אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 מערכת ההפעלה של רספברי פיי מגיעה גם למק ו-PC צילום: raspberrypi.org

מערכת ההפעלה של רספברי פיי מגיעה גם למק ו-PC

מייקרים וחובבי ההתקן יכולים להוריד כעת את Pixel, מערכת הפעלה קלה ובסיסית מבוססת לינוקס, גם למחשב האישי שלהם. כך תעשו זאת

22.12.2016, 15:49 | רפאל קאהאן

רספברי פיי הוא המנוע שמפעיל את הדמיון של קהילת המייקרים (חובבי בניית התקנים מבוססי מחשוב), ומאפשר לה לבנות שלל התקנים, החל משער אוטומטי לבית וכלה במערכת הזרמת תוכן לטלוויזיה. כעת רספברי פיי הכריזה שמערכת ההפעלה שהיא פיתחה עבור המחשב הזעיר שלה זמינה גם למחשבי מק ו-PC.

קראו עוד בכלכליסט

מערכת ההפעלה המכונה Pixel (קיצור של Pi Improved Xwindows Environment, Lightweight. אין קשר לסמארטפונים של גוגל), מבוססת על לינוקס, דביאן במקרה הזה. זוהי גרסה קלה ובסיסית של לינוקס שמסוגלת לעבוד על התקנים עם כוח חישוב מוגבל כגון הרספברי פיי. הגרסה החדשה מסוגלת גם לרוץ על מחשבים רגילים.

מערכת ההפעלה של רספברי פיי, צילום: raspberrypi.org מערכת ההפעלה של רספברי פיי | צילום: raspberrypi.org מערכת ההפעלה של רספברי פיי, צילום: raspberrypi.org

מה שמייחד את הפיקסל מגרסאות הלינוקס הכבדות יותר היא ההתאמה של הממשק לצרכים של חובבי הרספברי פיי. הפיקסל עצמה הושקה כבר בספטמבר בגרסתה לפיי, כעת הקרן שמפתחת את סדרות הרספברי פיי התאימה אותה לפעול על מחשבים מבוססי מעבדי אינטל או דומיהם X86. את המערכת החדשה ניתן להוריד מהאתר של הקרן אך יש לשים לב שמדובר בגרסה ניסיונית.

על מנת להשתמש בה צריך לצרוב אותה על DVD או להעתיק אותה לדיסק און קי, המפתחים ממליצים להשתמש לשם כך ב-Etcher, אפליקציה ייעודית לכך. אין צורך להעתיק אותה ישירות על הכונן של המחשב, ואפשר גם להריץ אותה ישירות מהדיסק און קי. כל מה שנדרש הוא לשנות את סדר ההפעלה של המחשב במהלך האתחול ולוודא שהדיסק און קי מופיע ראשון ב-BIOS. יש לשים לב שהמפתחים ממליצים תמיד לגבות את המחשב שלכם לפני כל ניסיון - ליתר ביטחון. הסבר כיצד לשנות את סדר העלייה ב-BIOS ניתן למצוא כאן.

במק כל מה שנדרש הוא ללחוץ על מקש C במהלך האתחול של המחשב. יש לציין שהמפתחים הסבירו שנמצאו עדיין בעיות בהפעלת המערכת על מקים. אם תפעילו את המערכת דרך DVD, קחו בחשבון שכל שינוי שתבצעו בקבצים לא יישמר. אם תפעילו אותה דרך הדיסק און קי, המערכת תשתמש בכל הנפח הפנוי על מנת לשמור את השינויים. מה שנחמד במערכת היא היכולת להפעיל אותה על כל מחשב, גם על מחשבים ישנים. זו דרך טובה להשמיש מחשב ותיק שאבד עליו הכלח ושצובר אצלכם אבק. גם סוג של מחזור אקולוגי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות