינתים אין כל הסכמה.

שביתת הרשויות המקומיות החלה הבוקר לאחר שהמשא ומתן הלילי בין נציגי הרשויות המקומיות לאוצר בתיווך משרד ראש הממשלה כדי למנוע את השביתה - נכשל. זאת, על רקע סרובה של הממשלה לדון בשינויים בתקציב לפני אישורו היום בכנסת.

בישיבה במשרד ראש הממשלה השתתפו: מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ונציגי השלטון המקומי. נציגי הרשויות האשימו כי "כל הצדדים באו בידיים נקיות למעט נציגי משרד האוצר, שנציגיו התבצרו בעמדתם ולא הסכימו לקבל שום החלטה שתכליתה לשמור על התקציבים הבסיסיים של למעלה מ-190 רשויות בישראל ולאפשר את הקיום הבסיסי של הרשויות הללו". 

אילוסטרציה, צילום: אורן אגמון אילוסטרציה | צילום: אורן אגמון אילוסטרציה, צילום: אורן אגמון

באוצר טענו שנציגי הממשלה "עשו כל מה שניתן בכדי למנוע את השביתה הצפויה ובכדי שילדי ישראל ילכו לבתי הספר ולגנים. עם זאת, ראש הממשלה ושר האוצר לא הסכימו לפריצה של מסגרות התקציב".

הרקע לשביתה הוא החלטת הממשלה לקיצוץ של 5.75% במענקי האיזון ב-2017 במסגרת הקיצוץ הרוחבי. ראשי הרשויות דורשים מראש הממשלה להעביר ב-2017 ו-2018 מענקי איזון מלאים לרשות בהיקף של 1.55 מיליארד שקל כל חצי שנה. כן הם דורשים להחזיר סכומים נוספים שהוחלט לקצץ במסגרת הקיצוץ הרוחבי. בסך הכל מדובר על פי חישוביהם ב-230 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות